پیشگیری از زایمان زودرس (مطالبو از جایی برداشتم)

خانما این مطالبو یه خانمی جمع اوری کرده بودن من کپی کردم. این تایپکو زدم ومینویسم تا شاید اگر کسی در آستانه زایمان زودرس باشه از اون جلوگیری کنه:

1- درد پریودی : از ماه 4 اگر درد پریودی احساس کردید چه کمر درد وچه دل درد وچه درد زیر شکم که حالت سفت شدن داشته باشه جدی بگیرید اینا انقباضات رحم همراه بادرده دردی طبیعی است که با کمی استراحت یا یه تنفس عمیق برطرف بشه اما اگر دوباره این درد برگشت در زوزهای بعد تکرار شد حتما جدی بگیرید حتی اگر کوتاه بود
2- هر روز شکمتون رو تست کنید درماه 6 به بعد اگر پوست شکم مثل پیشونی بود وتو نمی رفت یعنی انقباض دارید ولی بدون درده وجدی بگیرید واگر پوست شکم مثل لپتون تو رفت یعنی مشکلی نیست
3- اگر موقع دفع ادرار باسوزش ودرد وبوی ادرار بد همراه باشه حتی یا تنها رنگش تیره اس مثل چایی وبوی بدی بدهد مثل بوی ماهی اینها علایم عفونت ادراری است وباعث پاره شدن کیسه آب میشه حتی عفونت ادراری بدون علامت هم داریم گاهی عفونت ادرای پیشرفت میکنه وکلیه درد را به همراه داره به اینها هم توجه کنید
4- اگر ترشحات تون زرد رنگ یا سبز رنگ یا خاکستری با بوی بد و یا خارش وسوزش داشتید حتما درمان کنید باعث پارگی کیسه آب میشود
5- اگر تب وعفونت گلو مانند سرما خوردگی باتب ویاهر عفونت دیگری داشتید مواظب باشید اونهم باعث پارگی کیسه آب میشه
6-اگر اسهال چند روز متمادی داشتید بی توجه نباشید
7- حتما از دیابت بدهید چون اگر دیابت داشته باشید ومهار نشه آب مایع آمونیتیک زیاد میشه احتمال پارگی هست
8- حتما 3 ماه اول طول سرویکس رو بگیرید واگر کوتاه بود سر کلاژ کنید چون اگر طول کوتتاه باشه دهانه رحمم زودتر باز میشه وزایمان زودر سه
9- خون ریزی را جدی بگیرید به خصوص اگر با درد پریودی همراه باشه البته گاهی خون ریزی ممکن است دلایل مهمی نباشد اما باید حتما بررسی شود
10-حتما قبل از بارداری به دندانها رسیدگی کنید نهایتا تا هفته 24 بارداری بروید وبگویید باردارید چون عفونت لثه نیز باعث پارگی کیسه آب می شود
11- حتما حرکات نی نی رو هر روز بعد از هفته 24 چک کنید روزانه با خوردن مایعات شیرین وبه پهلو چپ بخوابید وتا 45 دقیقه حتما باید حرکت کند اگر نکرد کمی با دست شکم را گرم کرده ودوباره به پهلو بخوابید اگر تکان نخورد به دکتر مراجعه کنید حداقل 3-5 حرکت در ساعت باید باشد گاهی حرکت زیاد نی نی دلیل انقباضات رحم است اگر نی نی حرکت زیاد داشت و یا به صورت فشار آوردن به سمت پایین یا قلمبه شدن ویاجمع کردن خودش رو تو شکم داشت نادیده نگیرید لااقل به یک ماما در ساعات آخر شب هم که بود مراجعه کرده وشرح حال بدهید
واما اگر در آستانه زایمان زودرسید با تایید پزشک:
1- مایعات بسیار استفاده کنید
2- استراحت مطلق باشید آمپول بتا واسه ریه نی نی بزنید حتما حتما بزنید شک نکنید این طوری لااقل نی نی ازدست نمیره واحتمال بیماری قلبی ومغزی که در اثر کمبود اکسیژن ایجاد میشه … برای نی نی به حداقل میرسه
3- سونو انجام دهید و بخصوص سونو بایو فیزیکال که دقیقتره و همچنین nst که میزان انقباضات شکمی ثبت میشه گاهی شما انقباض دارید ولی احساس نمی کنید اما با این آزمایش ثبت میشه
4-قرص ایزوپرین وآمپول پرولتون پیشگیری از زایمان زودرسه حتما باتایید پزشک استفاده کنید تا انقباضات رحمی را کم کنه چون خود انقباضات باعث زایمان زودرس میشه

  • درد :

·دردی که با استراحت خوب شود:

در دوران بارداری چون تغیراتی داره در وجود مادر صورت می گیرد مفاصل از هم باز میشوند، که در این حالت یک حرکت ناگهانی مادر می تواند باعث تحت فشار قرار گرفتن اعصاب دور مفاصل شود و درد ایجاد کند. ماهیچه ها بر اثر بارداری ضعیف می شوند، مثل ماهیچه پشت و شکم ولگن که وقتی ضعیف می شوند دیگه نمیتوانند مفصل رو خوب نگه دارند و درد پیش می آید.بنابراین کفش پاشنه بلند و تخت نپوشید، درست راه بروید، درست بخوابید، زیاد سر پا نایستید، پله را بدو بدو بالا و پایین نروید چون همه مفاصل شل هستند و مچ پا سریع پیچ می خورد و زمین می خورید.ولی بعضی موارد به هر حال بر اثر رعایت نکردن پیش می آید و زیر شکم درد می گیرد ویا یه مسیری از پشت باسن تا زانو درد می گیرد. و این درد با استراحت خوب می شود.

(دردی که با استراحت خوب شود اشکالی ندارد)

·مداوم باشد:

درد زیر شکم که با استراحت فرقی نمی کند و یا شکم سفت میشود که این حالت ها را بیشتر در اواخر دوران بارداری میبینیم. و این سفتی از بین نمی رود و در ضمن با درد نیز همراه است. ممکن است با یه لکه بینی قهوه ای رنگ نیز همراه باشد. این اصلا خوب نیست. سریعا به بیمارستان مراجعه شود. دنبال دکترتون نگردید فقط به بیمارستانی که قرار است پذیرش شوید، مراجعه کنید، اونها خودشان دکتر را خبرمیکنند.

(حتما باید بلا فاصله بروید بیمارستان )

پیشگیری: بار سنگین بلند نکن. کارهای سنگین نکن. فعالیت شدید نکن.

·متناوب باشد:

یه موقعی هست که درد می گیره، شکم سفت می شه و دردش هم مثل درد های پریود است و مثلا 20 ثانیه طول می کشه و ول میکنه و بعد چند دقیقه دوباره می گیره. و به همین ترتیب … . بعد از هفته 37 بارداری این نوع درد درد زایمان است و و قبل از هفته 37 بارداری زایمان زودرس است و باید به بیمارستان مراجعه کنید و علت بررسی شود و جلوی آن گرفته شود.

( بعد از هفته 37 بارداری این نوع درد درد زایمان است و قبل از هفته 37 بارداری زایمان زودرس است )

نکته: ممکن است حول حوش هفته 37 این حالت باشد که شکم سفت میشه و 5-6 ثانیه هم سفت می مونه ولی دردی رو احساس نمی کنید . 8الی 9 بار هم در روز این اتفاق بیفته هم اشکال نداره. و دهانه رحم داره آماده زایمان می شود.

2-ترشحات : هر گونه ترشحی که از مجرای واژن و مجرای ادرار دیده شود.

· لکه بینی:

  • ماه به ماه پریود یه لکه کوچک دیده میشود و تمام میشود. مشکلی نیست.

  • لکه کوچک دیده می شود، با استراحت تمام میشه. مشکلی نیست.

  • لکه بینی در هفته های آخر به علت قرار گرقتن سر بچه در لگن، باعث شکننده شدن دهانه رحم میشود و ممکن است مویرگی پاره شود و لکه ایجاد شود. مشکلی نیست.

نکته: هیچ کدام از موارد بالا با درد همراه نیست و با استراحت از بین می رود. ولی اگر ادامه دار باشد باید بیمارستان مراجعه کنید و علت بررسی شود.

  • لکه قهوه ای بعد از هفته 37 هم که عالیه و نشانه آمدن بچه.

·خونریزی: هر زمانی از بارداری اگر خونریزی واضخ و روشن دیدید، بیماستان مراجعه کنید. بعضی وقت ها جفت جلو هست و بعضی موقع دهانه رحم خیلی شکننده است و خونریزی می دهد و بعضی وقت ها جفت از عضله رحم جدا میشودو …

·ترشحات بیش از حد:

  • نمناک بودن لباس زیر بخصوص در هفته های آخر خیلی طبیعی است. نوع هورمون ها عوض می شود چون باید دهانه رحم و واژن لیز شود تا زایمان طبیعی راحت تر صورت گیرد.

( ترشحات بی بو و بی رنگ هیچ اشکالی ندارد )

-ترشحات بودار که رنگش متمایل به زرد و سبز باشد یا سفید رنگ وپنیری شکل باشد، این عفونت یا قارچ است و باید بررسی و مداوا شود. اگر این ترشحات ادامه دار باشد و با تعویز لباس زیر و خوردن آب و ماست خوب نشود، چون باکتریایی است، می تواند باعث پاره شدن کیسه آب شود. حتی یک سرما خوردگی و تب هم می تواند باعث پاره شدن کیسه آب شود بنابراین مادران باردار سرماخوردگی همراه با تب را باید جدی بگیرند. عفونت دندان و لثه باید سریعا درمان شود.

-ترشح بودار و زرد رنگی که بعد از مدت طولانی سوزش و خارش به آن اضافه نمی شود ، قسمتی از ترشحات طبیعی بدن شماست. اگر این رنگ زرد به سمت سبز برود عفونت است. توصیه میشود که ماست در رژیم غذاییتون باشد، مایعات به اندازه کافی بخورید و موقع ادرار حتما کمی به سمت جلو خم شوید تا مثانه کاملا خالی شود.

  • همیشه سوزش و خارش و درد پهلو ها نشانه عفونت ها واژینال نیست. و عفونت های ادراری هم داریم. پس اگر سوزش دارید بهتر است که کشت کامل ادرار بدهید تا مشخص شود .

  • پارگی واضح کیسه آب و سوراخ شدن کیسه آب: علت اصلی هردو عفونت است. بعضی وقت ها هم بچه هایی که درشت هستند و یا سنگین هستند ، بر اثر فشار آوردن باعث پاره شدن کیسه آب می شوند.

پارگی زمانی است که حجم زیادی آب یکباره از شما خارج شود مثلا به اندازه یک سرامیک زیر پای شما و کل لباستان خیس می شود. این پارگی واضح کیسه آب است. اگر این اتفاق بیفتد چه قبل هفته 37 و چه بعد از هفته 37 باید به حالت خوابیده بروید و پا ها را بالا قرار می دهید و ایستاده قرار نمی گیرید و خودتون رو به بیمارستان می رسانید. اگر بعد از هقته 37 باشد که نشانه زایمان است و درد ها شروع می شود و …

اگر قبل هفته 37 اتفاق بیافتد پیگیر می شوند و علت را پیدا می کنند و اگر عفونتی باشد اون رو پیدا می کنند وتا اونجایی که امکان دارد بچه رو نگه میدارند. اگر آب دور بچه به یک حداقلی برسه مجبور به بیرون آوردن بچه می شوند.

موقعی که سوراخ میشود تشخیص مشکل میشود. نمناکی در لباس زیرتان می بینید و باید دید که ترشح است یا دفع ادرار بر اثر بی اختیاری است (بعضی مادران در ماههای آخر دچار بی اختیاری ادرار میشوند) و یا کیسه آب سوراخ شده است.

ترشح که وضعییتش معلومه ، رنگی و کلا غلیظ تر از مایع دور بچه است. برای اینکه مادر بفهمد که ادرار است یا مایع دور بچه ، از مادر می خواهیم که بره دستشویی و مثانه را کاملا خالی کند و یه نوار بهداشتی تمیز توی لباس زیرش بگذاره و چند تا سرفه ملایم بکند و نه شدید. اگرنواربهداشتی نمناک نشد بس مشکلی نیست و لی اگر نمناک شد سواخ شدگی کیسه آب است و به بیمارستان مراجعه می کنید و پس از دو روز استراحت و پیدا کردن علت و درمان، سوراخ شدگی ترمیم می شود.

3- کاهش حرکات جنین:

مطابق سن بارداری باید همیشه حرکات جنین را کنترل کنید. اوایل همون تلق و تلوقش کافیه. بعد میرسه به حرکات ضربه ای و از هفته های 33 و 34 احتمال اینکه حرکاتش کم شود، هست چون دیگه جا نداره حرکت کنه.

اگر خواستید چک کنید، مثلا یه نصف روز حواستون به حرکات بچه نبوده و بعدش خواستید بررسی کنید:

اگر تا دو ساعت از زمان شروع بررسی حرکت نکرد یه ماده قندی بخورید مثلا آب قند یا چهار تا خرما یا … و به پهتوی چپتان دراز بکشید و یک ربع تا بیست دقیقه صبر کنید. باید یک الی دو حرکت داشته باشید. اگر نداشتید براین فرض می گیریم که خواب است ، بنا براین یک دست را سمت چپ و دست دیگر را سمت راست شکم می گذارید و یک کم شکم را به سمت چپ و یک کم به سمت راست میبرید و جنین را بیدار می کنید. و دوباره به پهلوی چپ می خوابید و صبر می کنید که حرکت کند.

اگر هیچ حرکتی را بعد از 45 دقیقه الی یک ساعت احساس نکردید. یه بررسی قلب جنین در همان روز انجام دهید. و اگر در بررسی قلب چند تا افت در ضربان قلب داشتیم یک بررسی سلامت جنین از طریق سونوگرافی باید انجام شود.

مدل حرکات جنین:

هفته نوزدهم، مثل یه حباب که می زیر دست می خواد بترکه، یا مثل نبض ولی تند تر از نبض خودتان، یا مثل ماهی که از دست لیز می خوره.

البته تعریفی برای حرکت نداریم . بعضی بچه ها پرحرکتند و بعضی ملایمند.

بچه کاملا در این سن می شنود و با صدای بلند ممکن است حرکاتش بیشتر شود و عکس العمل نشان دهد.

بچه ممکن است سکسکه کند و تکون های مرتب داشته باشد و این نشانه سلامتی اش است.

4- افزایش وزن ناگهانی از امروز به فردا همراه با ورم در دست و صورت و بدن بصورت ناگهانی و افزایش فشارخون:

حتما باید بررسی و علت معلوم شود چون ممکن است شروع مسمومیت حاملگی باشد. پس به دنبال این نباشید که بخورید و وزنتان را بالا ببرید که بچه هاتون تپل می شوند. چون عارضه روی خودتان ایجاد می شود.

همچنین دیابت حاملگی معمول و متداول و اذیت کننده است.

مسمومیت حاملگی وقتیست که ورم و فشار خون بالا و پروتئین در ادرار بالا باشد. یعنی مادر دیگه نمی تونه به بچه غذا و خون برسونه. و این هم برای مادر و هم بچه خطر ناک است.

ولی ورمی که مثلا در پاهاست با ستراحت خوب شود مسئله ای نیست. ولی ورمی که کل بدن رو بگیره مسئله است. و از سه ماهه دوم به بعد احتمالش بیشتر است.

5- درد هایی که بالای شکم رو می گیره و همراه میشود با حالت تهوع و استفراغ:

این می تونه یه عارضه کبدی باشه.

ولی حالت تهوع و استفراغ به تنهایی و بدون اینکه در اشتها خللی وارد کند تو ماههای آخر بارداری می تواند دوباره رخ دهد که علت آن فشار رحم به معده است.

نکته:

درد های زیر دنده ای طبیعی است. بیحسی مور مور شدن در مسیر دستها، خواب رفتگی همه طبیعی است و با ورزش های مناسب بالا نته ( البته تحت نظر مربی بارداری) کمتر می شود.

منبع: کلاسهای بارداری خانم فیروزه روستا
با تشکر از وبلاگ قند عسل

3 Likes

دیابت -فشارخون -عفونت ادرای وزنان -تاری دید وسردرد مداوم - درد پریودی -سفت شدن نی نی وفشار اوردن اون به سمت پایین -حرکات زیاد نینی وکم نی نی هر دو خوب نیست لااقل بررسی کنید تا خیالتون راحت باشه - اندازه گیری طول سرویکس - اسهال مذاوم - سوزش ادرار گاهی مواقع اصلا سوزش نیست وهیچ علامتی نداریذ اما عفونت دارید پس حتما حداقل 2 بار یکی اول بارداری یکی ماه 6-7 تست کشت ادرار بدهید اگر مثبت باشه وداشته باشید جلوی کشت ادرار انتی بیوتیک موثر رو نوشته اگر نداشته باشید می نویسه هیچ گونه باکتری دیده نشد طبق کشت 24 ساعته من با وجود + بودن دکترم توجهی بهش نکرده بود برای همین شما حتما تمامی آزهاتون رو با دقت بررسی کنید یا به سایت نیلو ارسال کنید تا پاسخ بگیرد
اگر آب کیسه آب کم باشه بامصرف مایعات شیرین مثل دلستر وهندوانه آب آناناس پرتقال وآب هویج ومایعات فراوان وومایعات فراوان میشه جبران کرد حتما استراحت مطلق باشید و چک کردن حرکات نی نی دریکساعت باید حداقل 3 حرکت داشته باشد …کلا هر مشکلی که پیش بیاد اگر تشخیص داده شود واگر شما هشیار باشید نسبت به علایم خطر از خیلی از وقایع میتوان پیشگیری کرد اینها علایم خطر هستند اما با وجود همه میشود به خوبی کنترل کرد ونی نی سالم به موقع به دنیا بیاد
اگر دیابت داشته باشید ابتدا رژیم داده میشوذ اگر موثر نبود انسولین تزریق میشود یه نمونه خواهرم که انسولین میزد وبا استراحت نی نی به موقع اومد
اگر فشار حاملگی باشد باید مواظب رژیم باشید
کلا استراحت برای زایمان زودرس بسیار موثر است خودمن هر موقع فعالیتم زیادتر بود انقباضاتم بیشتر میشد
اگر طول سرویکس کم شده باشد با آمپول پرولتون وقرص ایزوپرین واستراحت مطلق کمک شایانی میشود کرد
پس هر مشکلی راه حلی دارد فقط زمانی که بی توجه باشیم شاید باید نگران بود
باتشکر امیدوارم همه نی نی ها سالم باشن
لطفا اگر کسی اطلاعات دیگه ای داره اضافه کنه یا تجربه که کمک کننده است یا تو کلاس بارداری آموخته اید
باتشکر

3 Likes

نکاتی در زمینه پیشگیری از زایمان زودرس:

١. فولیک اسید ! علاوه بر پیشگیری از نقایص سیستم عصبی، باعث کاهش احتمال جدا شدن جفت از دیواره رحم و همچنین پیشگیری از مسمومیت حاملگی میشه . ( این دو ، عامل ٢٠ درصد از زایمانهای زودرس رو تشکیل میدن)

٢. عفونتهای ناحیه واژینال عامل نیمی از زایمانهای زودرس ( به ویژه آنهایی که زیر ٣٠ هفته اتفاق می افتند) است. به هنگام عفونت واژینال ، بدن یک سری مواد شیمیایی در مبارزه با عفونت تولید میکند که منجر به التهاب میشود و این التهاب منجر به آزاد شدن پروستاگلاندینها و در نتیجه تحریک انقباضات رحمی و باز شدن دهانه رحم میشود.
خوردن ماست پروبیوتیک منبع خوبی برای پیشگیری از عفونت است.

٣.مراقبت از دندانها اولین و بهترین و آسانترین کاریست که برای پیشگیری از زایمان زودرس باید انجام دهید
بسیاری از زنان باردار فکر میکنند در طی بارداری نباید نزد دندانپزشک بروند در حالی که مشکلاتی مانند بیماری های لثه میتوانند منجر به زایمان زودرس شوند ( از طریق همان مواد التهابی که در بدن آزاد میشود) ، بنابراین مسواک بزنید. ، نخ دندان بکشید ،قبل و حداقل یکبار در طی بارداری به دندانپزشک مراجعه کنید تا مشکلات اینچنینی کنترل بشن.

٤. مطالعات اخیر نشان داده زنانی که سطح امگا٣ در بدنشان بیشتر است کمتر دچار زایمان زودرس می شوند و از انجا که این اسیدچرب برای پرورش مغز جنین لازم است گنجاندن آن در برنامه غذایی عاقلانه است ( اگه قرصشو می گیرین حواستون باشه حتماً بدون جیوه باشه. تن ماهی جیوه زیادی داره و برای دوران بارداری زیادش خوب نیست از ماهی های safe استفاده کنین مثل قزل آلا)

٥. آنچه میخورید روی بدنتان تأثیر دارد. کلسیم به ویژه به جلوگیری از زایمان زودرس کمک میکند. منیزیم و ویتامین ث نیز از زایمان زودرس پیشگیری می کنند.
مصرف روزانه ١٢٠٠ میلی گرم کلسیم معادل ٨ لیوان شیر و ٧٥٠ میلی گرم منیزیم در زنان باردار توصیه میشود( همونطور که برای متوقف کردن پروسه زایمان از منیزیم سولفات در بیمارستان استفاده میشود).
داشتن رژیم غذایی غنی از ویتامین ث به سالم ماندن کیسه آب برای مدت طولانی تر کمک میکند.
از غذاهای افزایش دهنده التهاب پرهیز کنید . مانند روغنهای گیاهی اشباع نشده ( روغن های آفتابگردان، سویا ، ذرت) و گوشتهای فرآوری شده.
هرچه میتوانید بیشتر و بیشتر میوه و سبزیجات بخورید چون التهاب را که از عوامل زایمان زودرس است کاهش می دهند.

حتماً ویتامینهای پری ناتال را مصرف کنید.

٦. زنان حامله ای که افسرده یا مضطرب هستند دو برابر بیشتر احتمال زایمان زودرس دارند و بنابراین درمان این مشکلات ضروریست.
استرس مزمن و شدید از علل زایمان زودرس است.
حواستان به گفتگوهای درونیتان باشد. مثلاً اگر ناخودآگاه باورهایی نظیر "بچه ی من زود به دنیا می آید " را اختیار کرده اید ، آن باورها را به باورهای درست تغییر دهید نظیر :
" رحم من آرام و ساکت است "
“بچه من دارد رشد میکند و کامل میشود تا برای زندگی خارج از رحمی آماده شود”
“آرام و ریلکس ماندن به بدن من کمک میکند که بچه را به صورت ایمن در درونم نگه دارد”
مدام این تأکیدهای مثبت را برای خودتان تکرار کنید.

از هر روشی که میتوانید برای کاهش استرس خود استفاده کنید. با دوستانتان درباره احساستان صحبت کنید یا در دفتر خاطراتتان بنویسید.
کاهش استرس و مراقبت از سلامت احساسی تان شانس شما را برای کامل کردن دوران بارداری زیاد میکند . افزایش هورمون کورتیزول باعث افزایش ریسک زایمان زودرس می شود.

تصویرسازی ذهنی : ذهن و بدن شما بسیار مرتبطند. با تغییر افکار و احساساتتان میتوانید باعث تغییر در بدنتان شوید.
رحمتان را تجسم کنید که آرام و ریلکس است و از بچه محافظت میکند و تا زمانی که موعد آن نرسیده دهانه ی رحم را بسته نگه میدارد.

٧. دوری از اکسی توسین و پروستاگلاندینها !
این دو هورمون های اصلی مسئول زایمان هستند . باید از آزادشدن این دو هورمون بپرهیزید. این کار را با استفاده از کاندوم در حین نزدیکی انجام دهید زیرا مایع منی حاوی پروستاگلاندینهاست که دهانه رحم را نرم میکند و منجر به شروع انقباضات میشود.
تحریک سینه و نوک سینه و ارگاسم هم باعث آزاد شدن اکسی توسین میشود ، هورمونی که انقباضات رحمی را آغاز میکند.

٨. مدت زیادی را در وضعیت خرس قطبی بگذرانید (polar bear position) ! ( عکسش رو توی گوگل بزنید براتون میاره )

این وضعیت فشار را از روی دهانه رحمتان برمی دارد.
نویسنده میگوید : من شخصاً زنی را میشناسم که انقباضات زودرس داشت و سرویکسش تغییر کرده بود و با این کار دوباره دهانه رحمش بسته شده بود
این وضعیت بچه را به سمت ریه های شما نزدیک و از دهانه رحم دور میسازد.
روزی ٤ بار و هر بار ١٥ دقیقه را در این وضعیت بگذرانید.

٩. اگر سابقه زایمان زودرس دارید ، یک نوع هورمون مشابه پروژسترون که دکتر تجویز میکند هم میتواند با مهار انقباضات و کاهش التهاب جلوی زایمان زودرس را بگیرد."

١٠.استراحت و ریلکس کنید . بیشتر اوقاتتان را در خانه و مشغول استراحت باشید تا انجام کار.

١١. وزنتان راکنترل کنید. اضافه کردن بیش از اندازه وزن در طی بارداری میتواند منجر به دیابت بارداری و مسمومیت حاملگی شود که هر دو احتمال زایمان زودرس را بالا میبرند. ریسک فاکتور دیگر ، اضافه کردن وزن خیلی کم است.
اضافه وزن مناسب بین ٢٥ تا ٣٥ پوند است.

١٢.خوب بخورید. رژیم غذایی متعادل داشته باشید. به ویژه مصرف مواد زیر:
اسیدهای چرب امگا ٣ ( ماهی سالمون ، تخم مرغ، گردو)
ویتامین آ ( هویج ، زردآلو ، بروکلی)
ویتامین ث ( مرکبات ، توتها ، فلفلهای دلمه ای)
ویتامین ای ( مغزها ، انبه)
کلسیم ( لبنیات و آبمیوه های غنی شده )
منیزیم ( حبوبات ، ماست ، موز ، کنجد، زردآلوی خشک شده )
آهن ( گوشت قرمز، میوه های خشک ، محصولات سویا)
زینک ( بوقلمون، گوشت ، ذرت ، تخم مرغ)
فولیک اسید ( موز، پرتقال ، برگهای سبز)

حداقل ٥ وعده کوچک غذایی و یا سه وعده اصلی و دو میان وعده در روز داشته باشید، تا مواد غذایی به صورت آهسته و پیوسته به جنین برسد.

١٣. روزی حداقل ٨ لیوان مایعات بدون کافئین بخورید و اگر هوا گرم است یا ورزش میکنید بیشتر. دهیدراسیون ( از دست رفتن آب بدن ) میتواند منجر به انقباضات زودهنگام شود زیرا با کم شدن آب بدن ، حجم خونتان کاهش یافته و غلظت هورمونی که منجر به انقباضات می شود ، یعنی اکسی توسین افزایش می یابد .

١٤. ادرارتان را نگه ندارید چون میتواند باعث برافروخته شدن مثانه و درکنار آن تحریک رحم و شروع انقباضات شود . همچنین میتواند منجر به عفونت ادراری شود که دلیل دیگر انقباضات زودهنگام است.

١٥. در زنانی که رحمهای تحریک پذیری دارند ، انقباضات ممکن است با هر حرکتی نظیر بالا و پایین رفتن از پله ، خم شدن و همچنین دست دراز کردن برای برداشتن اشیاء ، آغاز شوند.

٢ نوع تست برای پیش بینی زایمان زودرس در زنانی که سابقه آن را دارند وجود دارد:

١- تست fetal fibronectin یا fFN که نوعی پروتئین رو در واژن که تنها به هنگام انقباضات رحمی یافت میشود، تشخیص میدهد . اگر منفی باشد میتواند خیالتان راحت باشد که ظرف چند هفته آینده بعید است دچار زایمان شوید و اگر مثبت باشد احتمال زایمان زودرس زیاد است و پزشکتان میتواند گامهایی برای پیشگیری از آن بردارد.

٢- تست دیگر طول دهانه رحم است که اگر در حال کوتاه شدن یا باز شدن باشد پزشکتان باید اقدامهایی برای پیشگیری انجام دهد مانند استراحت یا دوختن دهانه رحم.

برای تشکیل کیسه آب قوی و تقویت کیسه آب مواد غذایی زیر بسیار مؤثرند :

١. ویتامین ث ( فلفل شیرین ، کلم پیچ ، توت فرنگی ، بروکلی ، پرتقال ، طالبی)

٢. بیوفلاونوییدها ( مرکبات ، گیلاسها ، انگورها و آلو)

٢. زینک ( صدف، همبرگر ، گندم و خشکبار)

٢. غذاهای غنی از بتاکاروتن ( میوه ها و سبزیجات نارنجی و زردتیره مثل کدوتنبل ، کدوحلوایی، هویج، طالبی ، گوجه فرنگی)

٤. سبزیجات با برگ سبز تیره ( مثل اسفناج ، کاهوهای با برگ تیره)

٥. داشتن مقدار کافی پروتئین در غذای روزانه ( حدود ٨٠ گرم در روز) مثلاً به این صورت:
روزی ٢٥ گرم گوشت قرمز
٢٥ گرم مرغ
١٥-١٧ گرم ماهی
ماست یک فنجان ( ٨ گرم)
حبوبات نصف فنجان (٧ گرم)
بادام
تخم مرغ یک عدد بزرگ ( ٦ گرم)

نکته های پراکنده:

مصرف قرص ١٠٠٠ میلی گرم ویتامین ث از قبل و در طی بارداری به تقویت بافت کیسه آب بسیار کمک میکند چون در تشکیل کلاژن شرکت دارد ( البته با دکترتون مشورت کنید ولی من شنیدم این ویتامین چون محلول در آبه ، اضافیش از طریق ادرار دفع میشه و ضرری نداره ولی کلاً رژیم غذاییتون رو غنی از ویتامین ث کنید)

ویتامین ث به ترمیم محل بریدگی رحم پس از سزارین نیز بسیار کمک میکند . اصولاً به تشکیل بافت همبند قوی در بدن کم میکند.

در جایی اومده که مصرف روزی یک Emergen-C packet در ١٥ هفته آخر بارداری به پیشگیری از پارگی کیسه آب کمک میکند.

همچنین ماست پروبیوتیک و probiotic supplement ، دفاع بدن را در برابر عفونت بالا میبرند ( عفونت از علل پاره شدن کیسه آب است)

همچنین گفته شده دریافت دوز کم آسپرین ( ٧٥ میلی گرم در روز) از هفته ١٦ تا ٢٨ کمک کننده است.
کیسه آب پاره میشود چون پروستاگلاندینها زودتر از موعد در بدن آزاد شده و آسپرین مهار کننده ی پروستاگلاندینهاست.

همچنین رژیم غذایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات کم به ضخیم شدن کیسه آب کمک میکند.

بعضی میگن ٦٠٠ میلی گرم ویتامین E ، برای سلامت رحم مفید است.

4 Likes

عالی بودن مرسی :ok_hand::ok_hand::ok_hand:

1 Likes

مطالب عالی بودن
دستت درد نکنه عزیزم

1 Likes

خواهش میکنم گلم

قربونت نازبانو جان🌹

1 Likes

ممنون یاسی جان

1 Likes

فدات ارزو جان:heart::rose:

1 Likes

این موضوع به صورت خود کار بعد از 30 روز بعد از آخرین پاسخ بسته شد. پاسخ جدید دیگر مجاز نیست.

مسئولیت محتوای ارسال شده بر عهده شخص منتشر کننده است و مامی‌گپ هیچگونه مسئولیتی در قبال مطالب ارسالی کاربران ندارد.