سوال حاملگی پوچ در هفته 7 و دو روز

سلام از لحاظ تشخيص هفته بارداري الان هفت هفته و دو روز ميشم ولي رفتم سونو دكتر گفت شش هفته ای و صرفا ساک بارداری تشکیل شده ولی جنینی وجود نداره و احتمالا حاملگی پوچ هستش خیلی بهم ریختم دکتر زنان هم گفت دو هفته بعد سونو تکرار بشه میخوام بدونم ممکنه تو هفته هفتم هیچی از جنین معلوم نباشه ؟و آيا اصلا امكان داره كه بعدا تشكيل بشه خيلي نگرانم لطفا راهنماییم کنید

سلام عزیزم
به مامی گپ خوش اومدین :rose:
بله ممکنه هر اتفاقی بیفته فعلا صبر کنید. اگر پوچ بود نا امید نشید انشالا بارداری بعدی تون به خوبی سپری میشه

سلام وقتتون بخیر.
ببخشید چرا این اتفاق میفته؟، دلیل خاصی داره؟

سلام عزیزم
وقت شما هم به خیر
این پاسخ کارشناس بود در یکی از سایت ها :point_down:
حاملگی پوچ (blighted ovum) وقتی اتفاق می افتد که تخم باردار شده خودش را به دیواره رحم می چسباند اما جنین (embryo) رشد نمی کند. سلول ها درون ساک حاملگی (pregnancy sac) گسترش پیدا می کنند اما خود جنین رشد نمی کند.
یک حاملگی پوچ معمولا قبل از زمانی که زن متوجه حاملگی خود بشود اتفاق می افتد. سطح بالای ناهنجاری های کروموزومی معمولا باعث می شود بدن زن در همان اوایل سقط طبیعی کند.

ممنون.:tulip:، روش درمانی خاصی داره؟

1 Likes

متاسفانه در اکثر موارد حاملگی پوچ قابل پیشگیری نیست. اگر بارداری اول باشد برخی زوج ها به دنبال تست ژنتیکی می روند. حاملگی پوچ معمولا یکبار اتفاق می افتد و بندرت یک زن آنرا بیشتر تجربه می کند.
وقتی سقط اتفاق افتاد قاعدگی شما دوباره شروع می شود و می توانید برای فرزند بعدی اقدام کنید. بهتر است چند ماهی صبر کنید تا به بدنتان فرصت بدهید به حالت عادی برگردد و از نظر احساسی آمادگی پیدا کنید. پزشکان توصیه می کنند زوج ها باید حداقل ۱ ۲ دوره سیکل قاعدگی منظم قبل از بارداری مجدد صبر کنند.
بعد از سقط نگرانی از اتفاق افتادن مجدد طبیعی است. اکثر زنان بار بعد بارداری موفقی خواهند داشت . یک اسکن اولیه برای اطمینان بیشتر توصیه می شود. زمانیکه ضربان قلب شنیده شود بارداری موفق بوده است. اما بهتر است بعد از ۶ یا حتی ۷ یا ۸ هفته بارداری اسکن انجام شود تا از نتایج نامطمئن اسکن زودهنگام اجتناب شود.

درمان دارویی حاملگی پوچ چیست؟
بارداری پوچ نمی تواند به عنوان یک حاملگی زنده ادامه یابد. برای جلوگیری از بیماری، بافت پوچ باید برداشته شود. درمان معمولا شامل یک یا چند مورد زیر است:
کورتاژ (D & C)
برای درمان بارداری پوچ، پزشک بافت پوچ را از رحم در طول کورتاژ برمی دارد. کورتاژ یک عمل جراحی سرپایی است که در بیمارستان انجام می شود.
در طول درمان، یک بیهوشی موضعی یا عمومی انجام خواهد شد. دکتر برای معاینه لگن برای دیدن دهانه رحم، یک اسپکولوم را به واژن وارد می کند. سپس پزشک دهانه رحم را گشاد می کند و با استفاده از یک دستگاه خلاء بافت رحم را برمیدارد. معمولا عمل کورتاژ حدود 15 تا 30 دقیقه طول می کشد.
هیسترکتومی
اگر بافت پوچ دیده شود و تمایلی برای بارداری در آینده نداشته باشید، ممکن است جراحی برداشتن رحم (هیسترکتومی) نیاز داشته باشید.

  • نظارت بر HCG بعد از برداشتن بافت پوچ، دکتر سطح HCG را اندازه گیری می کند تا زمانی که به حالت طبیعی بازگردد. اگر همچنان HCG در خون داشته باشید، ممکن است نیاز به درمان بیشتری داشته باشید. هنگامی که درمان بارداری پوچ کامل شد، پزشک شما به مدت شش ماه تا یک سال به اندازه گیری سطح HCG می پردازد تا مطمئن شود هیچ بافت پوچی باقی نمانده است. از آنجا که حاملگی مانع از نظارت بر سطح HCG می شود، پزشک توصیه می کند تا زمان تکمیل نظارت، باردار نشوید.

سوالات رایج شما درباره حاملگی پوچ
1- چرا در بارداری پوچ جنین تشکیل نمی شود؟
موثرترین عامل شناخته شده در بروز حاملگی های پوچ، اختلالات سلول تخم همراه با ناهنجاری های کروموزومی است که ممکن است بر اثر بالا بودن سن مادر یا پدر به وجود آید. البته معمولا این حاملگی ها ارتباط مستقیم با سن مادر ندارند، اما بالا بودن سن مادر ممکن است باعث افزایش احتمال وقوع مشکلات کروموزومی یا مشکلات تقسیم سلولی در سنین بالا در وقوع حاملگی پوچ شود. از سوی دیگر، این وضعیت ممکن است ناشی از کیفیت پایین اسپرم یا تخمک باشد یا ممکن است پس از تشکیل سلول تخم، اختلالاتی در تقسیم سلولی به وجود آید که باعث ایجاد این نوع حاملگی شود.
2- حاملگی پوچ به سرانجام نمی رسد؟
جالب است بدانید بدن خانمی که بارداری پوچ را تجربه می کند، اختلال در روند طبیعی بارداری را به طور خودکار تشخیص می دهد و حاملگی را متوقف می کند. در صورت وقوع حاملگی پوچ، ابتدا همان علائم اولیه حاملگی رخ می دهد، یعنی قاعدگی به تاخیر می افتد و تست حاملگی مثبت می شود. ولی معمولا در ادامه، دردهای شکمی و لکه بینی ایجاد شده و حاملگی با وقوع خونریزی متوقف می شود. البته همیشه حاملگی پوچ به طور خود به خود سقط نمی شود و گاهی به مداخله پزشکی، مانند تجویز دارو یا عمل کورتاژ نیاز است.
3- آیا حاملگی پوچ تکرار می شود؟
اگرچه این نوع حاملگی در طبقه بندی سقط مکرر هم می تواند قرار بگیرد، اما تائید این مسأله، انجام بررسی های سقط مکرر را طلب می کنند. به علاوه احتمال بیشتری برای وجود علت ژنتیکی در تکرار وقوع حاملگی بدون جنین مطرح است. توجه داشته باشید که این نوع حاملگی معمولا در همان مراحل اولیه دفع می شود، اما در صورت تشخیص دیرهنگام این نوع بارداری، یا تمایل نداشتن مادر برای دریافت دارو یا انجام کورتاژ، ممکن است مدت بیشتری طول بکشد. معمولا بارداری پوچ اتفاقی است که دیگر تکرار نمی شود و به همین دلیل بررسی خاصی پس از وقوع یک مرتبه بارداری پوچ لازم نیست، چون معمولا حاملگی بعدی طبیعی خواهد بود. ولی در کسانی که بارداری پوچ به طور مکرر اتفاق می افتد احتمال وجود مشکل زمینه ای مطرح است و به همین دلیل باید بررسی های سقط مکرر و مشاوره ژنتیک نیز برای زوجین انجام شود.
4- آیا با بارداری پوچ در آینده میتوانم کودک داشته باشم؟
بله، احتمال بارداری طبیعی در آینده وجود دارد. خطر بارداری پوچ دیگر حدود 1-2 درصد است. با درمان و پیگیری های معمول، بارداری پوچ هیچ مشکلی در بلند مدت برای سلامت جسمی ایجاد نمی کند. با این حال، ممکن است بعد از هورمونهای بارداری مدتی صبر کنید. توصیه می شود تا 6 ماه پس از اتمام درمان، از بارداری پرهیز کنید. در صورتی که از درمان دیگری استفاده می کنید 12 ماه پس از درمان صبر کنید و سپس باردار شوید.
5- نزدیکی جنسی، پس از بارداری پوچ چگونه است؟
زمانی که آمادگی جسمی و روحی دارید می توانید نزدیکی جنسی داشته باشید. اگر بعد از درمان خونریزی داشتید، تا زمانی که متوقف نشده است، رابطه جنسی نداشته باشید. بارداری پوچ بر احتمال بارداری بعدی تاثیر نمی گذارد و خطر بارداری پوچ بعدی خیلی کم است (حدود 1 در 80). بهتر است قبل از اینکه نظارت بر درمان به پایان برساند، باردار نشوید. در صورت نیاز به درمان بیشتر برای از بین بردن تمام سلول های باقی مانده در رحم بپردازید. تا زمانی که پزشک توصیه نکرده است، داروهای ضد بارداری مصرف کنید. شما می توانید از هر نوع به جز ایمپلنت هایی که در رحم قرار دارند استفاده کنید، که فقط باید زمانی استفاده شود که سطح hCG شما به حالت طبیعی بازگردد.
6- چه احساسی بعد از بارداری پوچ دارم؟
اگر چه حذف بارداری پوچ، فساد یک نوزاد در حال توسعه نیست، اما هنوز از دست رفتن است. حتی زمانی که جنین وجود داشته باشد، فرصتی برای رشد جنین وجود ندارد. اکثر زنان کشف کرده اند که آنها پس از کشف و پیش بینی بارداری با بارداری پوچ برخورد می کنند. آنچه مهم است نگرانی در خصوص سلامت مادران است. حتما قرار ملاقات های بعدی را پیگیری کنید. گروه های پشتیبانی و مشاوره ممکن است مفید باشد.
7- آیا امکان دارد بارداری پوچ دیگری داشته باشم؟
اگر بارداری پوچ بدون عارضه داشته باشید، خطر ابتلا به بارداری پوچ در حدود 1-2٪ است. مشاوره ژنتیکی قبل از اینکه دوباره شروع شود، برای برخی از زوج ها مفید است.
8- نظارت پس از درمان برای بارداری پوچ چگونه است؟
بعضی از سلول های غیرطبیعی ممکن است بعد از درمان در رحم شما باقی بمانند. اینها معمولا ظرف چند ماه خود به خود از بین می روند، اما گاهی اوقات درمان اضافی برای از بین رفتن آن ها نیاز است. برای بررسی اینکه آیا ممکن است به درمان بیشتر نیاز داشته باشید یا خیر، از شما خواسته خواهد شد تا آزمایشات خون و یا ادرار را برای اندازه گیری سطح هورمون hCG (گونادوتروپین کورونی) انجام دهید. مقدار این هورمون در بدن شما در دوران بارداری افزایش می یابد. اگر پس از درمان برای بارداری پوچ، هورمون ها کاهش پیدا نکند، ممکن است به این معنی باشد که برخی سلولهای غیرطبیعی در رحم باقی می ماند. اکثر زنان نیاز به آزمایش خون و یا ادرار برای حدود شش ماه پس از درمان دارند.
9- تشخیص بارداری بدون جنین چگونه است؟
امروزه با وجود سونوگرافی های دقیق تر، تشخیص این نوع حاملگی در مراحل زودتر ممکن شده است. البته باید توجه داشت در حاملگی طبیعی هم ممکن است در سونوگرافی اولیه (بخصوص اگر خیلی زود انجام شده باشد) اثری از جنین دیده نشود و ساک حاملگی خالی باشد. گرچه در چنین وضعیتی، تکرار سونوگرافی حدود هفت تا 10 روز بعد، وجود جنین را اثبات خواهد کرد. در حاملگی پوچ، انتظار تغییر فایده ای ندارد و حاملگی بدون جنین، در سونوگرافی بعدی نیز تکرار خواهد شد. با وجود این، برای پیشگیری از ختم یک بارداری طبیعی و حاوی جنین - که در سونوگرافی اولیه ممکن است دیده نشود - همیشه پس از تشخیص حاملگی پوچ، باید سونوگرافی به فاصله هفت تا 10 روز دیگر تکرار شود.
10- آیا در بارداری پوچ نوزادی وجود دارد؟
بارداری پوچ فقط قسمت های جفتی دارد (هیچ نوزادی وجود ندارد) و وقتی که اسپرم تخمک خالی را بارور می کند، شکل می گیرد. از آنجا که تخمک خالی است، هیچ بچه ای شکل نمی گیرد. جفت رشد می کند و هورمون بارداری، hCG را تولید می کند. متاسفانه سونوگرافی نشان می دهد که هیچ جنینی وجود ندارد و فقط جفت وجود دارد.
11- چگونه بارداری پوچ تشخیص داده می شود؟
تشخیص. در اغلب موارد، بارداری پوچ هنگام وقوع سقط جنین کشف می شود. اگر قبل از سقط جنین پزشک به بارداری پوچ مشکوک شود، معمولا سونوگرافی برای تشخیص درست انجام می شود. آزمایشات خون و ادرار ممکن است برای تشخیص سطح غیر طبیعی بالا از گونادوتروپین کوریونیک انسان استفاده شود.
12- آیا بارداری پوچ می تواند به سرطان تبدیل شود؟
در بارداری پوچ امکان تشکیل نوزاد طبیعی وجود ندارد. در موارد نادر (کمتر از 1 در 100) جنین طبیعی در کنار بارداری پوچ می تواند رشد کند. بارداری پوچ سرطانی نیست، اما می تواند به GTD های سرطانی تبدیل شود.
13- چرا بارداری پوچ اتفاق می افتد؟
در یک بارداری پوچ، نطفه رشد نمی کند، اما بافت جفتی به سرعت به یک توده غیر طبیعی تبدیل می شود. این معمولا به این دلیل اتفاق می افتد که یک تخمک خانم کروموزوم مادر ندارد و تخمک توسط یک یا دو سلول اسپرم بارور شده است
14- آیا نوزاد میتواند از بارداری پوچ جزئی نجات پیدا کند؟
همراهی جنین طبیعی با جفت بارداری پوچ بسیار نادر است. جنین با کریوتیپکان طبیعی در موارد بارداری پوچ جزئی زنده می ماند
15- دلیل بارداری پوچ چیست؟
بارداری پوچ توسط عدم تعادل در مواد ژنتیکی (کروموزوم) در دوران بارداری ایجاد می شود. این مسئله معمولا زمانی اتفاق می افتد که یک تخمک بدون اطلاعات ژنتیکی توسط یک اسپرم (یک حاملگی پوچ) بارور می شود یا زمانی که یک تخمک معمولی توسط دو اسپرم (بارداری پوچ جزئی) بارور می شود
16- سقط جنین بارداری پوچ چیست؟
بارداری پوچ یکی از مواردی است که تخمک های غیرطبیعی بارور در رحم کاشته می شوند. سلول هایی که باید به جفت تبدیل شوند، خیلی سریع رشد می کنند و فضای زیادی را در بر می گیرند. اصطلاح “مولی هیداتیدی” به معنی یک توده پر شده از میاع است
17-چه کسی در معرض خطر بارداری پوچ است؟
زنانی که در سن کمتر از 20 سال یا بیش از 35 سال باردار می شوند بیشتر در خطر GTD قرار دارند. با افزایش سن این خطر افزایش می یابد. سابقه بارداری پوچ خطر ابتلا به GTD را افزایش می دهد.

خیلی ممنون از راهنمایی کامل و مفیدتون، تشکر.:tulip::tulip:

1 Likes

خواهش می کنم عزیزم

ببخشید بالاخره الان من چند هفتمه
۱ اردیبهشت اولین روز آخرین قاعدگیمه
در روز تخمک گذاری که ۱۶ ام بود رابطه جنسی محافظت نشده داشتیم و دیگه نداشتیم
بالاخره چند هفتمه؟

از ماشین حساب زیر استفاده کنید عزیزم
https://farzand.net/due-date-calculator

سلام لکه بینی هم دارید؟اگه لکه بینی ندارید احتمال اینکه تشکیل بشه خیلی بیشتره
من به حساب خودم ۸ هفته بودم و سونو گفت ۶ هفته و ۵ روزم ساک حاملگی و کیسه زرده بود ولی جنینی نداشت قطر ساکم ۱۸ میلی بود چون لکه بینی و درد هم داشتم دکتر گفت سقط میشه و سقط شد
ان شا الله که برا شما تشکیل میشه اخه هنوز وقت داری، اگه لکه بینی نداری اصلا نگران نباش و استرس نداشته باش چون از همه چی بدتر همین استرسه

سلام خانم حکیمی مرسی از توضیحاتتون
ببخشید من با حساب خودم ۸ هفته و با سونو ۶ هفته و ۵ روز بودم ساک حاملگی و کیسه زرده بود ولی جنینی نداشت و قطر ساکم ۱۸ میلی بود البته نوشته بود ساک با واکنش دسیدوایی ضعیف،لکه بینی هم داشتم که تهدید به سقط نوشت و به دکتر که نشون دادم گفت سقط میشه و سقط شد،حاملگی من همون حاملگی پوچ بود؟؟؟

سلام عزیزم
خواهش می کنم
بله اگر جنین دیده نشده پوچ بوده

مسئولیت محتوای ارسال شده بر عهده شخص منتشر کننده است و مامی‌گپ هیچگونه مسئولیتی در قبال مطالب ارسالی کاربران ندارد.