مکیدن انگشت شست

سلام
من نوزاد سه ماه و نیمه دارم ک از اول سه ماهگیش انگشت شستشو میمکه,میخاستم بدونم برای شما هم این مورد پیش اومده و اینکه باید چکار کرد آیا باید جلوی انگشت مکیدنش رو بگیرم یا نه مشکلی نیس و در آینده برای فک و دندوناش مشکلی پیش نمی یاد؟
و اینکه اگه جلوی اینکارشو خیلی جدی بگیرم تو روحیه ش در آینده تاثیری نداره؟

چرا عزیزم بهتره که جلوشو بگیری. چون ممکنه فکش جلو بیاد. سعی کن از راهش جلو بری. نمیگم جدی نباش . اتفاقا باید جدی باشی . اما بچه ی یکی دو ساله خیلی زود لج میکنه احساساتشم خیلی لطیفه . میتونی از لاک های تلخ هم استفاده کنی ولی لاک های تلخ رو ب عنوان اخرین چاره بزار. مثلا بهش در قبال نمکیدن انگشتش تو یه روز جایزه بده. البته نه جایزه بزرگ که پر توقعش کنه. البته این روش رو بچه های بزرگتر کارساز تره

دوست عزیزم… نوزاد تا سن 3 سالگی راه شناختش با دنیای بیرون از راه دهانشه… چون تنها نیازی که به شدت مورد توجه اش قرار میگیره گرسنگیه و متوجه شده که با گرسنگی و مکیدن سینه مادر رفع نیاز شده براش و با مادر نیر ارتباط برقرار می کنه… این روند گاها تا دوسالگی طول میکشه اما به مرور در نرمال ترین حالت ها کمتر میشه… بعضی روان شناسان عقیده دارن به هیچ وجه نباید دست نوزاد یا نوپا رو از دهانش بیرون کشید چون به نوعی دچار سرخوردگی میشه… کوچولوی شما با این کار داره ارتباط برقرار کردن رو یاد میگیره …نظر من اینه شما اصلا سعی نکن جلوشو بگیری…اینها اقتضای سنشه…

سلام عزیزم

عمل مكیدن در نوزادان كاملا غریزی است. میزان احساس نیز در همه كودكان به طور یكسان دیده نمی‌شود. نوزادان با مكیدن پستان مادر احساس آرامش و اطمینان خاطر می‌كنند. به همین دلیل مكیدن انگشت در كودكانی كه از شیر مادر تغذیه می‌كنند، به ندرت دیده می‌شود و تنها ممكن است به هنگام گرسنگی به این عمل مبادرت ورزند. در سه ماه اول، كودك به محض احساس گرسنگی، می‌خواهد چیزی را بمكد به همین علت، مكیدن انگشت تا قبل از 6ماهگی، یا دلیل بر «گرسنگی» نوزاد است و یا ارضاء نشدن كافی «حس غریزی مكیدن» بنابراین اگر كودكی با وجود تغذیه از شیر مادر، سعی در مكیدن انگشت خود دارد مادر بایستی وقت بیشتری را برای هر وعده شیر دادن به او اختصاص دهد و بدین ترتیب به كودك فرصت بیشتری جهت مكیدن از یك پستان داشته باشد. اما اگر كودك با شیرخشك تغذیه می‌شود و درعین حال تمایل زیادی به مكیدن انگشت خود دارد، باید با انتخاب سرپستانكی كه سوراخ كوچك تری دارد. مدت زمان بیشتری را جهت مكیدن در اختیار كودكان گذاشت. اما برخی از كودكان عادت به مكیدن شست دارند. مكیدن شست و مشابه آن نظیر مكیدن انگشتان پا و لبها در شیرخوارگی شایع است. شروع عادت مكیدن شست در كودكان از 4-3 ماهگی و بلافاصله پس از تولد چنین عادتی درونی شكل می‌گیرد. كودك در سنین شیرخوارگی پس از غذا خوردن شست خود را مك می‌زند. برخی از كودكان به محض اینكه پستانك یا پستان را از دهانشان بیرون بیاورند، به این كار مبادرت می‌ورزند مكیدن شست یكی از اعمال سازشی اولیه است كه كودك بوسیله آن خود را خوشحال می‌كند.

اكثر كودكان داوطلبانه تا پیش از 5 سالگی عادت مكیدن شست و سایر انگشتان را ترك می‌كنند. اما تعدادی نیز به آن ادامه می‌دهند.

اگر مكیدن شست در سنین بالا مخصوصاً در سال‌های قبل از مدرسه رفتن مشاهده شود، نشانه اختلال است.

مكیدن انگشت درسنین بالا معمولاً شبها قبل از خواب در موقع گرسنگی، هنگام تماشای تلویزیون بی خوابی و یا بیماری مشاهده می‌شود. برای از بین بردن این عادت بعد از دوره شیرخواری استفاده از تنبیه تلخ كردن یا بستن شست، خجالت، تمسخر، تهدید، تذكر و خارج كردن انگشت كودك از دهان او، بی حركت كردن آرنج و… معمولا شیوه‌های بی‌فایده‌ای هستند و در بعضی مواقع موجب تشدید این عادت خواهند شد. بهترین و موثرترین شیوه آن است كه كودك را به طور مستقیم به سمت اصلاح رفتار نامطلوب فوق هدایت كنیم و او را به كارهایی كه مورد علاقه‌اش می‌باشد واداریم تا به تدریج این عادت از سر وی بیفتد.

4 Likes

از همگی شما عزیزان خیلی ممنونم :pray::pray::pray:
اتفاقا گاهی اوقات وقتی شیر میخوره و طولانی میشه من بخاطراینکه هم کار دارم و هم دستم دردمیگیره یواش سینمو از دهنش خارج میکنم ک این باعث مکیدن شستش میشه,اما گاهی اوقاتم کامل شیر میخوره وبعدش شستشو میمکه اما ن زیاد
یک شبانه روز دستش دستکش گذاشتم ک احساس کردم بدتر شده هم حرص میخورد هم بیشتر مایل بود اینکارو انجام بده بهمین خاطر دستکشو در آوردم
من بیشتر نگران جابه جایی فک و دندون درآوردنشم ک اگ مشکلی نیس منم زیاد روش حساس نشم
بازم ممنونم از راهنمایی هاتون,سپاس :pray::pray::pray::tulip:

1 Likes

عزیزم ی گپ علمی جدید در این رابطه ایجاد کردم میتونی مطالعه کنی

1 Likes

خواهش میکنم عزیزم
نگران نباشید فعلا تاثیری روی دندون نداره. اگر بتونید با سینه این نیازشو رفع کنید بهتره، ولی در کل حساس نباشید انشالا به زودی از سرش می افته

انشاالله
خیلی ممنونم خانم حکیمی عزیز ک راهنماییم کردین :pray::pray::pray:

1 Likes

خیلی ممنونم عزیزم,لطف کردی :pray::pray::pray:

خواهش میکنم عزیزم :rose::rose:

گپ‌های این سالن به صورت خودکار پس از گذشت 5 روز از آخرین پاسخ بسته میشن، بعد از اون ارسال پاسخ جدید دیگه مجاز نیست. اگه می‌خواید راجع به همین موضوع صحبتی داشته باشین، می‌بایست گپ جدیدی رو آغاز کنین.

مسئولیت محتوای ارسال شده بر عهده شخص منتشر کننده است و مامی‌گپ هیچگونه مسئولیتی در قبال مطالب ارسالی کاربران ندارد.