هماتوم 25 در 10

سلام من تو 5هفته 6 روز هماتوم 6در4 داشتم و ده تا آمپول پروژسترون استفاده کردم و صبو شبم شیاف فرنوژست 200میذارم ولی امروز که دوباره رفتم سونو ابعادش 25در10 شده ولی لک بینی ندارم .دکتر دوباره ده تا پروژسترون داد 10بسته از همون شیاف… به نظرتون این هماتوم چقدر خطرناک میتونه باشه؟ یه ماهم هست که استراحت مطلقم

هماتوم با پيشرفت باردارى جذب ميشه عزيزم نگران نباش

سلام عزیزم
خطری نداره اگر بزرگ تر بشه پزشک می تونه جراحی کنه و در بیاره. جای نگرانی نیست

توی بارداری جراحی میکنن ؟؟

1 Likes

بله عزیزم

1 Likes

جدی نمیدونستم
اگه وقت دارید ممکنه بیشتر توضیح بدید
که جراحی ش به چه صورتی هست و اینا

1 Likes

دست خودم نیست خیلی نگرانم نکنه جنینمو از بین ببره

1 Likes

دعا کنید برام خیلی ناراحتم😩

1 Likes

فعلا زیاد نتونستم بگردم فعلا اینو داشته باشید :rose:

گاهی موارد اورژانسی در بارداری پیش می آید که اگرچه شیوع کمی دارد؛ ولی به هر حال، به اقدامات جراحی نیاز دارد. جراحی در دوران بارداری ممکن است عوارض جدی تری داشته باشد که لازم است این مشکلات سریع تر بررسی و برای رفع آنها دقت بیشتری شود.

خانم بارداری که با درد حاد شکم مراجعه می کند، ممکن است به دلایل مختلف دچار این حالت شده باشد که ابتدا با گرفتن تاریخچه دقیق و معاینه و بررسی کیفیت و نوع درد و علایم بالینی و اینکه در چه سنی از بارداری مشکل آنها ایجاد شده، علت این درد مشخص می شود. این درد شکم ممکن است به دلایل مامایی یعنی بارداری باشد که از جمله آن می توان به سقط، زایمان زودرس و بارداری خارج رحمی اشاره کرد.

اما گاهی درد شکم به دلایلی به غیر از خودبارداری است و ممکن است به دلیل ابتلا به سایر بیماری ها باشد. در این صورت با انجام سونوگرافی و سایر بررسی های آزمایشگاهی و علایم، علت آن مشخص می شود. بنابراین تشخیص افتراقی مشکلات جراحی غیر از مشکلات مامایی نیازمند توجهات بیشتر است.

● آپاندیسیت

یکی از اورژانس های خیلی شایعی که در بارداری ممکن است اتفاق بیفتد آپاندیسیت است. متاسفانه تشخیص آپاندیسیت در حین بارداری بسیار سخت است چون آپاندیس از محل اصلی خودش خارج می شود و به نقطه بالاتری می رود که این نقطه بالاتر تشخیص را مشکل می کند ولی در هر حال بیمار باردار هم تهوع دارد و هم بی اشتها است که جزو علایم آپاندیسیت است. در بارداری به دلیل اینکه مقدار گلبول های سفید زیاد می شود و در آپاندیسیت هم این افزایش گلبول های سفید را داریم، بنابراین بیماری که طرف راست شکم اش درد دارد، باید به فکر آپاندیسیت بود که با کنترل و معاینه دقیق می توان به تشخیص آپاندیسیت رسید.

اهمیت دیگر آپاندیسیت این است که چون دیر تشخیص داده می شود احتمال پاره شدن آپاندیس و ریختن محتویات آن به داخل شکم و عفونت داخل شکم وجود دارد و به همین دلیل هر گونه درد ناحیه راست و پایین و یا ناحیه ناف باید مورد توجه قرار گیرد و اگر لازم است جراحی انجام شود. اگر بارداری کمتر از ۱۶ یا ۱۷ هفته باشد به طریق لاپاروسکوپی (جراحی از طریق ایجاد یک سوراخ کوچک) قابل انجام است اما اگر بارداری بالای ۲۰ هفته باشد به روش قدیمی و با باز کردن شکم عمل می شود.

وقتی بیمار دچار درد آپاندیسیت می شود و در سه ماهه اول بارداری است، به بیمار هورمون پروژسترون داده می شود که اینها جلوی سقط را می گیرد و در سه ماهه سوم نیز با دادن برخی دارو های خاص می توان از زایمان زودرس پیشگیری کرد.

● کیست های تخمدان

یکی دیگر از اتفاقاتی که ممکن است در طول بارداری، نیاز به جراحی را افزایش دهد، مشکلات کیست های تخمدانی است. این کیست ها ممکن است دور خود بچرخند که این حالت نیز با درد همراه است. درد آن از آپاندیسیت شدیدتر است و بیمار نمی تواند بایستد و حتی شب ها نمی تواند بخوابد که این حالت نیز باید در اسرع وقت عمل شود وگرنه بیمار تخمدان اش را از دست خواهد داد. با سونوگرافی و معاینه دقیق خانم باردار می توان چنین مشکلات تخمدانی را تشخیص داد. در صورت عدم جراحی ممکن است قابلیت باروری بیمار از دست برود اما اگر قبل از ۶ ساعت این چرخش تخمدان تشخیص داده شود و به حالت اولیه بازگشت داده شود، این اتفاق نمی افتد.

● التهاب کیسه صفرا

به غیر از مواردی که ذکر شد، یکی دیگر از اورژانس های جراحی در بارداری التهاب کیسه صفرا است. زنانی که در بارداری خیلی بی تحرک می شوند و یا وزن زیادی می گیرند ممکن است دچار التهاب کیسه صفرا شوند و گاهی این حالت همراه با سنگ است و اگر این حالت به صورت حاد و ناگهانی باشد درمان در مرحله اولیه طبی و دارویی است و تا جایی که بتوان باید با دارو و آنتی بیوتیک درمان شود اما اگر مشکل شدید باشد لازم است جراحی انجام شود اما اکثر جراحان و متخصصان زنان ترجیح می دهند که این عمل به بعد از بارداری موکول شود چون عمل نسبتا سنگینی است و خیلی اوقات بعد از اتمام بارداری، حجم و حرکت صفرا بهتر می شود و ممکن است کمی از مشکلات برطرف شود و سعی می شود عمل جراحی به تاخیر بیفتد. البته در صورتی که امکان داشته باشد و خطری هم مادر باردار را تهدید نکند.

● تصادفات

تصادف در حین بارداری یکی از موارد دیگری است که ممکن است خانم باردار را با انجام جراحی مواجه کند. از آنجا که در طبیعت همه چیز خوب طراحی شده، معمولا وقتی تصادفی اتفاق می افتد، به دلیل اینکه دور تا دور جنین را آب فرا گرفته، معمولا شوک مستقیم به بچه وارد نمی شود ولی با این حال خطر کنده شدن جفت وجود دارد که آن را با تحت نظر قرار دادن بیماری که تصادف داشته می توان تشخیص داد.

توصیه می شود خانم های بارداری که سوار ماشین می شوند حتما کمربند ایمنی را ببندند که اگر تصادفی رخ داد برخورد با شیشه نداشته و خطر پرتاب شدن از ماشین کمتر شود و در ۴۸ ساعت اولی که این اتفاق افتاد بیمار باید تحت نظر باشد تا از نظر کنده شدن جفت کنترل شود و صدای قلب جنین و احیانا پارگی کیسه آب مورد بررسی قرار گیرد. البته این اتفاق معمولا شایع نیست و حتی در تصادفات بسیار شدید اگر کمربند ایمنی بسته باشد و خودرو مجهز به کیسه های هوایی هم باشد این اتفاق کمتر می افتد.

● سنگ های کلیوی

یکی دیگر از اتفاقاتی که ممکن است در بارداری ایجاد شود سنگ های کلیوی است اما معمولا در بارداری جراحی انجام نمی شود. در این زمان اگر مشکل مادر باردار زیاد باشد با استفاده از لوله هایی که دارای انحنا در دو طرف است یک سر آن در کلیه و یک سر آن در مثانه قرار می گیرد تا مشکل کمی برطرف شده و به جراحی حین بارداری نیاز نباشد.

سنگ کلیه هم در بارداری بسیار شایع است زیرا حجم خون در گردش افزایش پیدا می کند و مادران باردار هم اگر بی تحرک باشند و حرکت کم ادرار در مسیرهای ادراری وجود داشته باشد، ماندن ادرار در مثانه و کلیه احتمال تشکیل سنگ را زیاد می کند و درد شدید ناحیه پهلوها و سوزش و تکرر ادرار و وجود خون در ادرار مشخص می شود، بنابراین سعی می شود با آنتی بیوتیک و مسکن ها درد تسکین پیدا کند و با قرار دادن این لوله ها که یک سر آن در لگنچه و سر دیگر آن در کلیه است راه ادراری برقرار می شود و بعد از بارداری این سنگ ها با جراحی یا با سنگ شکن برداشته می شود.

1 Likes

مرسی نیلوفر جون
اطلاعات خوبی بود :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::kissing_heart::kissing_heart:

خانوم حکیمی این اندازه هماتوم احتمال داره جذب بشه یا حتما باید دفع شه؟با توجه به اینکه تو این دوسه هفته جذب نشده و بدتر بزرگتر شده

نمیدونم عزیزم ولی معمولا جذب میشن شما بیشتر استراحت کنید انشالا بر طرف میشه

ممنون.ان شاالله

نه اين چه حرفيه استرس ازهمه چى بدتر
منم قبلا داشتم هرچى بارداريت بيشتر ميشه خودش جذب ميشه و طبيعيه

ان شاالله ان شاالله

این موضوع به صورت خود کار بعد از 3 روز بعد از آخرین پاسخ بسته شد. پاسخ جدید دیگر مجاز نیست.

مسئولیت محتوای ارسال شده بر عهده شخص منتشر کننده است و مامی‌گپ هیچگونه مسئولیتی در قبال مطالب ارسالی کاربران ندارد.