هفته 20 بارداری

دوستان سلام. هفته 20 تا23 بارداری آزمایش یا سونو داره؟ اگه داره راهنمایی کنید خوشگلا

سلام گلم اگه آنومالی داده باشین دیگه فکرنکنم چیزی بخادبه من که نگفت

1 Likes

هفته۲۴تا۲۸بارداری بایدتست گلوکزبدین

1 Likes

سلام عزیزم

سه ماهه دوم
بین هفته سیزدهم تا بیست و هفتم حاملگی شما باید از پزشک خود انتظار انجام آزمایش های زیر را داشته باشید.
بررسی الکتریکی قلب جنین:
در آغاز هفته بیستم حاملگی، پزشک می تواند به ضربان قلب جنین با گوشی های خاصی گوش دهد و سلامت کلی جنین را از این طریق بررسی کند. علاوه بر این، ممکن است سونوگرافی جنین برای بررسی پیشرفت رشد جنین نیز انجام گیرد.
تست تحمل گلوکز (GTT):
پزشک به شما شربت قندی می دهد تا بنوشید و سپس قند خون را در فواصل منظم اندازه می گیرد. این آزمایش نشان می دهد که بدن با چه سرعتی متابولیسم (سوخت و ساز) قند را انجام می دهد. هر بی قاعدگی در این رویه می تواند نشانگر دیابت حاملگی باشد.
غربالگری سرم خون مادر:
به طور معمول این تست انجام نمی شود. این آزمایش برای کشف نقایص تولد انجام می گیرد تا موارد زیر در سرم خون مادر بررسی شود:
الف) تست آلفا فیتوپروتئین: (AFP) این ماده به طور معمول در کبد جنین تولید می شود. افزایش میزان آن ممکن است بدلیل نقص در نخاع باشد در حالی که کاهش آن نشانگان داون را نشان می دهد.
ب) آزمایشHCG: گنادوتروپین جنین انسانی از جفت ترشح می شود. سطح خونی HCG در ۱۴ هفته اول حاملگی افزایش می یابد. اگر سطح HCG خیلی بالا باشد ممکن است علا مت نشانگان داون باشد.
ج) استریول: این ماده به وسیله جفت تولید می شود. سطح آن اولین بار در هفته نهم حاملگی قابل اندازه گیری است. کاهش سطح آن می تواند علامت نشانگان داون باشد.
د) مهارکننده آ (اینهیبین) A یک آزمایش غربالگری جدید یک پروتئین را که جنین و جفت تولید می کنند، اندازه گیری می کند. اگر سطح آن به طور غیر طبیعی بالا برود، علامت، نشانگان داون است.
و) آمنیوسنتز: اگر نتیجه بررسی سرم غیرطبیعی باشد یا اگر عوامل خطر (مثلا: کاهش حرکات جنین) وجود داشته باشد، آمنیوسنتز انجام می گیرد.
ه) مایع آمنیوتیک: (مایعی که جنین را در برگرفته)، بررسی می شود تا صد نوع متفاوت از نقایص جنینی کشف شود. در ضمن جنس جنین نیز به این وسیله مشخص می شود.

سه ماهه سوم
در این دوره بیشتر آزمایش ها انجام شده است. با این وجود بررسی های دیگری برای اطمینان از سلامت کلی جنین و زایمان صورت می گیرد از جمله:
استرپتوکک گروه ب:
این تست خون نشان می دهد که آیا با این نوع میکروب (که می تواند بیماری شدیدی در نوزاد ایجاد کند) بیماری عفونی ایجاد شده است؟ ! اگر باکتری دیده شود، آنتی بیوتیک برای حفظ کودک در زمان زایمان تجویز می شود.
هپاتیت ب:
اگر جواب آزمایش شما برای ابتلا به هپاتیت ب مثبت باشد، کمی بعد از تولد، کودک واکسنی در مقابل این بیماری دریافت می کند.
افاسمان (کشیدگی) گردن رحم:
نزدیک زمان زایمان هم پزشک باید معایناتی انجام دهد. بدنبال این بررسی پزشک متوجه می شود که جنین به چه مقدار در لگن پایین آمده است و گردن رحم تا چه اندازه شروع به کشیده شدن کرده است. این اندازه گیری ها به تخمین پیشرفت زایمان کمک می کند. ممکن است حتی بررسی جنین نیز لازم باشد.
تست بدون استرس:
یکی از شاخص های مهم دیگر سلامت جنین علاوه بر ضربان قلب، حرکات جنین است، که در صورت کاهش آن آزمایش های خاصی چون بیوفیزیکال و تست بدون استرس (NST) انجام می گیرد.
آمنیوسنتز:
در نهایت اگر کودک شما به هر دلیل نیاز به زایمان زودرس داشته باشد، آمنیوسنتز برای بررسی اینکه آیا رشد ریه جنین به حد کافی هست یا خیر، انجام می گیرد.
با انجام آزمایش های بسیار، که شاید خسته کننده هم باشد، امیدوار هستید کودکی شاد و سلامت به دنیا بیاورید، چه دختر چه پسر.

1 Likes

سلام یاسی جون
بعضی دکترا انومالی دوم مینویسن برا هفته بیست وچهار ، وهمچنین ازمایش قند خون
اگه کسی افزایش وزن ناگهانی یا فشار خون بالا داشته باشه ازمایش ادرار بیست وچهارساعته هم درخواست میشه

1 Likes

سلام برای من تو این هفته ها آزمایش نوشته.
قرصایی که میخورم میخواد ببینه چه جوریه جواب داده یا نه

1 Likes

منم انومالی دادم یه ازمایشم 15 هفته دادم اما 24 هفته میدونم به سونویی داره

1 Likes

مرسی عزیزم
:heart:

1 Likes

سونو انومالی دوم تو 19 هفته انجام دادم مهدیس جون اما قندو نه

یعنی چک اپ؟

والا دقیقا نمیدونم.فقط اینو بهم گفت که دی با کلسیم که خوردی برو آز بده که چه جوریه الان.بقیش نمیدونم چیه.
اگه میخواین عکس بفرستم؟؟

نه گلم مرسی😍فردا میرم دکتر ان شاا…

گپ‌های این سالن به صورت خودکار پس از گذشت 30 روز از آخرین پاسخ بسته میشن، بعد از اون ارسال پاسخ جدید دیگه مجاز نیست. اگه می‌خواید راجع به همین موضوع صحبتی داشته باشید، بهتره گپ جدیدی رو آغاز کنید.

مسئولیت محتوای ارسال شده بر عهده شخص منتشر کننده است و مامی‌گپ هیچگونه مسئولیتی در قبال مطالب ارسالی کاربران ندارد.