نقش سبک زندگی در نازایی زنان

سبک زندگی امروزی چه نقشی در نازایی زنان دارد؟ تاثیر سبک زندگی دوران کنونی در ناباروری زنان تا چه اندازه است؟ چه عواملی در روش های زندگی امروزی وجود دارد که سبب می شوند خانم ها نابارور شوند؟ عادات زندگی های کنونی چه سرنوشت تلخی را برای خانم ها رقم زده و موجب شده که زنان امروزی ناباروری را تجربه کنند؟ چگونه می توان با تغییر روش ها در زندگی، به درمان نازایی زنان کمک کرد؟

نازایی زنان یکی از مشکلات مهم بر سر راه باردار شدن آنهاست و مخصوصا امروزه با تغییر سبک زندگی، متاسفانه آمار ناباروری در زنان افزایش داشته است. در این مطلب می خواهیم به برخی از عللی که به دلیل تغییر در سبک زندگی امروزی موجب بروز نازایی در زنان شده است اشاره کنیم و امیدواریم که مطلب حاضر و مسائل مطرح شده در آن مورد استفاده خوانندگان محترم سایت 2 زندگی قرار بگیرد. البته لازم به یادآوری می باشد که علت ناباروری زنان فقط مربوط به وجود مشکل در زنان نیست بلکه برخی از علل نازایی زنان از وجود مشکل در مردان ناشی می شود. ما در این مطلب فقط به عواملی که در زنان موجب ناباروری می شود می پردازیم و بحث حاضر به موارد مربوط به مشکلات مردان در ناباروری اشاره ای نمی کند.

امروزه باتغییراتی که در نحوه زندگی ما رخ داده است، متاسفانه شاهد بروز مشکلات زیادی در زندگی هستیم که یکی از این مشکلات، ناباروری خانم ها می باشد. در این مطلب می خواهیم به برخی از این تغییرات مهم اشاره کنیم و ببینیم که چرا این تغییرات می توانند منجر به ایجاد نازایی در خانم ها شوند. برخی از این تغییرات که منجر به مشکل نازایی در خانم ها می شود عبارتند از:

تغذیه
تخت خواب
وسایل آرایش
استفاده از عطر و ادکلن شیمیایی
استفاده از اسپری های زیر بغل
کفپوش سرامیکی
پوشیدن لباس های تنگ و پلاستیکی
پابرهنه بودن
عدم رعایت دستورات شرع در مورد تغذیه
دوری از معنویت
عدم خواب مناسب
آلودگی هوا
عدم استفاده از نوره
داشتن اضطراب و استرس
حال به توضیح هریک از این عوامل می پردازیم تا نقش آن ها را در ابتلاء زنان به نازایی بدانیم.

تغذیه
تغذیه یکی از مهمترین عوامل در بحث سلامتی انسان هاست. تغذیه نامناسب یکی از علل مهم بروز بیماری ها و مشکلات جسمی و حتی روحی در انسان محسوب می گردد. یکی از مشکلاتی که عدم تغذیه صحیح می تواند برای زنان ایجاد کند، بحث نازایی زنان است. در خصوص نقش تغذیه در ناباروری زنان، نکات مهمی در مطلب نقش تغذیه در نازایی زنان بیان شده است که شما خواننده محترم می توانید به آن مطلب مراجعه نمایید.

تخت خواب
امروزه استفاده از تخت خواب ها در منازل مد شده است. در زمان قدیم اینگونه نبود و مردم با استفاده از تشک و لحاف هایی که از جنس پشم گوسفند بود بر روی زمین می خوابیدند. خوابیدن بر روی زمین یک مزیت مهم دارد و آن استراحت بهتر بدن است. وقتی که بدن استراحت بهتری بکند، سیستم کلی بدن می تواند به فعالیت طبیعی خود ادامه دهد اما اگر استراحت بدن، خوب نباشد این نقص می تواند کارکرد اعضاء و اندام های بدن را تحت تاثیر خود قرار داده و باعث اخلال در کارکرد طبیعی آنها شود و این یکی از معظلات خوابیدن بر روی تختخواب می باشد.

عامل دیگری که باعث ایجاد مشکل هنگام خوابیدن بر روی تختخواب می شود، وجود تشک های ابری است که بر روی تخت خواب ها قرار می گیرد. خاصیت تشک های ابری، سردی است و وقتی شخصی بر روی این تشک ها می خوابد باعث سرایت سردی به تمام بدن انسان می شود. سرایت سردی به کل بدن باعث می شود که مشکلات و بیماری های مختلفی در بدن انسان به وجود بیاید. به دلیل حساسیت بدن زنان، یکی از مشکلاتی که سردی بدن برای زنان به وجود می آورد، نازایی است که آن هم از طریق ایجاد مشکلاتی مثل سردی رحم یا سردی تخمدان در بدن زن به وجود می آید. این در حالی است که تشک و لحافی که از جنس پشم گوسفند تهیه شده است خاصیت گرمی دارد و سبب می شود که بدن زنان گرم شود و این گرمی مانع از بروز مشکلات نازایی می گردد.

وسایل آرایش
وسایل آرایش از عوامل دیگری هستند که می توانند سبب بروز مشکلات نازایی در زنان شوند. استفاده بیش از حد از لوازم آرایشی به دلیل ترکیبات شیمیایی موجود در آنها و جذب آنها از طریق پوست بدن، می تواند باعث ایجاد مشکلات نازایی شود. در قدیم، این همه لوازم آرایشی وجود نداشت و علاوه بر آن، این همه استفاده از وسایل و لوازم آرایشی مرسوم نبوده است.

استفاده از عطر و ادکلن شیمیایی
عطر و ادکلن های شیمیایی نیز از جمله علل و عوامل نازایی در زنان می توانند محسوب شوند. امروزه در بیشتر عطر و ادکلن های شیمیایی از الکل استفاده می شود و جذب بیش از حد این ماده در بدن زنان می تواند مشکل آفرین باشد.

استفاده از اسپری های زیر بغل
اسپری ها و سایر خوشبو کننده های زیر بغل نیز از علل ناباروری زنان می توانند محسوب شوند. مواد شیمیایی موجود در این خوشبو کننده ها از طریق پوست زیر بغل وارد بدن زنان شده و می تواند در کار اندام های بدن اختلال ایجاد کرده و از جمله سبب بروز مشکلات نازایی گردد. به جای استفاده از مواد شیمیایی خوشبو کننده و سفید کننده زیر بغل از نوره جهت نظافت موهای زیر بغل استفاده کنید. استفاده از نوره طبیعی برای نظافت موهای زیر بغل نه تنها سبب از بین رفتن بوی بد زیر بغل می شود بلکه سبب سفید شدن ناحیه زیر بغل نیز می گردد. علاوه بر آن سبب پیشگیری از بیماری مهلک سرطان مخصوصا باعث جلوگیری از ابتلاء زنان به سرطان سینه می گردد. در این رابطه مطالعه مطلب نقش نوره در پیشگیری از سرطان سینه توصیه می گردد.

کفپوش سرامیکی
کفپوش های سرامیکی امروزه در ساختمان ها مخصوصا در آپارتمان ها باب شده است. کف پوش سرامیکی خاصیت سردی دارد و وقتی که انسان بر روی این کفپوش ها راه می رود باعث نفوذ سردی در بدن می گردد. وقتی که زنان به مدت طولانی در معرض این مساله قرار می گیرند، به تدریج این سردی در کل بدن آنها نفوذ کرده و موجب مشکلاتی نظیر سردی رحم یا سردی تخمدان ها شده و متعاقب آن، نازایی زن حاصل می شود.

پوشیدن لباس های تنگ و پلاستیکی
پوشیدن لباس های تنگ و چسبان که غالبا هم از جنس مواد پلاستیکی هستند از علل مهم نازایی در زنان محسوب می شوند. پوشیدن لباس های تنگ مخصوصا در دختران باعث می شود که رشد اندام های جنسی آنها با مشکل مواجه شود. لباس های تنگ و مخصوصا شلوارهای تنگ می توانند سبب جلوگیری از خون رسانی صحیح به اندام های جنسی مخصوصا تخمدان ها شوند و این کار به نوبه خود می تواند موجب بروز بیماری های تخمدان نظیر کیست تخمدان شود. پوشیدن لباس های تنگ و پلاستیکی از یک طرف باعث می شود که پوست بدن نتواند به درستی تنفس کند و از طرف دیگر سبب سرایت سردی به بدن می شود (زیرا خاصیت لباس های پلاستیک، سردی می باشد) . پوشیدن لباس های تنگ و چسبان علاوه بر اینکه از نظر شرعی جایز نیستند، موجب بروز مشکلات بسیار از جمله ناباروری در زنان می توانند بشوند.

پابرهنه بودن
متاسفاه امروزه، پابرهنه بودن مد شده است. پابرهنه بودن زن علاوه بر مشکل شرعی و مساله نگاه نامحرم و ارتکاب گناه، از نظر مادی نیز سبب بروز مشکلات بسیار برای زنان می گردد. پا یکی از اندام های حساس بدن می باشد که قدرت جذب بالایی دارد. قدرت جذب بالای پا سبب می شود که آلودگی های محیط به راحتی جذب بدن شوند. مخصوصا امروزه با وجود آلودگی هوا، ذرات معلق موجود در هوا که عموما هم سرطان زا هستند از طریق پاها وارد بدن می شوند و سبب بروز مشکلات زیادی در بدن زنان از جمله بیماری مهلک سرطان و نازایی می شوند. خانم های محترم سعی کنند با پوشیدن جوراب مناسب، هم از آلودگی های روحی در امان باشند و هم از آلودگی های جسمی و هم مرتکب گناه نشوند.

عدم رعایت دستورات شرع در مورد تغذیه
سعی کنیم دستورات شرعی مربوط به تمام شئون زندگی مخصوصا دستورات شرعی مربوط به تغذیه را رعایت کنیم. یکی از دستورات شرعی که در عین سادگی تاثیر بسیار زیادی بر سلامتی ما دارد، طرز نوشیدن آب در شب و روز است. از نظر شرعی، ایستاده آب خوردن در هنگام شب مکروه است ؛ یعنی در هنگام شب بهتر است که آب را نشسته میل کنیم. اما بر عکس، ایستاده آب خوردن در هنگام روز مستحب است یعنی در هنگام روز بهتر است که آب را ایستاده میل کنیم. جهت درک مفهوم شب و روز از نظر شرعی می توانید مطلب شبانه روز در ماه قمری را مطالعه نمایید.

دوری از معنویت
متاسفانه دوری از معنویت در عصر حاضر در بین برخی از مردم رواج پیدا کرده و این گروه از انسان ها فقط به دنبال مسائل مادی هستند و از تاثیر عوامل معنوی بی اطلاع می باشند. یکی از راه های فرزند دار شدن، توبه و استغفار به درگاه الهی است. در این زمینه فقط به یک مورد در قرآن کریم اشاره می کنیم. خدای متعال در آیات ۱۰ تا ۱۲ سوره نوح چنین می فرمایند:

فَقُلْتُ اسْتَغْفِرُوا رَبَّکُمْ إِنَّهُ کَانَ غَفَّارًا ﴿۱۰﴾ یُرْسِلِ السَّمَاءَ عَلَیْکُمْ مِدْرَارًا ﴿۱۱﴾ وَیُمْدِدْکُمْ بِأَمْوَالٍ وَبَنِینَ وَیَجْعَلْ لَکُمْ جَنَّاتٍ وَیَجْعَلْ لَکُمْ أَنْهَارًا ﴿۱۲﴾

و گفتم از پروردگارتان آمرزش بخواهید که او همواره آمرزنده است (۱۰) [تا] بر شما از آسمان باران پی در پی فرستد (۱۱) و شما را به اموال و پسران یاری کند و برایتان باغها قرار دهد و نهرها برای شما پدید آورد (۱۲)

سوره نوح آیات ۱۰ الی ۱۲

در این آیات، از استغفار و توبه به منظور صاحب فرزند شدن یاد شده است. گاهی یک زوج هر کاری می کنند صاحب فرزند نمی شوند. حال ببینیم چقدر از گناهان خود توبه می کنیم تا باران رحمت الهی را بر خود نازل کنیم و به آسانی صاحب فرزند شویم انشاء الله.

مطلب مهم دیگری که وجود دارد این است که دوری از معنویت سبب ایجاد استرس و اضطراب در انسان است و ناگفته پیداست که اثر اضطراب و استرس در نازایی زنان بسیار تاثیر گذار می باشد.

عدم خواب مناسب
متاسفانه امروزه برخی از خانواده ها شب ها تا ساعات طولانی پای تلویزیون هستند یا به معاشرت ها و شب نشینی های غیر ضرور عادت دارند. این اعمال باعث می شوند که نتوانیم شب ها به موقع بخوابیم و این یکی از معضلات بزرگی است که جوامع بشری را درگیر خود کرده است. خدای متعال، شب را وسیله آسایش و روز را وسیله کار و تلاش و معاش قرار داده است. هر کاری بایستی به وقت خودش انجام شود و صله ارحام و تماشای تلویزیون نیز باید به گونه ای باشد که به خواب ما خللی وارد نکند. خواب ناکافی و در زمان نامناسب یکی از علل مشکلات جسمی و روحی بشر است. شب ها زود بخوابیم و صبح ها زود بیدار شویم.

آلودگی هوا
امروزه آلودگی هوا مخصوصا در شهرهای بزرگ و صنعتی از علل بروز مشکلات جسمی و روحی در انسان ها می باشد. سعی کنیم تا جایی که می توانیم از آلودگی هوا و تردد در مناطق آلوده خودداری کنیم. به اعتقاد متخصصین، آلودگی هوا یکی از علل ناباروری در زنان می باشد. خانم های محترم با داشتن حجاب می توانند از آلودگی های بسیاری در امان باشند ؛ هم آلودگی های مادی و جسمی و هم آلودگی های معنوی و روحی. برای اینکه ببینید یک حجاب چادر چقدر جلوی ورود آلودگی ها را به بدن زنان می گیرد، یک آزمایش ساده انجام دهید. پس از چند روز رفت و آمد در شهر با چادر، چادر خود را با دست بشویید و ببینید که چقدر آلودگی دارد! چادر این آلودگی ها را به خود جذب می کند و مانع بزرگی در راه رسیدن این آلودگی ها به جسم زنان می باشد.

عدم استفاده از نوره
امروزه با افزایش استفاده از تیغ و ژیلت، استفاده از نوره در بین بانوان کم شده است و اگر هم استفاده بکنند احیانا از نوره های غیر طبیعی استفاده می کنند. استفاده از نوره در زنان می توان آلودگی های بسیاری را از بدن آنها دفع کند که وجود این آلودگی ها می تواند سبب بروز مشکلات در زنان و مثلا نازایی گردد. خانم های محترم سعی کنند از نوره طبیعی برای نظافت موهای زائد بدن استفاده کنند تا از فواید فراوان آن برخوردار شوند.

داشتن اضطراب و استرس
داشتن استرس و اضطراب یکی از علل مهمی است که می تواند بر باروری زنان تاثیر منفی بگذارد. اضطراب و استرس می توانند علل مختلفی داشته باشند اما مهمترین علت استرس و اضطراب، فراموش کردن یاد خداست. خدای متعال در قرآن کریم می فرمایند که بدانید و آگاه باشید که دلها فقط با یاد خدا آرامش می یابند. گاهی انسان خیال می کند که اگر از مال و ثروت و امکانات مادی فراوان برخوردار باشد، آرامش بیشتری خواهد داشت. این یک تصویر و فکر غلطی است و بهترین آرامش، آرامش روح انسان است که آن هم فقط در سایه یاد الهی حاصل می شود.

در این مطلب به برخی از شیوه هایی که در زندگی امروزی رایج شده و باعث بروز مشکلات نازایی در زنان گردیده است اشاره شد. البته اینها همه مطالب نیستند و به این مطالب می توان مسائلی نظیر استحمام زنان در ایام پریود را نیز اضافه کرد. استحام زنان در دوره خونریزی قاعدگی یکی از علل بروز مشکلات نظیر سردی رحم، کیست تخمدان و فیبروم رحم می باشد. زنان محترم سعی کنند با پرهیز از مسائل منفی و اصلاح سبک زندگی، گام مؤثری در جهت پیشگیری از نازایی و حتی درمان آن بردارند انشاء الله تعالی.

4 Likes

خیلی خوب و مفید بود :ok_hand:t3::bouquet:

2 Likes

خیلی ممنون بابت متن زیبایی که گذاشتید:cherry_blossom::cherry_blossom:

1 Likes

خیلی عالی بود اسما جان :hibiscus::hibiscus::hibiscus::hibiscus:

1 Likes

خیلی خوب بود اسما جان

1 Likes

گپ‌های این سالن به صورت خودکار پس از گذشت 5 روز از آخرین پاسخ بسته میشن، بعد از اون ارسال پاسخ جدید دیگه مجاز نیست. اگه می‌خواید راجع به همین موضوع صحبتی داشته باشین، می‌بایست گپ جدیدی رو آغاز کنین.

مسئولیت محتوای ارسال شده بر عهده شخص منتشر کننده است و مامی‌گپ هیچگونه مسئولیتی در قبال مطالب ارسالی کاربران ندارد.