نقد و بررسی فیلم Brimstone

این متن صرفا نظر شخصی منه:

.
فیلم Brimstone از اون دسته فیلم هاییه که هر کسی نمی تونه ببینه، باید دل شیر داشته باشی تا بتونی تمام لحظه های فیلم رو با چشم باز و بدون فشرده شدن قلبت ببینی، پس دیدن این فیلم رو به مثبت 18 سال و آدم هایی که روح لطیفی دارن پیشنهاد نمی کنم.
فیلم Brimstone هر کاری می کنه تا روح شما رو آزرده کنه، هر لحظه که احساس کنی مگه اتفاق بدتری هم ممکنه بیوفته چند دقیقه بعدش به این نتیجه می رسی که آره واقعا ممکنه.
خطر اسپویل:
فیلم در چهار بخش روایت می شه که سه بخش اول عقب گردی به زندگی لیز داره و در بخش آخر فرجام سرنوشت شوم یک انسان رو می بینیم. دوست دارم این فیلم رو از دو دیدگاه بررسی کنم:
دیدگاه منفی: فیلم زندگی نکبت بار زنی رو نشون می ده که هیچ وقت رنگ خوشی رو در زندگی اش ندیده، زندگی ای که شاید هر کسی نتونه باهاش همذات پنداری کنه و حتی باور اینکه ممکنه چنین زندگی ای اصلا وجود داشته باشه سخته. همین موضوع می تونه یه ایراد بزرگ باشه، آخر فیلم به این سوال بر می خوری: که چی؟ هدف از ساخت این فیلم چی بود؟ فیلمساز تنها هدفش اینه که بیننده رو تا جایی که در توانش هست شکنجه روحی بده، بدترین صحنه ها رو پشت سر هم ردیف کنه. اگر از صحنه کشته شدن فجیع پدر جلوی چشم فرزندش روحت خراش بر نمیداره احتمالا در مقابل تحقیر یک مادر به زشت ترین حالت ممکن قلبت می گیره اگه نگرفت مطمئنا کتک و تجاوز پدر به دختر نوجوانش، بریده شدن زبون و اعدام زن بیگناه، خودکشی مادر، مجبور کردن دختر نوجوان به تماشای رابطه جنسی دیگران دیگه می تونه آزاردهنده باشه اما هر چقدر هم که قوی باشید دیگه در مقابل شلاق خوردن دختر بچه 5 ساله معصوم کم میارید. این فیلم جز شکنجه روحی هیچ دستاوردی برای بیننده نداره.
(به سبک استاد فراستی)
دیدگاه مثبت: شاهد زندگی نابود شده یک انسان هستیم، کسی که هیچ لحظه شادی نداشته و هیچ وقت خنده از ته دلش رو در فیلم نمی بینیم، کسی که می خواد با سرنوشت شومی که براش رقم خورده بجنگه و وقتی پای تنها دارایی زندگی اش یعنی دخترش وسط میاد نیرویی خارق العلاده به دست میاره، به جرمی که هیچ وقت مرتکب نشده متهم می شه و در نهایت با نابودی خودش به رستگاری می رسه. پدری داره که خودش رو پشت دین پنهان کرده تا بتونه انحرافات خودش رو توجیه کنه، به هیچ زنی حتی فرزند خودش رحم نمی کنه و هر انسانیتی در وجود کسی ببینه نابود می کنه. با دیدن این فیلم به این نتیجه می رسی که زندگی خودت با همه بدی هایی که داره در مقابل آدمی مثل لیز پادشاهی می کنه. به این نتیجه می رسی که باید زندگی کرد و برای بهبود شرایط جنگید، باشد که رستگار شویم.

از همه دیدگاه ها که بگذریم حال و هوای وسترن فیلم رو دوست داشتم، فیلمبرداری قوی فیلم باعث می شد خودت رو در اون فضا حس کنی. فیلم Brimstone بدون شک نقطه عطفی در کارنامه بازیگری داکوتا فانینگ است. کارگردان مثل اینکه علاقه زیادی به سریال Game of Thrones داشته، فقط کم مونده بود کالیسی نقش لیز رو بازی کنه.
اسم فیلم کاملا مناسب و برازنده بود، بوی گوگرد از تمام سکانس های فیلم به مشامت می رسید، یکی از بزرگ ترین مشکلات فیلم هم زمان طولانی اش بود.
فیلم Brimstone به حدی روحم رو آزرد که مجبور شدم بلافاصله بعدش یه قسمت Fifty Shades ببینم که قشنگ بشوره ببره پایین.

2 Likes

گپ‌های این سالن به صورت خودکار پس از گذشت 15 روز از آخرین پاسخ بسته میشن، بعد از اون ارسال پاسخ جدید دیگه مجاز نیست. اگه می‌خواید راجع به همین موضوع صحبتی داشته باشین، می‌بایست گپ جدیدی رو آغاز کنین.

مسئولیت محتوای ارسال شده بر عهده شخص منتشر کننده است و مامی‌گپ هیچگونه مسئولیتی در قبال مطالب ارسالی کاربران ندارد.