ناباروری در زنان

کسی تا حال بیماری میوم داشته ؟

چ بیماری ای هست عزیزم؟

ی گوشت لضافه تو رحمه پریود ک میشی قط نمیشه تا ی امپول مخصوص دارن تا قط بشه

1 Likes

میوم از عضلات و بافت همبندی خود رحم ناشی می شود. علائم آن معمولاً در سنین ۳۵ تا ۴۵ سالگی بروز می کند ولی در سنین پایین تر نظیر هیجده سالگی نیز دیده می شود. رحم از سه لایه متفاوت تشکیل شده است. پوشش داخلی یا لایه نازکی به نام اندومتر، بخش میانی یا لایه عضلانی و لایه نازک خارجی که قسمت صفاتی رحم است. میوم بسته به جایگاهی که قرار می گیرد علایم متفاوتی را ایجاد می کند، حتی اگر در پایین یا بالای ساختمان رحم قرار گرفته باشد علایم متفاوتی را مشاهده می کنیم، ضمن این که ممکن است رشد سریع یا تدریجی و بطئی داشته باشد. مریض معمولاً با شکایت خونریزی مراجعه می کند ولی علایم دیگری نظیر درد، احساس سنگینی و فشار در پایین شکم می تواند مشاهده کرد. اختلالات خونریزی به صورت افزایش مدت، مقدار خونریزی و یا به صورت لکه بینی بین دو خونریزی ماهانه اتفاق می افتد، به این ترتیب ممکن است بیمار خونریزی های قاعدگی طولانی شدید و دردناک داشته باشد و شکل طبیعی عادت ماهانه را از دست بدهد. بی خطرترین میوم ها از لحاظ جایگیری، میوم های زیر صفاتی هستند که معمولاً خونریزی ایجاد نمی کنند و در صورت بزرگ شدن اندازه آنها احساس سنگینی و فشار در زیر شکم ایجاد می شود و یا در صورت فشار به اعضای مجاور منجر به تکرر ادرار یا یبوست می شوند. متاسفانه در کشور ما افراد زمانی به پزشک مراجعه می کنند که خونریزی ناشی از این توده باعث کم خونی شده و فرد به عوارض ثانویه حاصل از این بیماری مبتلا شده است. نظیر تپش قلب، کم خونی، فقر آهن، بی خوابی، ضعف استخوان و … در بیشتر مواقع سابقه خانوادگی نقش بسزایی دارد، علاوه بر آن، این توده های خوش خیم وابسته به یکی از هورمون های جنسی به نام استروژن هستند که از تخمدان ترشح می شود، به دلیل ترشح ماهانه این هورمون در زنان، رحمی که حساس باشد امکان تولید شدن مجدد، متعدد یا بزرگ تر شدن این توده است، به نحوی که در سنین نزدیک به یائسگی و پس از آن به دلیل کاهش هورمون استروژن با کاهش علایم این توده روبه رو هستیم، بنابراین در افرادی که مبتلا به بیماری تخمدان های حاوی کیست های متعدد هستند و یا هورمون جنسی مردانه به همراه استروژن در تمام دوره ماهانه به طور یکنواختی بالا است احتمال تشکیل این توده های خوش خیم بیشتر است. همچنین در افراد با رنگ پوست تیره بیشتر دیده شده است.
اگر محل قرارگیری میوم مانع از انتقال تخمک و اسپرم شود می تواند مشکلاتی را در بارور شدن ایجاد کند نظیر قرارگیری میوم در دهانه رحم، لوله های رحمی و یا در صورت قرارگیری نامناسب آن در حفره رحم می تواند باعث ایجاد سقط یا نازایی شود. از طرفی در دوران بارداری به دلیل افزایش هورمون استروژن با افزایش اندازه این غده ها روبه رو می شویم که مشکلاتی را برای زایمان (طبیعی یا سزارین) ایجاد می کند.
توصیه می شود افراد مستعد هر شش ماه یک بار برای کنترل به پزشک متخصص مراجعه کنند، همچنین با سونوگرافی های مداوم تحت کنترل باشند.
درمان در افراد مختلف، متفاوت است به نحوی که افراد جوان تر که برای باروری نیاز به رحم دارند در آنها با برداشتن خود میوم اقدام به درمان می شود، در سنین نزدیک به یائسگی و پس از آن بهترین درمان، برداشتن رحم است. البته راه های دیگر درمانی نظیر ایجاد یائسگی مصنوعی با استفاده از داروها وجود دارد. و از آنجا که میوم به طور ناگهانی ایجاد نمی شود و یک بیماری تدریجی است. اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود نتایج بهتری را به دنبال دارد.

1 Likes

کلا چه چیزی باعث میشه که به این بیماری مبتلا بشن ؟یکی از دوستام دکتر بهش گفته سعی کن بچه دار بشی بعد رحما عمل کنیم ولی دائم خونریزی دارن اگه بچه ای هم باشه با خونریزی میوفته

علتش مشخص نیست عزیزم ممکنه ارثی باشه یا دلایل مختلف دیگه

امکان اینکه باردار بشن خیلی کم هست؟

بسیار بستگی دارد به مکان فیبروم و موقعیت فیبروم نسبت به محوطه داخلی رحم و همچنین اندازه فیبروم.
تشخیص این‌که فیبروم آیا می‌تواند باعث نازایی شود یا خیر، با یک سونوگرافی بسیار دقیق سه‌بعدی واژینال در بیشتر موارد امکان‌پذیر است. به طور کلی فیبروم‌هایی که در داخل محوطه رحم قرار دارد، یکی از مهم‌ترین علل نازایی در خانم‌ها می‌باشد. دراین نوع فیبروم‌ها، ضایعه به صورت یک سم خارجی، مثل ای یو دی عمل کرده و شخص دچار نازایی خواهد شد.

ممنون بابت اطلاعات کاملتون

1 Likes

خواهش می کنم عزیزم

سلام .این مطلب رو که خوندم نگران شدم.اخه من همیشه قاعدگی نامنظم دارم.گاهی اوقات درد وحشتناک.در حالت عادی یعنی وقتی که پریود نیستم هم گاهی اوقات زیر شکمم درد میگیره مخصوصا از سرما و موقعی که با اب سرد خودمو بشورم.چرا اینجوری میشم؟؟؟درد زیر شکمم واسه چیه؟

سلام عزیزم نگران نباشید دلایل مختلفی می تونه باعث درد بشه. یکی از شایع ترین دلایل عفونت هست، بهتره به پزشک مراجعه کنید تا علت درد مشخص بشه

1 Likes

قبلا دکتر رفته بودم حدود یکسال پیش.گفت عفونت داری و یه سری دارو داد.بعد خوب شدم فقط گفت شلوار زیاد نپوش :confused:

پس احتمالا همون عفونته عزیزم ولی برید دکتر حتما

باشه ممنون از راهنماییتون :heartpulse:

خواهش می کنم عزیزم :rose:

گپ‌های این سالن به صورت خودکار پس از گذشت 5 روز از آخرین پاسخ بسته میشن، بعد از اون ارسال پاسخ جدید دیگه مجاز نیست. اگه می‌خواید راجع به همین موضوع صحبتی داشته باشین، می‌بایست گپ جدیدی رو آغاز کنین.

مسئولیت محتوای ارسال شده بر عهده شخص منتشر کننده است و مامی‌گپ هیچگونه مسئولیتی در قبال مطالب ارسالی کاربران ندارد.