ضخامت اندومتر چطور؟

سلام.خانم حکیمی ضخامت اندومتر چطور؟روز 12 سیکل بوده و امپول گونال و اچ ام جی.اچ سی جی استفاده کردم ولی نتیجه نگرفتم.
%DB%B1%DB%B5%DB%B4%DB%B7%DB%B8%DB%B8%DB%B0%DB%B6%DB%B0%DB%B2%DB%B9%DB%B3%DB%B5%DB%B0|240x320%DB%B1%DB%B5%DB%B4%DB%B7%DB%B8%DB%B8%DB%B0%DB%B6%DB%B0%DB%B2%DB%B9%DB%B3%DB%B5%DB%B0

@hakimi

1 Likes

سلام عزیزم

ضخامت اندومتر در دوره های مختلف سیکل قاعدگی در زمان سنین باروری

قاعدگی: این دوره روز اول تا ششم قاعدگی را شامل می‌شود. در دورۀ خونریزی، اندومتر کمترین ضخامت را دارد و در سونوگرافی از طریق واژن به صورت یک نوار باریک هایپراکو دیده می شود. معمولاً ضخامت اندومتر به 1 تا حداکثر 4 میلی متر می‌رسد. این نوع سونوگرافی ضخامت اندومتر را دقیق تر اندازه گیری می‌کند.

فاز پرولیفراتیو: در این فاز همزمان با رشد فولیکول تخمدانی، اندومتر نیز رشد کرده و ضخامت آن افزایش پیدا می‌کند. از روز 6 قاعدگی شروع می‌شود و تا روز 14 قاعدگی ادامه دارد. به طوریکه در روز 7-8 چرخۀ قاعدگی ضخامت اندومتر به حد قابل ملاحظه‌ای می‌رسد. علت این مرحله اثر استروژن بر غدد و سلولهای اندومتر و افزایش جریان خون لایۀ فانکشنال است. در پایان این فاز ضخامت اندومتر ممکن است به 4 تا 8 میلی متر (2± 8.5) برسد.

فاز حوالی تخمک گذاری: یک اندومتر سه لایۀ 6 تا 10 میلی متری که احتمالاً در نتیجۀ عدم و فعالیت غدد ترشحی این نما ایجاد می‌شود.

فاز لوتئال (ترشحی) : 48 ساعت پس از تخمک گذاری نمای چند لایه‌ای اندومتر ناپدید می شود این دوره از روز 14 تا انتهای چرخه ادامه دارد. ضخامت اندومتر در این فاز همانند فاز فولیکولار است و به 8 تا 16 میلی متر (8.2 ±2.7) می رسد. اما ممکن است به 20 میلی متر هم برسد. که این حالت ممکن است با هایپرپلازی اندومتر یا کارسینوم اندومتر اشتباه گرفته شود.

یکی از راه‌های راه افتراق آن با حالت فیزیولوژیک تغییرات ضخامت اندومتر این است که، اگر در سیکل بعدی مجدداً سونو انجام شود، در صورتیکه ضخامت اندومتر کاهش پیدا کرده و به حالت طبیعی برگردد پاتولوژی مطرح نمی‌باشد. ارزیابی ضخامت اندومتر در زنان سنین باروری و پس از منوپوز اهمیت ویژه‌ای دارد. این ارزیابی بیشتر در بیمارانی صورت می‌گیرد که دارای عوامل خطر برای سرطان اندومتر هستند. زنان مبتلا به بیماری پلی کیستیک تخمدان، زنانی که تاموکسیفن مصرف می کنند، زنان در معرض خطر کانسر پستان و زنانی که خونریزی غیر طبیعی رحم دارند، کسانی هستند که کاندیدهای مناسبی برای بررسی ضخامت اندومتر محسوب می‌شوند.

این سونو روز 12 سیکل انجام شد ضخامت اندومتر 12.85 هستش.یک بنده خدایی بهم گفت لقاح انجام شده ولی به خاطر ضخامت زیاد نتونسته لانه گزینی کنه اگر اسپرین میخوردم میتونستم باردار بشم ایا این حرف درسته؟hakimi@

نمیدونم عزیزم :thinking:
ضخامت اندومتر مهمه ولی اینکه لقاح انجام شده ولی نتونسته لانه گزینی کنه رو از کجا فهمیدن؟

به نظرم یکم زیاد بوده ضخامت اندومتر تون عزیزم ولی نمیدونم لقاح انجام شده یا نه

ممنون.ایا این ضخامت ممکن چسبندگی رو ایجاد کنه؟

سوالاتون ماشالا خیلی تخصصیه :sweat_smile: من سوادم نمیکشه در این حد :see_no_evil:
لطفا با شماره 02170701050 تماس بگیرید تا بتونید با کارشناسان مامایی صحبت کنید عزیزم (با تلفن ثابت)

دکترا چون کامل پاسخگوی سوالات نیستند مجبوریم خودمون تحقیق کنیم.متاسفانه تلفن ثابت نداریم😔
تشکر که وقت گذاشتید.:cherry_blossom:

خواهش می کنم عزیزم
می تونید به شماره 09034058832 در تلگرام یا واتس اپ پیام بدید همکارم راهنمایی تون می کنن که چه طور با کارشناسان صحبت کنید. بگید تلفن ثابت ندارید کمک تون می کنن

1 Likes

متاسفانه اصلا وقت نمی ذارن واسه آدم :unamused:

1 Likes

گپ‌های این سالن به صورت خودکار پس از گذشت 5 روز از آخرین پاسخ بسته میشن، بعد از اون ارسال پاسخ جدید دیگه مجاز نیست. اگه می‌خواید راجع به همین موضوع صحبتی داشته باشین، می‌بایست گپ جدیدی رو آغاز کنین.

مسئولیت محتوای ارسال شده بر عهده شخص منتشر کننده است و مامی‌گپ هیچگونه مسئولیتی در قبال مطالب ارسالی کاربران ندارد.