مشکل ازواسپرمی و واریکوسل

سلام ایا واریس بیضه باعث ازواسپرمی یا اسپرم صفر میشه؟؟؟؟؟؟؟؟بادرمان واریس ایا مشکل اسپرم صفر حل میشه؟؟؟؟

آزواسپرمی چیست؟
آزواسپرمی (Azoospermia) در پزشکی به مواردی اطلاق می شود که در آن مایع منی مرد فاقد اسپرم یا به عبارت دیگر تعداد اسپرمهای مرد صفر می باشد. در اینگونه مردان هیچ اتفاق قابل تشخیصی در ظاهر مایع منی نمی افتد، چون حدود یک درصد حجم منی را اسپرمها تشکیل می دهند. تشخیص آزواسپرمی در یک مرد شوک بزرگی برای وی است. این مردان دارای میل جنسی و عملکرد جنسی طبیعی هستند و فقط مشکل باروری دارند.

تشخیص این بیماری فقط با آزمایش میکروسکوپیک مایع منی می باشد که باید حداقل در دو آزمایش به فاصله 4 هفته از همدیگر تائید شود. در ضمن برای تشخیص آزواسپرمی باید از روش استاندارد آزمایش مایع منی که سازمان بهداشت جهانی توصیه کرده است استفاده نمود. در بعضی از مردان که آزمایشگاه گزارش آزواسپرمی کرده است، اگر مایع منی سانتریفوژ شود و رسوب حاصل از سانتریفوژ آزمایش گردد، اسپرم یافت خواهد شد که به آن اسپرم مخفی یا کریپتواسرمی گفته می شود. آزواسپرمی با فقدان مایع منی متفاوت است. در یک عده از مردان بنا به عللی پس از انزال مایع منی وجود ندارد، این بیماری انواع مختلف دارد و جای بحث آن اینجا نیست.

آزواسپرمی دارای دو علت کلی است:

یا انسدادی در مسیری که اسپرم را منتقل می کند وجود دارد که به آن آزواسپرمی انسدادی می گویند و یا اینکه بیضه ها اسپرم تولید نمی کنند که به آن آزواسپرمی غیر انسدادی می گویند. اندازه بیضه و اندازه گیری میزان هورمون FSH خون به ما کمک می کند که به سرعت تشخیص احتمالی را بدهیم. اگر اندازه بیضه ها کوچک و میزان هورمون FSH بالا باشد، به احتمال زیاد فرد دچار آزواسپرمی غیر انسدادی است و شانس بچه دار شدن تقریبا صفر است. گاهی بعضی از مردان بطور مادرزادی دارای فقدان لوله های منی بر هستند. در این مردان حجم منی فوق العاده کم و حدود نیم میلی لیتر می باشد.

در مردانی که مبتلا به آزواسپرمی انسدادی هستند برای درمان از روشهای زیر، بسته به شرایط بیمار می توان استفاده کرد:

  1. پیوند لوله منی بر (واز) به اپیدیدیم با میکروسکوپ که در اصطلاح پزشکی به آن Vasoepididymostomy می گویند. آن یک عمل جراحی فوق العاده مشکل است که با میکروسکوپ انجام می شود و حدود سه ساعت طول می کشد. چون قطر لوله منی بر و اپیدیدیم فوق العاده اندک است، میزان موفقیت این عمل نیز کم است. در دست بهترین جراحان در حدود 25 درصد موارد اسپرم در مایع منی ظاهر می شود ولی چون کیفیت اسپرم پائین است، میزان حاملگی فقط 10 درصد است.

  2. اسپرم برای رسیدن به مایع منی به ترتیب از راه های زیر عبور می کند: اپیدیدیم، لوله منی بر و مجرای انزالی. گاهی انسداد در مجرای انزالی است. درمان این بیماران نسبتا راحت است می توان از طریق مجرای ادرار با یک برش ساده مجرای انزالی را باز کرد.

  3. در مردانی که مبتلا به فقدان مادرزادی دو طرفه لوله منی بر هستند، از یک روشی بنام PESA استفاده می شود. این کلمه مخفف Percutaneous Epididymal Sperm Aspiration می باشد که در آن از طریق پوست بیضه، اسپرم از اپیدیدیم با سرنگ بدست آمده و لقاح در آزمایشگاه انجام می شود.

  4. روش دیگر استفاده از MESA است. این کلمه مخفف Microepididymal Sperm Aspiration است. در آن کیسه بیضه با جراحی باز می شود و قسمتی از اپیدیدیم که مسدود شده است با میکروسکوپ مشخص می شود (چون پشت انسداد اتساع وجود دارد) و از محل متسع شده با سرنگ اسپرم کشیده و زیر میکروسکوپ وجود اسپرم تائید می شود و از آن جهت لقاح در آزمایشگاه استفاده می شود.

  5. گاها در بیمارانی که دارای آزواسپرمی انسدادی هستند نمی توان از اپیدیدیم اسپرم بدست آورد، در این بیماران از روش TESA استفاده می شود. این کلمه مخفف Testicular Sperm Aspiration می باشد که در آن از راه پوست با سوزنهای بخصوص از بیضه اسپرم کشیده می شود.

درمان مردان مبتلا به آزواسپرمی غیر انسدادی
در این مردان بیوپسی بیضه نشان می دهد که بیضه ها اسپرم تولید نمی کنند. اینگونه مردان قاعدتا نابارور مطلق هستند، ولی در سالهای اخیر پیشرفتهایی در این زمینه ایجاد شده است. خود آزواسپرمی غیر انسدادی یا بد عملکرد بیضه دارای علل بسیار زیادی است، در بعضی از موارد می توان تولید اسپرم توسط اینگونه بیضه ها را با دارو تحریک کرد.

  1. در مردانی که اندازه بیضه ها طبیعی و میزان هورمون FSH خون بالا نیست ممکن است بتوان با دارو تولید اسپرم را تحریک نمود.

  2. یکی از موارد از بین رفتن عملکرد بیضه عدم عمل جراحی به موقع بیضه نزول نکرده است. اگر این بیماری دو طرفه باشد، مرد دچار ناباروری خواهد شد. بعض از این نوع بیضه ها را نیز می توان با تجویز دارو وادار به تولید اسپرم کرد.

  3. گاهی در مردانی که دارای آزواسپرمی غیر انسدادی هستند، در نمونه برداری از بیضه ها تعدادی اسپرم مشاهده می شود، علت آزواسپرم بودن این مردان این است که اسپرم در حین انتقال از بین می رود. از اسپرمی که از طریق نمونه برداری بدست می آید می توان برای لقاح در آزمایشگاه استفاده کرد.

درمان آزواسپرمی
اگر این مسئله مربوط به اشکال سلول های اسپرم ساز بافت بیضه باشد، از نمونه برداری میکروسکوپی دو طرفه از بافت بیضه انجام می شود که اگر اسپرمی یافت نشود، چاره ای جز درمان جایگزین ندارد.

اگر این مسئله در اثر استفاده از داروهای هورمونی و یا ناشی از اختلالات هورمونی بدن باشد، بعد از آزمایشات هورمونی، متخصص اقدام به هورمون تراپی با دوز مشخص می نماید و پس از طی دوران درمان هورمونی تکرار آزمایش اسپرم تغییر شرایط را نشان خواهد داد که البته درمان این مسئله هم 100% نیست.

در صورتی که آزواسپرمی ناشی از مشکلات انسدادی مثل انسداد مجاری اسپرم بر (وازودفران) باشد، پس از نمونه برداری از بافت بیضه یا کشیدن منی از مجاری وازدفران با سرنگ، اگر به وسیله نمونه برداری از بافت بیضه باشد و سلول های یافت شده قابلیت فریز را داشته باشد، همان را فریز می کنند برای درمان های ART (ICSI/IVF) استفاده شود و یا در صورتی که با کشیدن مایع از مجاری، منی حاوی اسپرم باشد، همین کار را روز IVF/ICSI تکرار می کنند و از اسپرم برای باروری تخمک استفاده می کنند.

درمان آزواسپرمی انسدادی
روش های مختلفی برای درمان آزواسپرمی انسدادی وجود دارد. این درمان ها بستگی به وضعیت بیمار انتخاب می شوند. در ادامه به برخی از مهمترین این روش ها اشاره می کنیم

باز کردن مجرای انزالی
یکی از قسمت هایی که اسپرم برای ملحق شدن به مایع منی از آن عبور می کند، مجرای انزالی است. در بسیاری از بیماران این قسمت دچار مشکل شده است که به راحتی قابل درمان است. برای درمان این مشکل از طریق مجاری ادراری مجرای انزالی را بازگشایی می کنند.

پیوند لوله منی بر (واز)
از قسمت های مهمی که اسپرم برای رسیدن به مایع منی طی می کند، لوله منی بر است. در علم به این قسمت Vasoepididymostomy می گویند. یکی از سخت ترین موارد درمان آزواسپرمی انسدادی زمانی است که مشکل در این بخش ایجاد شده باشد.

درمان این مشکل با یک عمل جراحی سخت که درصد موفقیت نیز بسیار پایین است انجام می شود. این عمل در شرایط عادی 3 ساعت به طول می انجامد و تمامی مراحل عمل به کمک میکروسکوپ انجام می شود.

درمان آزواسپرمی غیر انسدادی
همانطور که گفتیم در آزواسپرمی غیر انسدادی بیضه ها قادر به تولید اسپرم نیستند و به همین علت است که مرد توانایی بچه دار شدن ندارد و با اصطلاح نابارور است. تا چند سال گذشته هیچ راهکاری برای درمان این نوع بیماری وجود نداشت اما با پیشرفت هایی که در علوم مختلف ایجاد شده که می تواند امیدهایی را برای درمان بیماری ایجاد کند.

اگر اندازه بیضه ها طبیعی و میزان هورمون FSH بالا نباشد، امکان دارد با استفاده از دارو توانایی تولید اسپرم در فرد ایجاد شود.

اگر عدم توانایی تولید اسپرم به علت عدم جراحی به موقع بیضه ای باشد که نزول کرده بوده، ممکن است با استفاده از برخی داروها این قسمت را وادار به تولید اسپرم نمود. در این حالا آزواسپرمی تا حدودی برطرف خواهد شد.
اگر در نمونه برداری هایی که از منی می شود مقدار کمی اسپرم مشاهده شود، امیدی برای باروری وجود دارد. از این اسپرم می توان برای لقاح در آزمایشگاه استفاده کرد.

اگ بیضه واریس داشته باشه و میزان fsh بالا باشه ایا باعمل مشکل ناباروری حل میشه؟؟؟؟؟؟این fshدقیقا چیه

هورمون FSH توسط غده هیپوفیز در مغز ساخته می شود
و بر لوله های اسپرم ساز اثر می گذارد، بیضه ها را برای تولید اسپرم بالغ تحریک می کند و همچنین تولید پروتئین های متصل به آندروژن را پیش می برد. سطوح FSH در مردان پس از بلوغ نسبتا ثابت است.

اگر پزشک نیاز ببینه که واریکوسل باید عمل بشه حتما انجام بدید چون درصد موفقیت در این عمل بالاست. در بعضی مواقع که شدید نیست با دارو هم رفع میشه

سلام خانم حکیمی همسر من ازمایش اسپرم داده سالمه آیا میشه فقط به این ازمایش اکتفا کرد وخیالمون راحت شه؟

1 Likes

سلام عزیزم
بله

سلام ممنون خانم حکیمی عزیز یه لوله فالوپ(سمت چپ) دارم میشه ماههایی که طرف چپم تخمک نداره لتروزول بخورم که فولیکول داشته باشم شانس بارداریم بالا بره؟دوسال از ایی پی میگذره باردار نشدم عکس رنگی وازمایشاتم گرفتم همسرمم سالمه تو رو خدا راهنماییم کنین ممنون ۳۳ سالمه بچه ندارم.خانم حکیمی ودوستان لطفا جواب بدین

عزیزم سوال تون رو در گپ جدید بپرسید لطفا

مسئولیت محتوای ارسال شده بر عهده شخص منتشر کننده است و مامی‌گپ هیچگونه مسئولیتی در قبال مطالب ارسالی کاربران ندارد.