علائم ماه اول بارداری

علائم ماه اول بارداری:
کیت های آزمایش تست بارداری خانگی( عکس بی بی چک مثبت را ببینید) 15-12 روز بعد از نزدیکی بدون مراقبت نتیجه ای دقیق می دهند. آزمایش خون 12-7 روز بعد از نزدیکی بدون مراقبت نتیجه دقیق می دهند. بنابراین زمانی که شما آزمایش انجام می دهید 3-2هفته از بارداری گذشته است.

در این جا علائم ماه اول بارداری ذکر شده است:

 • حالت تهوع
  بیش از 80% زنان در چند هفته اول بارداری (تا هفته بیستم بارداری) حالت تهوع را تجربه می کنند. حالت تهوعی که از ابتدای صبح شروع و در کل روز ادامه می یابد. در بیشتر موارد صبح احساس حالت تهوع دارید اما امکان دارد در مواقع دیگر نیز در روز این حس را تجربه کنید. برای برخی خانم ها این مسئله باعث افسردگی آن ها می شود. تهوع شدید بارداری یا HG نوعی حالت تهوع شدید است که از هر صد مادر یک نفر دچار آن می شود. خانم هایی که از این نوع تهوع رنج می برند دچار استفراغ شدید، کاهش وزن و اختلال الکترولیتی می شوند. نوشیدنی مخصوص حالت تهوع بارداری را هر صبح بخورید. تغییر رژیم غذایی می تواند به شما کمک کند از پس آن برآیید. در این مقاله مواد غذایی مفید برای تهوع بارداری مطرح شده است. سعی کنید موادغذایی مصرف کنید که پس از مصرف آن بالا نیاورید. غذاهای ترش مثل مرکبات و انبه بهترین انتخاب ها هستند. به یاد داشته باشید سر وقت غذا بخورید و مقدار کافی بخوابید. مصرف برخی ویتامین ها در تهوع بارداری مفید است.

کاهش حالت تهوع در بارداری با رژیم غذایی بارات

نشانه های اولیه بارداری مشابه نشانه های پیش از عادت ماهیانه است. حساس شدن سینه ها یکی از این علائم است. سینه های شما سنگین و سفت می شود و گاهی حتی ورم می کنند. سوتین قدیمی شما دیگر به درد شما نمی خورد. بدن شما خود را برای بارداری آماده می کند و مقدار بیشتری هورمون پروژسترون و استروژن تولید می کند. این هورمون ها لایه ای چربی به سینه ها اضافه می کنند و جریان خون را در آن ها افزایش می دهند. این اتفاقات در خانم های مختلف با سرعت های متفاوتی پیش می رود در برخی خانم ها سریع اتفاق می افتد و در برخی آهسته تر و برخی خانم ها هیچ تغییری نمی کنند. برای کاهش درد ناشی از بزرگ شدن سینه ها در اثر بارداری، سوتین های بزرگ تر و بهتر خریداری کنید.

 • خستگی و ماه اول بارداری
  خستگی یکی از علائم اولیه هفته بارداری می باشد که به خاطر افزایش هورمون بروز می کند. ممکن است حالت تهوع و استفراغ باعث خستگی و درماندگی شما بشوند. این علامت تا سه ماهه دوم بارداری ادامه می یابد. برخی خانم ها در کل مدت بارداری این علامت را تجربه می کنند و در برخی موارد دلیل خستگی کمبود آهن می باشد.

تغییرات بدن در اولین ماه بارداری
بارداری معمولا در سه هفتگی تشخیص داده می شود. زمانی که اسپرم و تخمک ترکیب می شوند و جنین در رحم جوانه می زند. هورمون هایی که در این زمان آزاد می شوند به بدن اجازه نمی دهند با جنین مثل یک عامل خارجی متجاوز برخورد کند. در این زمان، بدن هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی را تولید می کند، هورمونی که بدن را برای 9 ماه بارداری آماده می کند. پروژسترون برای جلوگیری از قاعدگی تولید می شود. علائم مربوط به بارداری مثل حالت تهوع، استفراغ، خستگی و … به خاطر آزاد شدن این هورمون ها می باشند. نه تنها سینه های شما سفت و حساس می شوند بلکه هاله اطراف نوک سینه نیز تیره تر می شود. ترشحات واژینال (مشابه ترشحاتی که پیش از قاعدگی دیده می شود) افزایش می یابد و گاهی در نزدیکی هفته سوم بارداری با خونریزی نیز همراه می شوند.

نگرانی های رایج در ماه اول بارداری
هیچگاه دو زن باردار شبیه به یکدیگر نیستند. برخی خانم ها علائم زیادی را تجربه می کنند و برخی هیچ علامتی نمی بیند. برای برخی خانم ها نیز 9 ماه بارداری مشقت بارترین مرحله زندگی است. در این جا برخی نگرانی های دوره بارداری ذکر شده است:

 • الکل، سیگار و مواد مخدر
  شما می دانید مصرف الکل، سیگار و مواد مخدر در نه ماه بارداری مجاز نیست. اما اگر پیش از این که بفهمید باردار الکل مصرف کرده اید چه کار کنید؟ در بیشتر موارد بارداری بدون برنامه ریزی قبلی است. اگر پیش از آزمایش الکل مصرف کردید ایرادی ندارد. هیچ کس نمی داند چه مقدار الکل به جنین آسیب می رساند. به همین خاطر است که توصیه می شود در طول بارداری از مصرف الکل دوری کنید. همچنین سیگار کشیدن باعث می شود بدن شما در معرض قطران، نیکوتین، مونواکسید کربن و دیگر مواد شیمیایی خطرناک باشد. شما نباید سیگار بکشید و در معرض سیگار بودن نیز مضر است. این مسئله باعث افزایش احتمال سقط جنین در ماه های اول می شود. فرزندانی که در دوره بارداری در معرض سیگار بوده اند، دچار مشکل تنفسی می شوند مثل آسم یا قولنج. جایگزین هایی مثل چسب ها نیکوتین نیز مجاز نیستند. مواد مخدر نیز خطرناک هستند و باعث معیوب شدن فرزند یا سقط جنین می شوند.

 • موادغذایی که نباید مصرف کنید:
  از لحظه ای که متوجه می شوید باردار هستید، اطرافیان با نصیحت ها و سوالات مختلف شما را کلافه می کنند. این نصیحت ها و راهکارها قدیمی هستند بنابراین به آن ها توجه نکنید. مثلا به زنان هندی گفته می شود از پاپایه و آناناس دوری کنند اما این میوه ها سرشار از مواد مغذی هستند و برای بارداری توصیه می شوند. اما پاپایا خام نباید مصرف شود زیرا حاوی لاتکس است ماده ای که باعث انقباض در رحم می شود. همچنین گوشت خام و سفت نیز نباید مصرف شود تا احتمال عفونت انگلی کاهش یابد. گوشت باید به خوبی پخته شود و هیچ اثری از خون بر روی آن نباشد. تخم مرغ خام حاوی باکتری سالمونلا است و ممکن است دچار مسمومیت غذایی شوید.

 • خونریزی در ماه اول بارداری
  در طول بارداری مقدار کمی خونریزی مشاهده می شود. اگر مقدار کمی خون توجه شما را جلب کرد (مشابه آن چه در ابتدای عادت ماهانه مشاهده می کنید)، خونسرد باشد زیرا امری طبیعی است. لکه بینی زمانی که فرزند شما به دیواره رحم می چسبد مشاهده می شود. به این امر خونریزی در اثر کاشت گفته می شود و در زمان هایی نزدیک دوران عادت ماهانه اتفاق می افتد. نزدیکی جنسی نیز باعث خونریزی می شود. هر دو این شرایط طبیعی هستند و جای نگرانی

نیست. اما شرایطی وجود دارد که نیاز به توجه زیاد و مراجعه به پزشک دارد. اگر خونریزی شدید بود با پزشک خود تماس بگیرید. در بعضی موارد خونریزی همراه با درد شدید در اطراف شکم است. با علت های مختلف درد شکم در بارداری آشنا شوید.

 • تب شدید در ماه اول بارداری
  عفونت مجرای رحم به شکل تب همراه با لرزش بروز می کند. اگر دمای بدن شما بالاتر از 38 درجه فارنهایت بود بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

جنین در ماه اول بارداری


آیا می دانستید شما تا سه هفتگی اصلا باردار نیستید؟ هیچ کس نمی داند چه زمانی اسپرم با تخمک تماس پیدا می کند. اسپرم می تواند پیش از لقاح به مدت چند روز در بدن شما باشد. اما پزشک نیاز به یک روز مشخص دارد تا تقویم بارداری 40 هفته ای شما را تنظیم کند بنابراین اولین روز آخرین عادت ماهانه به عنوان مرجع در نظر گرفته می شود. در واقع شما در هفته دوم بارداری نیستید. این زمانی است که تخمدان تخمک تولید می کند و تخمک از طریق لوله رحم برای انجام لقاح شروع به حرکت می کند. در هفته سوم بارداری اسپرم راه خود را به داخل تخمک باز کرده است. اسپرم و تخمک با یکدیگر سلول لقاح را تشکیل می دهند و آن را به سلول های دیگر تقسیم می کنند تا یک کیسه سلولی میکروسکوپی ساخته شود. در هفته چهارم بارداری این سلول ها به جنین تبدیل می شوند و خود را به دیواره رحم ( عمل لانه گزینی) می چسبانند. قسمتی از این سلول ها جفت را تشکیل می دهند و بقیه رشد می کنند و نوزاد پسر یا دختر را تشکیل می دهند. گاهی قبل از سونوگرافی جنسیت جنین از ظاهر مادر مشخص میشود. در آخراین هفته فرزند شما به اندازه یک سر سنجاق است

6 Likes

ممنون عزیزم عالی بود

1 Likes

گپ‌های این سالن به صورت خودکار پس از گذشت 5 روز از آخرین پاسخ بسته میشن، بعد از اون ارسال پاسخ جدید دیگه مجاز نیست. اگه می‌خواید راجع به همین موضوع صحبتی داشته باشین، می‌بایست گپ جدیدی رو آغاز کنین.

مسئولیت محتوای ارسال شده بر عهده شخص منتشر کننده است و مامی‌گپ هیچگونه مسئولیتی در قبال مطالب ارسالی کاربران ندارد.