۱۱ نوع گریه نوزاد و علت ان را بشناسید

همیشه از خودم می پرسم مادرها چطور با کوچکترین صدای فرزندشان از جا می پرند و هر ساعتی از شب که باشد تلاش می کنند دلیل گریه او را پیدا کرده و فرزندشان را آرام کنند. اصلاً از کجا متوجه می شوند گریه فرزندشان چه مفهومی دارد؟ چطور هیچ وقت اشتباه نمی کنند و هر گریه فرزندشان برایشان حکم حرف زدن را دارد؟ اما ما که از دور گریه کودک را می شنویم، همه این گریه ها شبیه هم است و نمی توانیم مانند مادر این گریه ها را شناخته و به داد کودک برسیم؛ حتی اگر خواهر یا برادر قدم نورسیده باشیم!

۱. خوابم می یاد

این گریه معمولاً با یک حرکت کلیدی همراه است. اگر فرزندتان بخواهد با گریه به شما ثابت کند که خوابش می آید، همراه با گریه کردن، دستش را به سمت چشم ها برده و آنها را می مالد. گاهی علاوه بر چشم، نواحی نزدیک بینی را نیز لمس می کند. گاهی کودک دچار کلافگی ناشی از بی خوابی شده است. در این شرایط، معمولاً علاوه بر دست بردن به سمت چشم ها، حرکت هایی مانند حرکت های کسی که به سر و صورتش می زند نیز از خودش بروز می دهد. این گریه یعنی اینکه من خوابم می آید و بی خوابی هم کلافه ام کرده است و معمولاً در کودکانی که به هر دلیل جابجا شده اند دیده می شود؛ برای مثال کودکی که جای خوابش تغییر کرده است. به این ترتیب باید اقدام های لازم برای خواباندن کودک را شروع کنید.

نکته: این گریه صدایی شبیه به ناله کردن دارد. در این صدای گریه، بی حصولگی، بدون بیقراری دیده می شود. در واقع نق زدن در گریه کودک دیده نمی شود. صدا آهسته و یکنواخت بوده و یادآور حالت ناله است.

۲. گرسنه ام

فکر می کنید کودک در این شرایط همراه گریه کردن دستش را باید به سمت کدام یک از اعضای صورتش ببرد؟ درست گفتید، ‌ دهان. در این شرایط کودک دستش را مشت کرده و داخل دهان می کند و گریه می کند. در کودکان کمی بزرگتر، منظور بزرگتر از سن نوزادی، کودک فقط انگشتش را به دهان برده و گریه می کند. این گریه همراه با دست خوردن! یعنی اینکه غذای من را هر چه زودتر آماده کنید.نکته: مکیدن انگشت باید تا قبل از سن سه سالگی تمام شود. اگر فرزند شما، بعد از سه سالگی باز هم انگشتش را بی دلیل می مکد بدون گریه کردن یا با گریه کردن این انگشت مکیدن نشانه دیگری دارد. این نوع انگشت مکیدن نشانه یک نیاز عاطفی است. برای رفع آن باید هر چه سریع تر با کمک گرفتن از روانپزشک کودک و نوجوان اقدام کنید.

۳. من کولیک دارم

بعضی از کودکان و عموماً کودکانی که نارس متولد می شوند، دچار این مشکل گوارش هستند و دلیل آن عدم هضم مناسب غذا به دلیل نارس بودن دستگاه گوارش است. این گریه معمولاً بعد از خوردن شیر مادر یا شیر کمکی بروز می کند. این گریه کاملاً حالت بیقراری داشته و گریه کودک با اشک و فریاد همراه است. در مواردی ممکن است کودک دستش را به سمت دستگاه گوارشش ببرد. اما از آنجا که نوزادان از بدو تولد دچار این حالت می شوند، کمتر مسئله دست بردن به سمت شکم دیده می شود.

نکته: برای آرام کردن کودک هول نکنید. کودک را روی دست تان به شکم خوابانده و یا سرش را روی شانه تان بگذارید. به آرامی با کف دست ستون فقرات کودک را ماساژ دهید. حواس تان باشد به پشت کودک نزنید، فقط به آرامی ناحیه ستون فقرات او را لمس کنید. درد به تدریج برطرف می شود.

۴. من در حال کباب شدن هستم

باورتان می شود وقتی نوزاد گرمش می شود، گریه می کند؟ این گریه معمولاً شبیه به فریاد است. در این حالت صورت کودک معمولاً قرمز شده و به محض اینکه اقدام به کاهش لباس او می کنید، گریه آرام تر می شود.

نکته: دمای اتاق کودک باید بین ۲۲ تا ۲۵ درجه سانتیگراد در بهار و تابستان و بین ۲۵ تا ۲۸ درجه سانتیگراد در فصل پاییز و زمستان باشد. علاوه بر اینکه لباس او نسبت به شما فقط باید یک عدد یا یک لایه بیشتر باشد.

۵. من دریاچه ساخته ام

این گریه با پا کوبیدن نوزاد همراه است. اشتباه نکنید، منظورم این نیست که نوزاد بلند می شود و به زمین پا می کوبد. پا کوبیدن نوزاد به صورت جمع کردن آن داخل شکم و باز کردن نیمه کاره پاها به سمت جلو اما با فشار است. اگر پای کودک سوخته باشد، این پا کوبیدن همراه با گریه ممتد و همراه با کمی بیقراری است.

۶. من حالم خوب نیست

درست مثل ما آدم بزرگ ها، کوچولوها هم گاهی حوصله ندارند. این گریه ضعیف اما مداوم و مصرانه است و اغلب با هر تغییر وضعیتی که در کودک ایجاد کنید، گریه بند نمی آید.

نکته: اگر با این شرایط روبرو شدید، کودک را روی پتو، در فضایی که اطرافش باز است، مانند اتاق نشیمن بخوابانید. با او کمی بازی کنید و بگذارید کمی آرام باشد. اگر با این کار آرام نشد، با متخصص اطفال او تماس بگیرید. شاید مورد خاصی باشد که شما از آن آگاه نیستید.

۷. من معده درد دارم

بچه ها هم مثل بزرگترها گاهی نیاز به بادگلو دارند. این حالت هم درست بعد از شیر خوردن نوزاد ایجاد می شود. دلیل آن هم ورود هوا به معده نوزاد هنگام مکیدن سینه مادر یا سرشیشه پستانک است. گریه نوزاد در این حالت گریه خاصی نیست. معمولاً آرام و بی صداست و کمی شبیه به حالتی است که تازه از خواب بیدار شده و می خواهد مادر و پدرش را از بیدار شدنش آگاه کند.

نکته: به آرامی با کف دست به پشت نوزاد بزنید تا بادگلو کند. سر او را روی شانه گذاشته و ارام پشت او بزنید. او را اصلاً تکان ندهید چون شیر را به صورت پنیر تحویل تان می دهد و لباس تان مزین به سردوشی سفید می شود!

۸. من یخ زده ام

این گریه، آرام و بدون سروصدای خص است. انگار که کودک یخ زده باشد، صدایش هم از ته چاه بیرون می آید. در این شرایط کودکان گریه بارزی ندارند و بیشتر با انقطاع گاهی از خود صدای شبیه به گریه ایجاد می کنند.

۹. به من محبت کنید

نوزادان از همان بدو تولد محبت را درک می کنند؛ بنابراین لازم است بدون آنکه گریه کنند، هر روز به آنها جایزه دهید. برای آنکه حس اطمینان و آرامش را از همان کودکی در آنها ایجاد کنید، روزی یک یا دو بار این کارها را انجام دهید. نترسید، این یک باور بی اساس قدیمی است که کودک را در آغوش نگیرید تا بغلی نشود!

او را بغل کنید و با او در اتاق راه بروید. با او درباره اشیای خانه صحبت کنید؛ برای مثال، این تخت توست، این اتاق توست؛ اینجا اتاق خواهر یا برادر توست.
او را در آغوش گرفته، روی صندلی بنشینید و به آرامی با او حرف بزنید.

پتویی روی زمین بیندازید. او را روی پتو خوابانده و خودتان نیز کنارش دراز بکشید. با او صحبت کنید، سعی کنید او را بخندانید. بهتر است پدر و مادر به طور همزمان کنار کودک دراز کشیده و با او حرف بزنند.

او را بغل کنید. کنار پنجره ببرید و درباره پرنده ها، گل ها و… با او صحبت کنید.

اگر هوای شهرتان آلوده نیست یا می توانید پارک بروید، کودک را بغل کرده و همراه او پارک بروید. قدم بزنید و بگذارید در هوای آزاد نفس بکشد. از کالسکه استفاده نکنید.

۱۰. من بیمار هستم

این گریه شبیه به گربه ای است که کودک حال خوبی ندارد؛ با این تفاوت که معمولاً در این شرایط گریه کودک با حالت هایی مانند تب، بی اشتهایی، دفع مدفوع یا ادرار به صورت غیر عادی و… همراه است. این نشان می دهد که کودک از نظر جسمی مشکلی دارد.

۱۱. من دوست دارم گریه کنم. همین!

تا به حال بی دلیل زیر گریه زده اید؟ گریه ای که اصلاً نمی دانید دلیلش چیست و تنها خوش دارید حالا گریه کنید! گاهی بچه ها هم حال شان خوش نیست و دوست دارند اعصاب پدر و مادر را اره بکشند! این گریه چه مشخصه ای دارد؟ این گریه حالت نق نق دارد. گریه خود به خود قطع و وصل می شود و کودک به جایی از بدنش اشاره نمی کند. این گریه معمولاً با سرگرم کردن کودک قطع شده و کودک آرام می گیرد. معمولاً کودکانی که دور و برشان شلوغ است و برای دقایقی تنها می مانند، این واکنش را از خود بروز می دهند.
@MohamadMahdi

4 Likes

همش یه مدله بنظرم :grin::grin::grin::grin:

خیلی خیلی مفید بود عزیزم مرسی :kissing_heart::kissing_heart::kissing_heart::kissing_heart::kissing_heart::kissing_heart: سعی میکنم خیلی دقت کنم چون برای خوابش پیش اومده ولی برای گرسنگیش دائم لباش تکون میده دستشو میخوده وقتی من دستمو کناره لپش میبرم سعی میکنه بگیره لباشو کج میکنه :thinking::thinking::thinking::thinking::innocent::innocent::innocent::innocent::innocent:

1 Likes

بزار بچه بیاد میفهمی :blush::blush::blush:

1 Likes

اره میدونم :see_no_evil::see_no_evil:

ای جانم چه لذتی داره :heart::heart_eyes::heart_eyes:

1 Likes

اره والا انشالله که قسمت همه زنای دنیا بشه لذت مادر شدن :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:

3 Likes

گپ‌های این سالن به صورت خودکار پس از گذشت 5 روز از آخرین پاسخ بسته میشن، بعد از اون ارسال پاسخ جدید دیگه مجاز نیست. اگه می‌خواید راجع به همین موضوع صحبتی داشته باشین، می‌بایست گپ جدیدی رو آغاز کنین.

مسئولیت محتوای ارسال شده بر عهده شخص منتشر کننده است و مامی‌گپ هیچگونه مسئولیتی در قبال مطالب ارسالی کاربران ندارد.