مصرف دوفاستون و زمان پریودی

سلام، من این ماه قرص دوفاستون از روز ۱۴ به مدت ۱۰ روز مصرف کردم پریود هام منظم و ۳۰ روزه س، آیا مصرف دوفاستون سیکل رو ۲۸ روزه میکنه یا همون ۳۰ روزه س؟؟

سلام عزیزم
دکتر براتون تجویز کرده؟

سلام، بله دکتر تجویز کرده

نگفتن برای چی تجویز کردن؟

نه، من یک سال و چند ماهه توو اقدامم، هیچ موردی هم خودم نداشتم همسرم واریکوسل داشت عمل کرد، ماه پیش دل درد داشتم دکتر رفتم دوفاستون تجویز کردن

بعد از عمل آزمایش دادن همسرتون؟
سونوگرافی انجام دادین؟

دکترش گفته بعد از چهار ماه آزمایش بده، الان ماه سومش هست، دکتر قبل از اینکه سونو انجام بدم تجویز کرده بود که بعدش رفتم سونوگرافی انجام دادم هیچ مشکلی نبود اندازه فولیکولمم خوب بود

الان ۵ روز میگذره که دوفاستون رو قطع کردم ولی نشدم

اگر تا سه چهار روز دیگه پریود نشدین حتما یه آزمایش خون بدین

مصرف دوفاستون تایم پریود رو ۲۸ روزه میکنه یا همون چیزی که قبلا بوده؟؟؟

این دارو در موارد مختلفی استفاده میشه یکی از این موارد منظم کردن قاعدگی هست. اما شما قاعدگی تون منظم بوده پس پزشک برای چیز دیگه ای تجویز کرده که من متوجه نشدم.

موقعی که دکتر رفتم دل درد داشتم و بعد از عمل همسرم اقدام کرده بودیم، دکتر گفت اگر حامله باشی احتمال سقط خیلی زیاده چون ممکنه به خاطر عمل نطفه ضعیف تشکیل بشه، احتمالا به خاطر اون تجویز کرده

ممنون عزیزم از پاسخگوییتون، خیلی لطف کردین :rose::rose:

1 Likes

دوفاستون در چه مواردی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟
قرص‌10 میلی‌گرمی دوفاستون (Duphaston) برای درمان موارد بسیاری که در نتیجه‌ی فقدان پروژسترون ایجاد می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد، این موارد شامل اختلالات قاعدگی مانند آمنوره ثانویه (سیکل قادگی که متوقف شده است، نامنظم است یا اصلا اتفاق نیفتاده است) ، دیس منوره یا قاعدگی دردناک، سندرم پیش از قاعدگی و خونریزی رحمی غیرطبیعی است که به جای آن‌که در پایان دوره قاعدگی رخ دهد در طول قاعدگی رخ می‌دهد. قرص‌های دوفاستون 10 میلی‌گرمی برای درمان آندومتریوز (رشد بافت آندومتر در خارج از رحم که باعث درد و خونریزی می‌شود) ، ناباروری و سقط جنین ناخواسته نیز تجویز می‌شوند. این قرص‌ها اثر محرک استروژن بر اندومتر را نیز رفع می‌کنند و بنابراین، احتمال سرطان اندومتر را در زنان کاهش می‌دهند (سرطان ممکن است در پاسخ به استروژن در زنانی که به‌دلیل علائم منوپوز از طریق هورمون جایگزین درمان می‌شوند ایجاد شود) .

دوفاستون چگونه عمل می‌کند؟
قرص دوفاستون 10 میلی‌گرمی حاوی دیدروژسترون (مشتق مصنوعی هورمون زنانه پروژسترون) است، یعنی ساختار شیمیایی آن بسیار به پروژسترون طبیعی شباهت دارد و به‌همین دلیل، کاربرد مشابه پروژسترون دارد. پروژسترون طبیعی طی فاز دوم سیکل قاعدگی توسط تخمدان‌ها تولید می‌شود. این هورمون بر اندومتر (جدار رحم) تاثیر می‌گذارد و فاز تکثیری را به فاز ترشحی تبدیل می‌کند. اندومتر که در پاسخ به استروژن در اولین فاز سیکل قاعدگی نازک شده، دیگر رشد نمی‌کند و شروع به ترشح هورمون دیگر پروتئین‌های لازم برای حفظ بارداری (در صورت بارداری) می‌نماید، در صورت نبود بارداری، سطوح استروژن و پروژسترون کاهش می‌یابد و اندومتر تخریب می‌شود (قاعدگی رخ می‌دهد) . در صورتی‌که فقدان پروژسترون طبیعی، نظم قاعدگی را برهم بزند یا مشکلاتی مانند آمنوره ثانویه و خونریزی رحمی غیر طبیعی ایجاد کند عملکرد دیدروژسترون در قرص دوفاستون 10 سیکل قاعدگی را منظم می‌کند؛ این قرص با تحریک اندومتر برای آماده‌سازی رحم برای بارداری و حفاظت از بارداری در درمان ناباروری و سقط جنین ناخواسته نیز موثر است. دوفاستون 10 بر سراسر اندومتر اثر می‌گذارد و از رشد اضافی سلول‌های آن جلوگیری می‌کند.

موارد مصرف داروی دوفاستون
این داروی بیشتر برای کاربردهای زیر توسط پزشک تجویز می گردد:

• سقط عادتی
  • فقدان قاعدگی
  • قاعدگی دردناک
  • سندرم پیش از قاعدگی
  • درمان آندومتریوز
  • برخی از انواع خونریزی های غیر فونکسیونل رحم

مکانیسم اثر دوفاستون
دیدروژسترون از طریق دستگاه گوارش جذب شده و متابولیسم آن کبدی می باشد که از طریق کلیه ها دفع می گردد.

مقدار و نحوه مصرف
با توجه به علت بیماری نحوه مصرف می تواند متفاوت باشد اما رایج ترین شکل مصرف آن به این صورت است که از روز ۱۶ قاعدگی هر شب یک عدد به مدت ده روز مورد استفاده قرار گیرد و پس از قطع شدن آن بین ۳ تا ۱۰ روز بعد، خونریزی قاعدگی رخ می دهد. در فواصل بین دو پریودی می توانید به قصد بارداری نزدیکی داشته باشید.

2 Likes

خواهش می کنم عزیزم :rose:

1 Likes

گپ‌های این سالن به صورت خودکار پس از گذشت 5 روز از آخرین پاسخ بسته میشن، بعد از اون ارسال پاسخ جدید دیگه مجاز نیست. اگه می‌خواید راجع به همین موضوع صحبتی داشته باشین، می‌بایست گپ جدیدی رو آغاز کنین.

مسئولیت محتوای ارسال شده بر عهده شخص منتشر کننده است و مامی‌گپ هیچگونه مسئولیتی در قبال مطالب ارسالی کاربران ندارد.