پايين بودن اعتماد به نفس كودكان

(Golbahar) #1

سلام.خسته نباشيد من يك دختر ٣ساله دارم كه تك فرزنده اصلا نميتونه بره تو جمع و با بچه ها بازي كنه فقط با يك نفر بازي ميكنه اگه يك نفر به جمعشون اضافه شد مياد بيرون مثلا وقتي ميريم مهموني همش به خودم ميچسبه اصلا نميره با بچه ها بازي كنه ولي اگه جايي برم كه فقط يه بچه باشه باهاش بازي ميكنه ولي اگه يه بچه ديگه اومد كه باهاشون بازي كنه دختر من بازي رو ترك ميكنه مياد پيش خودم اينكه وقتي دفتر و مداد ميدم دستش ميگم اگه دوست داري نقاشي كن ميگه من بلد نيستم تو بكش بهش ميگم دستت ميگيرم بهت ياد ميدم فقط اونجوري قبول ميكنه بعد بهش ميگم حالا ياد گرفتي خودت رنگ كن ميگه نه احساس ميكنم اعتماد به نفس نداره بايد چيكارش كنم به نظرتون ممنون

1 Like
(نیلوفر حکیمی) #2

سلام عزیزم این پاسخ یکی از کارشناسان تربیتی به سوالی مشابه سوال شماست. لطفا مطالعه بفرمایید.

از گفتن جمله هایی مثل “چقدر خجالتی و کم حرف هستی” در محیط خانه، “ببخشید دخترم زیاد حرف نمیزنه، میترسه” به دیگران و در جمع و یا تذکر این که “سلام کردی؟” جدا پرهیز کنید. با این حرف ها فقط او مطمئن میشه که کاری نمی تونه بکنه. نخواهید که به سرعت وارد جمع بشه. کنار گذاشتن ترس به مرور میتونه اتفاق بیفته، کم حرف بودن درصدی دلیل ژنتیکی در بچه ها دارد. با برچسب زدن این عنوان، مهر دائمی به شخصیت او نزنید. توی خونه هر چه بیشتر با او صحبت کنید، ارتباط با دیگران نیز برای او راحت تر میشه. ابتدا زمینه بازی با یکی دو تا از بچه های کم سن و همسالان خودش را فراهم کنید سپس به تدریج در موقعیت های شلوغ تر قرارش بدید و با انجام هر حرکت کوچیکی که تمایل به جمع رو نشون میده تشویقش کنید. بازی های عروسکی مثل عروسک های انگشتی با او بکنید و نمایش بازی کنید، قصه بگویید و از او بخواهید که برای تصاویر کتاب قصه بسازد.

2 Likes
(مامان_سه_قلوها) #3

سلام، اصلا با کسی مقایسش نکنین.
هر کار خوبی که کرد تشویقش کنین.
بعضی از کارهارو بدید انجام بده، مثلا پول تاکسی رو بدید حساب کنه بعد تشویقش کنید.
بهش زور نکنید که وارد جمع بشه یا نقاشی بکشه بذارید هر وقت دوست داشت انجام بده.

2 Likes
(Golbahar) #4

ممنون از راهنمايهاتون

(حانیه خوشدل) #5

دوست عزیز فرزند عزیزتو مجبور به‌کاری نکن بزارید هر جور که‌خودش دوست داره‌‌ وقتشو بگذرونه‌شماهم نگران نباشید کم کم عادت میکنه‌ و کلی هم شیطون میشه خاطر جمع ایشاالله خدا حفظش کنه

2 Likes