سوزش معده و ویار در هفته 8

سلام.هفته ۸بارداری.خیلی سوزش معده و ویار دارم.زندگیم مختل شده.قبلا هم صفرام رو برداشتم.دکتر بهم راینتیدین و شربت ضد اسید داده.که یکم بهترم.اما تو اینترنت نوشته راینتدین از جفت عبور میکنه و شربت ضد اسید احتمال اسم رو در نوزاد زیاد میکنه.کسی مشکل شبیه من نداشته؟چکار میکنید شما؟

سلام عزیزم

سوزش معده در دوران بارداری بسیار رایج و مسأله به واقع رنج آور و ناراحت کننده ای است، به طوری که موجبات دلسردی و عدم آسایش را برای خانم های باردار به همراه خواهد داشت. اما به کمک راه کارهای زیر می توانید این درد و سوزش را کاهش دهید.

غذاهای سبک بخورید
– در دوران بارداری ماهیچه های معده شل می شوند و در نتیجه مواد غذایی و ترشحات معده تا مری بالا می آیند و به همین دلیل سوزش معده اتفاق می افتد. برای پیشگیری از این وضعیت ناراحت کننده، یک پیشنهاد ساده می توان ارائه داد و آن اینکه سعی کنید همواره غذاهای سبک میل کنید، حجم وعده های غذایی تان را کم، ولی تعداد آن ها را بیشتر کنید و برای اینکه عمل هضم راحت تر صورت گیرد، غذایتان را به خوبی بجوید. درحقیقت پیشگیری از انباشتن بیش از حد معده، آسان ترین راه کاری است که می تواند از بروز مشکلات بعدی برای شما جلوگیری کند.

نیمه نشسته بخوابید
– ترجیحاً سعی کنید بلافاصله پس از خوردن غذا نخوابید و در این راستا همواره تلاش کنید که غذاهایتان دیر هضم نباشند. اغلب فاصله ای دو ساعته میان پایان غذا و شروع زمان خواب در نظر بگیرید. به این دلیل که پیش از حرکت مواد غذایی به سمت روده ها، عملیات هضم آن ها حدوداً دو ساعت در معده طول خواهد کشید. برای جلوگیری از سوزش معده در طول شب و حتی برای تسکین و کنترل آن، می توانید از بالش یا کوسن های متعددی در مکان خوابتان استفاده کنید و به این شکل سر خود را بالا نگه دارید. با شیبی که به این طریق ایجاد می کنید، مری شما در بهترین و مطلوب ترین وضعیت ممکن قرار می گیرد.

از خوردن غذاهای چرب، سرخ کرده، تند و ادویه دار پرهیز کنید
– از مواد غذایی چرب پرهیز کنید، موادی مثل خامه، سس مایونز، انواع چیپس و انواع پنیرهای خامه ای، مواد غذایی سرخ شده و ادویه دار دیر هضم می شوند و در ضمن بسیار تحریک کننده هستند.

از مصرف شکر پرهیز کنید
– مواد غذایی شیرین، دسرها و تنقلاتی از این دست را از برنامه غذایی خود حذف کنید. بطور کلی مصرف تمام موادی که حاوی گلوسیدها یا کربوهیدرات ها هستند، در این دوران منع شده اند! در مورد میوه ها هم سعی کنید انواع ترش و اسیدی را انتخاب نکنید.

آب زیاد بنوشید
– ممکن است در طول شب از خواب بیدار شوید و شدیداً احساس تشنگی و عطش داشته باشید؛ در این هنگام نوشیدن یک لیوان آبی که به دمای محیط رسیده است، سیستم و دستگاه گوارشی شما را تسکین می دهد. بنابراین همیشه زیاد آب بنوشید و روی مایعاتی که حاوی گلوسیدها هستند یک خط پر رنگ بکشید و همچنین از نوشیدن قهوه، چای، آب گوجه فرنگی و نیز نوشابه های گازدار که ماهیتی تحریک زا دارند، اجتناب کنید.

به تمرینات دم و بازدم روی آورید
– با انجام تمرینات دم و بازدم (تنفس) ، قفسه سینه باز می شود و به این ترتیب از شدت استرس ها و تنش های عصبی که از عوامل سوزش معده محسوب می شوند، کاسته می شود. همواره این عادت را در خود بوجود بیاورید که در تمام طول روز نفس های عمیق بکشید، به ویژه پیش از خوردن غذا، هنگام مسافرت با ماشین و یا قبل از خواب.

مواد غذایی محرک را یادداشت کنید
– به نظر می رسد که فقط بعضی از مواد غذایی می توانند برای خانم های باردار سودمند باشند. بنابراین باید آنها را امتحان و تست کرد. برای بعضی از خانم ها برنج، ذرت، نان گندم، لوبیای خشک (تازه یا قرمز) و یا آلوهای ژاپنی واقعاً معجزه می کنند. برای عده ای دیگر فقط آب سیب زمینی سازگار است! اما آیا در خصوص شیر و فرآورده های لبنی هم قضیه به همین شکل است؟ برای عده ای فرآورده های لبنی، سوزش معده را موقتاً آرام می کند اما گاهی اوقات پیش می آید که این قسم از فرآورده ها باعث تشدید سوزش معده شوند. بنابراین راهکار زیر را پیشنهاد می کنیم: مصرف فرآورده های لبنی را برای دو هفته کنار بگذارید و بررسی کنید که آیا این عمل بهبودی در اوضاع داشته است یا خیر.

مواد غذایی قلیایی بخورید
اولویت را به غذاهای قلیایی بدهید. مواد غذایی مثل زردآلو، انجیر، خرما، زیتون سبز، انگور، موز، گیلاس، هلو، سیب زمینی، لوبیا، آندیو (کاسنی فرنگی) ، شاهی آبی و بادام قلیایی هستند.

مصرف رانیتیدین در هر زمان در دوران بارداری ایمن است. داروهای OTC رده های بارداری را ندارند، اما رانیتیدین در دسته ب قرار می گیرد. رده ب به این معنی است که رانیتیدین برای جنین خطرناک نیست. با این حال، پزشکان معمولا رانیتیدین را برای زنان باردار توصیه نمی کنند. آنها اغلب تغییر رژیم غذایی و یا عادت های دیگر را پیشنهاد می کنند. اگر این روش ها موثر نباشد، ممکن است دارو را پیشنهاد کنند.

1 Likes

برای استفاده از این شربت حتما با پزشک تون مشورت کنید. شاید داروی دیگه ای جایگزین کنن

1 Likes

ممنون خانم دکتر حکیمی.اما متاسفانه معده من به شدت حساس شده به طوری که حتی وقتی به شدت تشنه میشم جرات آب خوردن ندارم چون بعدش خیلی اذیت میشم و سوزش معده دارم یا بالا میارم

خواهش می کنم عزیزم
من پزشک نیستم :blush:
پس اگر انقدر شدیده باید حتما به پزشک مراجعه کنید

این موضوع به صورت خود کار بعد از 3 روز بعد از آخرین پاسخ بسته شد. پاسخ جدید دیگر مجاز نیست.

مسئولیت محتوای ارسال شده بر عهده شخص منتشر کننده است و مامی‌گپ هیچگونه مسئولیتی در قبال مطالب ارسالی کاربران ندارد.