روزه گرفتن در بارداری !

سلام دوستان من هفته بیستو هفته م بنظرتون روزه بگیرم مشکلی برای جنینم پیش نمیاد؟؟

1 Like

سلام عزیزم اصلا همچین کاری نکنین

1 Like

سلام بنظر من از روزی ک فهمیدی بارداری تا آخرین روزی ک داری ب بچه ات شیر میدی نباید روزه بگیری

1 Like

ولا چون الان تو شیش ماه م نگرانم وگرنه زمان شیردهی رو میشه یه کاری کرد

شما تجربشو داشتی حاملگی و روزه داریو؟؟

اگه حتی خیلی کم هم از شیرت کم بشه گناه میکنی

1 Like

سلام عزیزم
برخی پژوهش ها نشان می دهد مادران می توانند در دوران بارداری و شیردهی به راحتی روزه بگیرند به شرط آنکه مواد مغذی و آب و مایعات کافی در فاصله افطار تا سحر استفاده نمایند. اما نمی توان به همین سادگی به همه مادران توصیه کرد تا روزه بگیرند.
در واقع برخی شرایط وجود دارد که می تواند رشد جنین و نوزاد شیرخوار شما را مختل نماید. طبق تحقیقات انجام شده مادران بارداری که در سه ماهه اول دچار ویار هستند، بهتر است روزه نگیرند.
روزه داری با کاهش قند خون در مادران باعث تشدید حالت تهوع در این دوران شده و کاهش قند خون مادر باعث کاهش قند خون جنین شده و در نتیجه تاثیر بر روی رشد و نمو سلول های مغزی می شود که در سه ماهه اول جنینی در حال تشکیل هستند.
روزه داری در سه ماهه سوم بارداری نیز توصیه نمی شود. در این دوران بیشترین وزن گیری جنین اتفاق می افتد و در واقع کاهش قند خون مادر با توجه به اینکه منبع اصلی تامین انرژی در نوزاد می باشد می تواند سبب تولد نوزاد کم وزن همراه با کاهش قند خون و ایجاد اختلالات تنفسی به سبب زایمان زودرس شود.
همچنین گرسنگی طولانی مدت بیشتر از ۸ ساعت سبب افزایش ترکیبات کتونی در بدن مادر شده که از طریق جفت به جنین منتقل می شود و می تواند باعث آسیب به سیستم عصبی جنین شود.

2 Likes

ممنون عزیزم انشالله تا سال دیگه اگه خدا بخواد بچه م بزرگ میشه در کنار شیر غذای کمکی میخوره روزه م میگرم

خانم حکیمی عزیز یه سوالی داشتم من الان میخوام حرکت جنینو بشمارم چیز شیرن طالبی خوردم تقریبن ده دقیقه گذشته هنوز چیزی حس نکردم راهنمایی میکنیم چه جوری بشمارم

1 Like

ممنون از مطالبتون من وقتی گرسنه میشم حالت تهوع پیدا میکنم بنظرتون قند خونم پایین میاد؟؟

1 Like

عزیزم شما بعد از خوردن یه چیز شیرین نیم ساعت به پهلوی چپ بخوابید و طی یک ساعت حرکات رو چک بکنید. حداقل 4 حرکت در یک ساعت باید داشته باشه.

چیزه شیرین طالبی میشه یا شکلات بخورم؟؟

دوستان عزیزم لطفا در زمان بارداری و شیردهی روزه نگیرید این کار اشتباهه
شما الان مسئول فرزندتون هستید وقتی شما روزه می گیرید انگار اون روزه گرفته و بر جنین یا نوزاد شما روزه گرفتن واجب نیست، پس لطفا به طفل معصوم تون رحم کنید

2 Likes

خواهش می کنم عزیزم.
شما باید تعداد وعده های غذایی تون رو افزایش بدید اما از حجم غذاتون کم کنید تا هم گرسنه نشید و هم حالت تهوع نگیرید.

خانم خجسته من زیاد راجبه روزه سوال کردم ولی بعضیا میگن بگیر مث زنای قدیمی میگن ما گرفتیمو هیچیمون نشده نباید بخاطر بچه روزیتو از دست بدی من و شوهرمم فکر میکنیم گناه داره چون خدای نکرده به بچه اسیب میرسونه😣

1 Like

چشم وو ممنون خسته نباشید:two_hearts::two_hearts:

1 Like

سلامت باشین عزیزم :rose:

1 Like

عزیزم قدیمی ها خیلی حرف ها می زدن که الان ثابت شده اشتباهه
این که قبلا چیزی نشده پس روزه بگیریم اصلا دلیل خوبی نیست.

به این فکر کنید که شما وقتی چیزی نمی خورید جنین تون باید تاوانش رو بده

پیشنهاد من اینه که یا در آینده روزه های قضا رو بگیرید و یا الان کفاره اش رو بدید

1 Like

ﺩﺭ 3ﻣﺎﻩ ﺍﻭﻝ ﺑﺎﺭﺩﺍﺭﯼ ﺑﻪ ﺧﺼﻮﺹ 8 ﻫﻔﺘﻪ ﯼ ﺍﻭﻝ ﺑﺎﺭﺩﺍﺭﯼ ﺳﻠﻮﻝ ﻫﺎﯼ ﺟﻨﯿﻦ ﺑﻪ ﺧﺼﻮﺹ ﺳﻠﻮﻝ ﻫﺎﯼ ﺑﺎﻓﺖ ﺟﻨﯿﻦ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺷﮑﻞ ﮔﯿﺮﯼ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻭ ﺭﻭﺯﻩ ﺩﺍﺭﯼ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻧﺪ ﺑﺮ ﺭﺷﺪ ﻋﻤﻮﻣﯽ ﺟﻨﯿﻦ ﺗﺄﺛﯿﺮﮔﺬﺍﺭ ﺑﺎﺷﺪ ﻭ ﺧﻄﺮﺍﺕ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﺟﺒﺮﺍﻥ ﻧﺎﭘﺬﯾﺮﯼ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺟﺎﯼ ﺑﮕﺬﺍﺭﺩ.
ﺑﺪﻟﯿﻞ ﺗﻬﻮﻉ ﻭ ﻭﯾﺎﺭ ﺩﺭﻣﺎﻩ ﺍﻭﻝ ﺑﺎﺭﺩﺍﺭﯼ ﺭﻭﺯﻩ ﮔﺮﻓﺘﻦ ﺗﻮﺻﯿﻪ ﻧﻤﯽ ﺷﻮﺩ ﺯﯾﺮﺍ ﺑﺨﺶ ﻋﻤﺪﻩ ﺟﻨﯿﻦ ﺍﺯ ﻣﻮﺍﺩ ﻗﻨﺪﯼ ( ﮔﻠﻮﮐﺰ) ﻣﺎﺩﺭ ﺗﺄﻣﯿﻦ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ و در صورت روزه گرفتن ،رشد جنین مختل میشود و میتواند عوارض مغزی و عصبی و روانی را بدنبال داشته باشد.

1 Like

با توجه به طولانی بودن روزها، و اینکه بارداری زمان بسیار حساسی برای رشد و نمو جنین است و جنین نیاز فراوانی به کالری، پروتئین و انرژی دریافتی از جانب شما دارد بنابراین مجاز به روزه گرفتن نیستید. باگرفتن روزه خصوصا در سه ماهه اول و سوم جنین در معرض خطراتی مثل وزن پایین، آسیب جدی به سیستم عصبی و مغز و حتی طبق برخی تحقیقات افزایش خطر مرگ و میر قرار میگیرد.
احتمال وقوع این خطرات در سه ماهه دوم کمتر است و اگر شما یک بارداری کاملا سالم (از هر جهت) داشته باشید ، اصلا از خانه بیرون نروید و پزشکتان بعد از بررسی های کمال اجازه داده باشد مجاز به گرفتن روزه هستید اما این را هم در نظر داشته باشید که طبق نظر مراجع روزه بر زن باردار در صورتی که خوف بر آسیب به جنین وی وجود داشته باشد واجب نیست و اگر مشخص شود شما با گرفتن روزه به جنینتان صدمه زده اید روزه هایتان صحیح و قبول نبوده و باید قضای آن ها را به جا بیاورید. به علاوه با درنظر گرفتن طول روزها در این ماه رمضان توصیه شخصی م این است که سلامت جنینتان را به خطر نیندازید. عمل به احکام دینی مهم است اما شما حالا مسئول جان و سلامت یک انسانید و در قبال او تا پایان عمر مسئولید. مطمئنا می توانید قضای روزه هایتان را به جا آورید اما هرگز نمیتوانید سلامت جنین را به او برگردانید.

اگر با همه این اوصاف تصمیم به روزه گرفتن دارید:
در وعده سحر باید مولتی ویتامین مناسب و در آخرشب قرص آهن مصرف گردد.

حدفاصل افطار تا سحر مایعات فراوان بنوشید. غذای فیبردار استفاده کرده و میوه و غلات زیاد بخورید. زولبیا و بامیه و سایر شیرینی ها و قندها را نخورده و خرما و کشمش هم کم بخورید چون خطر ابتلا به دیابت بارداری در زنانی که روزه میگیرند افزایش می یابد.
سحری کامل بخورید.

1 Like
مسئولیت محتوای ارسال شده بر عهده شخص منتشر کننده است و مامی‌گپ هیچگونه مسئولیتی در قبال مطالب ارسالی کاربران ندارد.