کیست جسم زرد

سلام.من امروز سونو دادم.هفت هفته و شش روز…ولی نوشته سیست جسم زرد به دیامتر ۲۳mmدر تخمدان راست رویت شد.این یعنی چی؟خطرناکه؟

سلام عزیزم

پس از تخمک‏ گذاری، تخمک تخمدان را ترک می ‏کند. ناحیه ‏ای از تخمدان را که تخمک از آن آزاد می ‏شود جسم زرد می ‏نامند و اگر باردار شوید، به آن جسم زرد بارداری گفته می ‏شود.

جسم زرد بلافاصله پس از تخمک ‏گذاری در محل فولیکول پاره شده (جایی که تخمک آزاد شده است) تشکیل می ‏شود و به‏ صورت یک ساک پر از مایع بر روی سطح تخمدان به نظر می ‏رسد، به سرعت حاوی بافت عروقی می ‏شود و آمادگی تولید هورمون‏هایی مانند پروژسترون را پیدا می ‏کند.

این هورمون تا پیش از شکل گرفتن جفت، از ادامه بارداری محافظت می ‏کند.

دانشمندان معتقدند که وجود جسم زرد در هفته ‏های اول بارداری به ‏دلیل تولید پروژسترون ضروری است، بین هفته‏ های ۸ و ۱۲ بارداری، جفت به جای جسم زرد تولید هورمون را بر عهده می ‏گیرد.

جسم زرد تا حدود ماه ششم بارداری، باقی می ‏ماند و پس از آن جمع و چروکیده می ‏شود اگرچه جسم زردهای طبیعی در حاملگی ‏های فول ترم نیز یافت شده‏ اند،

با این حال در بعضی موارد که به‏ خاطر وجود یک کیست پاره شده، جسم زرد را ۲۰ روز پس از چرخه قاعدگی یا در حدود زمان جایگزینی زایگوت برداشته ‏اند بارداری موفق نیز گزارش شده است.

مرسی عزیزم.پس خطرناک نیست؟

1 Likes

خواهش می کنم
نه خطر نداره

مسئولیت محتوای ارسال شده بر عهده شخص منتشر کننده است و مامی‌گپ هیچگونه مسئولیتی در قبال مطالب ارسالی کاربران ندارد.