از هفته چندم بارداری پیاده روی کنیم؟

سلام. من الان ۳۶ هفته و یک روزم. هفته ۳۱ رحمم یک انگشت باز شد بستری شدم و سولفات و آمپول برای ریه بچه بهم زدن. خواستم ببینم از کی میتونم پیاده روی کنم که بچه پایین بیاد و زایمان کنم؟

شما رفتین معاینه فهمیدین ی درجه باز شده؟

۳۷ هفته پر شد…‌پیاده روی رو شروع کن…چون دیگه ریه هایم کامل میشه و بچه کامل میرسه…

بدن شما برای اینکه در دوران بارداری دچار زوال نشود، نیازمند حرکت طبیعی و به اندازه است. پیاده روی آرام روزانه روی سطح کم‌شیب، می‌تواند در تمام ماه‌های بارداری ناجی شما باشد. فعالیت بدنی به هورمون‌هایتان سر و سامان می‌دهد و به عضلات و استخوان‌هایتان هم جان می‌دهد. گذشته از این، میزان چربی بدنتان در صورت به اندازه فعالیت کردن تنظیم می‌شوند و مغزتان به بدنتان فرمان‌های به‌هنجارتری می‌دهد. از طرف دیگر، پیاده روی بر موقعیت رحم شما هم تاثیر می‌گذارد و زمینه را برای چرخش نوزاد در جهت مناسب فراهم می‌کند.

چرا باید پیاده روی کنید؟
اگر پزشکتان شما را از راه رفتن منع نکرده، باید بدانید که با این تمرین روزانه، می‌توانید خودتان را از خطرات بسیاری نجات دهید. محققان می‌گویند زنانی که عادت به پیاده روی دارند، در دوران بارداری به دیابت دچار نمی‌شوند، احتمال زایمان زودرس در آنها کاهش یافته و استرسشان در بارداری کمتر خواهد بود.

زایمان نزدیک است؟
پیاده‌روی به خودی خود باعث بیرون آمدن نوزاد نمی‌شود. بلکه در زمانی که همه چیز برای زایمان شما دست به دست هم داده، آن را تسهیل می‌کند. شما با تمرینات روزانه و قدم‌زدن‌ها، می‌توانید سر نوزاد را به چرخیدن به قسمت پایین رحم تشویق کنید و در صورتی که زمان زایمانتان رسیده و از انقباضات خفیفی برخوردار هستید، می‌توانید با پیاده‌روی، انقباضات قوی‌تر و منظم‌تری را ایجاد کنید؛ چراکه در این صورت هورمون آدرنالین کمتر و هورمون اکسی‌توسین بیشتر در بدنتان ترشح می‌شود و رحمتان برای انقباضات بیشتر تحریک می‌شود.

پیاده روی پیش‌شرط هم دارد؟
برای اینکه راه رفتن در روزهای حاملگی، سلامت شما را تهدید نکند، به این توصیه‌ها عمل کنید:
اگر احساس خستگی شدید یا کلافگی کردید به پیاده‌روی پایان دهید.
از رفتن به مکان‌های شلوغی که احتمال تنه زدن به شما در آنها وجود دارد، پرهیز کنید.
کفش مناسب بپوشید تا هم به زانوها و لگنتان فشار وارد نشود و هم احتمال سر خوردن و زمین خوردنتان کمتر شود.
سعی کنید در سطح صاف، غیرلغزنده و کم‌شیب پیاده روی کنید. قرار نیست این تمرین روزانه شما را خسته و آزرده کند. پیاده روی روی شیب یا پله‌نوردی، تنها با دستور پزشک شما باید انجام شود.
ساعات گرم را برای راه رفتن انتخاب نکنید. شما 24 ساعت وقت دارید و برای یک ساعت پیاده روی کردن، می‌توانید بهترین زمان را انتخاب کنید.
یک قمقمه آب خنک (نه سرد) را همراه خود داشته باشید و در زمان راه رفتن مرتب آب بنوشید. می‌توانید در روزهای گرم از ترکیب تخم‌شربتی، خاکشیر، برگ نعناع و حلقه‌های لیمو هم کمک بگیرید.
لباس نخی گشاد بپوشید و به پوست بدنتان اجازه دهید که در گرما و زمان تحرک داشتنتان نفس بکشد.
بعد از پیاده‌روی دوش بگیرید تا هم خستگی‌تان کم شود و هم پوستتان نفس بکشد.

1 Like

عزیزم چون شرایط شما کمی متفاوت هست باید حتما در مورد میزان ورزش و استراحت با پزشک تون مشورت کنین، شاید پزشک توصیه کنه که اصلا نباید پیاده روی داشته باشین برای همین حتما حتما مشورت کنین

1 Like
مسئولیت محتوای ارسال شده بر عهده شخص منتشر کننده است و مامی‌گپ هیچگونه مسئولیتی در قبال مطالب ارسالی کاربران ندارد.