چرا اندازه فولیکول بزرگ نمیشه

سلام خانوم دکتر یه سوال داشتم، فولیکول های من تو روز 14 بعد از خوردن 15تالتروزول و دو تا امپول hmg 9بود یعنی هیچ رشدی نکرده البته من پلی کیستم این یعنی من نابارورم؟ خیلی ناراحتم حالا چی میشه

2 Likes

سلام عزیزم
من پزشک نیستم
چند دوره از این داروها استفاده کردید؟

1 Likes

3دوره اما پشت سر هم نبود بینش فاصله دوماهه می افتاد

1 Likes

منم رفتم سونو فولیکول ۱۱داشتم بعد بیس روز ک وری نشدم دکترنوشت سونو ک ازبین رفته بودن کیست هم نشده بودن یعنی پس کجارفته فولیکولام؟؟؟؟

فولیکول همون تخمکه؟!

اره همون تخمک هست

دوستان فولیکول چندتا باشه تو تخمدان نشانه کیسته؟؟؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) چیست؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یکی از شایع ترین اختلال هورمونی در میان زنان به شمار می آید. به طوری که تخمین زده می شود این مشکل در حدود 10% از خانم های در سنین باروری رخ می دهد. مهمترین مشخصه این اختلال وجود تخمدان های بزرگ محتوی تعداد زیادی کیست کوچک است که در لایه بیرونی هر تخمدان قرار گرفته است. در این سندرم سطح هورمون های زنانه (نظیر استروژن، پروژسترون، LH و FSH) دچار عدم تعادل شده و باعث افزایش هورمون های مردانه (آندروژن ها) و هورمون انسولین می گردد. همین امر موجب بروز علایمی نظیر بی تظمی های قاعدگی، موی زاید، آکنه و چاقی می شود.

نشانه های ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

بی نظمی و کاهش سیکل های قاعدگی
مشکلات ناباروری
موهای زاید (هیرسوتیسم) در صورت، سینه و شکم
طاسی یا کم پشت شدن موهای سر با الگوی مردانه
آکنه (جوش صورت) ، پوست چرب یا شوره ی سر
چاقی یا اضافه وزن
مشکلات ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

ناباروری: سندرم تخمدان پلی کیستیک شایع ترین دلیل ناباروری در زنان محسوب می شود. زنان مبتلا به PCOS به دلیل کمبود تخمک گذاری، معمولا در باردار شدن با مشکل روبرو هستند.

دیابت: اختلال عدم تحمل گلوکز، مقاومت به انسولین و افزایش قند خون می تواند در تقریباً یک سوم زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک با وزن طبیعی و اضافه وزن رخ دهد. خطر ابتلا به دیابت نوع دوم در زنان مبتلا به PCOS به مراتب بالاتر است.

بیماری های قلبی: خانم های چاقی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند و تواماً مقاومت به انسولین دارند در خطر بیشتر ابتلا به بیماری تنگ شدن عروق کرونر قلب هستند.

بیماری وقفه تنفسی در خواب (آپنه) : در افراد مبتلا به این اختلال زمانهای کوتاه توقف تنفسی حین خواب وجود دارد. ابتلا به مشکل موجب خستگی و خواب هنگام روز، افزایش ریسک بیماری های قلبی و خصوصاً فشار خون بالا می شود. وقفه تنفسی حین خواب تا 30 درصد در خانم ها مبتلا به PCOS بیشتر است.

علت ایجاد سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

در تخمدان ها بخشهایی به نام فولیکول وجود دارد که تخمک ها درون این فولیکول ها قرار می گیرند. طی یک سیکل قاعدگی فولیکول ترکیده شده و تخمک بلوغ یافته از آن آزاد می شود. جهت بارور شدن (لقاح) تخمک آزاد شده در لوله های تخمک بر (فالوپ) حرکت می کند. در خانم ها مبتلا به PCOS فولیکول های نارسیده به هم می پیوندند و توده های بزرگتر (کیست) می سازند. از طرف دیگر تخمک های به بلوغ رسیده موجود در فولیکول ها نمی توانند از فولیکول آزاد شود. آزاد نشدن تخمک باعث ناباروری می شود.

تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک چگونه است؟

جهت تشخیص PCOS روش مشخص و اختصاصی وجود ندارد و تشخیص آن بر اساس علائم بالینی و سونوگرافی داده می شود. آزمایش خون برای بارداری و آزمایشات هورمونی (هورمون پرولاکتین، هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) و هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH)) نیز توصیه می شود. وجود علایمی مانند نامنظم بودن سیکل قاعدگی، موی زاید، جوش صورت و ریزش مو با الگوی مردانه از جمله معیارهای تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک محسوب می شود.

چه هنگام باید به پزشک مراجعه کرد؟

تشخیص و درمان زودهنگام PCOS می تواند به کاهش ابتلا به عوارض بلند مدت آن مثل دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و فشار خون بالا کمک کند. هرچه این اختلال زودتر تشخیص داده و درمان آن آغاز شود، پیشگیری از مشکلات مرتبط با آن آسان تر خواهد بود. اگر قاعدگی های نامنظم و موهای زاید روی بدن یا صورت یا آکنه دارید لازم است با پزشک خود مشورت نمایید.

آیا لازم است تمامی افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک تحت درمان قرار بگیرند؟

بلی- تمامی افراد مبتلا بهPCOS باید به طور منظم تحت نظر پزشک باشند. لازم به ذکر است عدم درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک (حتی در صورت خفیف بودن علایم) می تواند در طول زمان خطراتی را برای سلامتی بیمار ایجاد نماید.

چه درمان هایی در درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک استفاده می شود؟

متأسفانه درمان قطعی برای سندرم تخمدان پلی کیستیک وجود ندارد، اما بسیاری از مشکلات ناشی از آن را می توان کنترل نمود. با توجه به شدت و علایم PCOS راهکارهای درمانی زیر ممکن است توصیه شود:

تغییر در شیوه ی زندگی: کاهش وزن خصوصا در افراد مبتلا به چاقی یا اضافه وزن می تواند بسیاری از پیامدهای مرتبط با PCOS از جمله مقاومت به انسولین را کاهش دهد.

دارودرمانی: ممکن است یک سری از داروها جهت کنترل و کاهش پیامدهای این سندرم تجویز شود. قرص های ضدبارداری از جمله رایج ترین داروهایی هستند که برای تنظیم سیکل ماهیانه تجویز می شوند. همچنین ممکن است داروهای دیگری جهت کاهش رشد موهای زاید، آکنه و سایر علایم مورد استفاده قرار گیرند.

جراحی: به عنوان یکی از راهکارهای درمان می تواند مطرح شود.

چرا فت استاپ در درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک مورد توجه قرار گرفته است؟

چاقی یا اضافه وزن در افراد مبتلا به PCOS می تواند باعث شدت یافتن بسیاری از علایم آزار دهنده این اختلال (نظیر آکنه و موی زاید) شود. ارلیستات (فت استاپÒ) تنها داروی مورد تایید غذا و داروی آمریکا (FDA) برای کاهش وزن در بازار ایران محسوب می شود. جدیدترین مطالعات در افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک نشان داده است.

تجویز این دارو علاوه بر کمک به روند کاهش وزن می تواند باعث کاهش سطح لیپید سرمی و تستسترون خون (هورمون مردانه) شود. همچنین این دارو می تواند علایم این بیماری نظیر بی نظمی های قاعدگی را بهبود بخشد.

1 Likes
مسئولیت محتوای ارسال شده بر عهده شخص منتشر کننده است و مامی‌گپ هیچگونه مسئولیتی در قبال مطالب ارسالی کاربران ندارد.