ازمایش pct

(نیوشا) #1

سلام،میشه لطف کنین بگین این آزمایش pct رو که روز14سيکل انجام میدیم قبل14ميتونيم رابطه داشته باشیم یا نه؟ ممنون

(نیلوفر حکیمی) #2

سلام عزیزم
این تست یکی از اولین تست‌ها برای ارزیابی ناباروری است و در حدود بیش از ۱۰۰ سال است که انجام می‌شود. زمان انجام PCT مهم بوده و باید در مرحله قبل از تخمک‌گذاری، در زمان بیشترین سیالیت و حجم موکوس انجام شود، بنابراین فرد و پزشک باید زمان تخمک‌گذاری را تخمین بزنند، تعیین دقیق این روز، کار مشکلی است، به‌خصوص اگر سیکل‌های قاعدگی نامرتب باشد. زمان تخمک‌گذاری با استفاده از روش‌های مختلف مثل کیت تشخیص تخمک‌گذاری و یا نمودار درجه حرارت پایه‌ای بدن (Body Base Temperature- BBT) محاسبه و برآورد می‌شود. معمولاً زمان تخمک‌گذاری در سیکل‌های قاعدگی منظم و ۲۸ روزه، روز ۱۴ سیکل می‌باشد. در چنین مواردی پزشک به زوج توصیه می‌نماید در روز ۱۳ سیکل حداقل ۶ ساعت قبل از مراجعه به مرکز درمان یا مطب ناباروری جهت PCT، عمل نزدیکی انجام شود. ولی در سیکل‌های نامنظم ممکن است پزشک با استفاده از داروی کلومیفن زمان تخمک‌گذاری و تاریخ PCT را تنظیم نماید. تست PCT بدون درد بوده و سریع انجام می‌شود. شیوه انجام تست، مشابه پاپ اسمیر است. در طی معاینه داخلی که حداقل ۴ ساعت بعد از نزدیکی انجام می‌گیرد. نمونه موکوس از کانال دهانه رحم تهیه و پس از قرار دادن بر روی لام جهت بررسی به آزمایشگاه ارسال می‌شود، بیشتر پزشکان بهترین زمان برای انجام این تست را حدود ۸-۴ ساعت بعد از نزدیکی می‌دانند. تست در صورتی مثبت تلقی می‌شود که تعداد معینی اسپرم زنده طبیعی در حال شنا کردن در موکوس دیده شود. اسپرم باید دارای حرکت سریع و رو به جلو باشد.

(نیوشا) #3

مرسی عزیزم لطف کردی،من تخمک گذاریم12,13ماه میشه پس روز12ميتونم برم؟ شانس من افتاده تو تعطیلات نمیدونم کدوم آزمایش گاه برم😔

(نیلوفر حکیمی) #4

خواهش می کنم عزیزم
بعضی جاها باید باز باشه پرس و جو کنید.