روان‌شناسی عزاداری کودکان

_کودک را نباید به‌مدت طولانی در عزاداری نگه داشت؛ بویژه در تاریکی.

_کودکانی که در سنین پایین هستند و فرق گریه بر امام حسین (ع) با انواع دیگر گریه را نمی‌دانند از گریه کردن مادران خود ناراحت می‌شوند و دچار اضطراب و ناامنی می‌گردند و چه‌بسا خاطره بد ازاین مجالس در یادشان باقی بماند.
حتی‌المقدور در مجالسی که روضه‌ی باز خوانده می‌شود (ذکر صحنه‌های خشنی که از حدود ادراک کودک دور است)، و یا به خودشان لطمه می‌زنند حضور نیابید

درمقابل کودک خردسال خود گریه و شیون شدید نکنید و دراین ساعات درفضای دیگر با فرزند خود بازی کنید و یا حواس او را پرت کرده و بیشتر در زمان سخنرانی و یا سینه‌زنی درمجلس حضور یابید

_مجالسی را انتخاب کنیم که هم‌خوانی بیشتری با کودکمان دارد و نظر او را در این مورد ترجیح دهیم و محفل اجتماعی و دوستی‌های ارزشمندی رابرای او فراهم کنیم

_کودک باید در مراسم عزاداری هم کودکی کند. نباید طوری شود که از این مجالس دل‌زده شود. نباید انتظار داشت کودکان دراین مجالس مانند بزرگسالان بنشینند و عزاداری کنند

_برای کودکان زیر 4 سال حتما مقداری غذا، کاغذ و مداد یا وسایل اسباب بازی کوچک همراه داشته باشید تا حوصله‌ی کودک سر نرود

_نباید مجالس عزاداری مانع بازی کودکان شود واگر چند کودک در کنارهم قرار گرفتند اجازه دهیم باهم بازی کنند

_باید طوری کودکان رامدیریت کرد که باعث مزاحمت دیگران نشوند. با صبوری و آرامش آنهاراهمراهی کنیم و ازبرخورد خشن وتحقیرآمیز خودداری کنیم

_ از برگزار‌کنندگان این گونه مراسم (سخنرانان، مداحان و…) درخواست می‌شود به کودکان دایم تذکر ندهند و دنیایِ کودکانه‌ی آنها را درک کنند

_قبل از مراسم باعجله و تحکّم فرزندان را آماده نکنیم تا او از این محافل دل‌زده نشود. صبوری والدین بسیار موثر خواهد بود. ضمناً میزان حوصله‌ی بچه‌ها در تحمل زمان را مدنظر داشته باشید.

_نیکی کردن به دیگران را می‌توان با نذری دادن و اطعام همسایه‌ها به کودکان یاد داد و انس و الفت با همسایگان را نیزبالا برد، که در روایات بسیاری به حق همسایه (و حق‌الناس به طور کلی) اشاره شده است.

یادمان باشد که هدف اصلی تمام این چیزها، تربیت_اخلاقی خودمان و کودکانمان است. حتی هدف بعثت انبیا نیز همین بوده است. دین بدون اخلاق، تهی‌مایه و هیچ است؛ چه رسد به مراسم عزاداری.

دکتر محمد ترکمان

6 Likes

وای خانم حکیمی دیشب رفتیم مجلس عزاداری …چراغا خاموش بود و خب منم گریه میکردم…خاهر زاده ام 4 سالشه پیش من بود اینقد ترسیده بود که وقتی بهش گفتم برام دعا کن گفت نمیخام اصلا نی نی دار شی…:woozy_face: با اونکه شاید تایم تاریکی نیم ساعتم نبود… و بیشتر با گوشم بازی میکرد و اینکه اصلا از روی پام تکون نخورد… پس امشب دیگه نمی برمش… میبرمش هیئتای خیابونی…مرسی از مقاله خوبتون…

2 Likes

خواهش می کنم عزیزم من که کاری نکردم :grin:
انشالا حاجت روا بشید. :palms_up_together:

2 Likes

پسر من فقط دوسال و نیمشه عاشق مراسمهای مذهبیه هر شب باهام میاد هییت تازه همش میگه مامان بریم الله اکبر. به اذان و نماز،و کلا چیزهایی که مذهبی هست میگه الله اکبر. وقتی تو هییت گریه میکنم میگه مامان قهر نکن. :joy: دیدش از گریه قهر کردنه. ماشالله هرشبم تو دسته زنجیر میزنه میره پیش مداح منم باید با این وضعم باید برم وسط دسته بیارمش عقب :weary:

4 Likes

خدا حفظ كنه پسر گلت را.
انشاالله تا آخر عمرش محب حسين (ع) و اهل بيت بمونه …

3 Likes

دقیقا اسما جان خواهر زاده منم همینه… عاشق اینه بره تو دسته و هیئت با طبل کوچولوش طبل بزنه… هر موقع بیکار میشم باید براش قصه عاشورا رو بگم… ولی دیشب چون فقط روضه بود خسته شد و اینکه کلن از تاریکی هم دل خوش نداره

1 Likes

چه جالب
من یه بار رفته بودم مراسم اونجا یه پیرزنه بود هر بچه بازی یا اصلا میخواست بلند بشه یدونه سنجاق داشت نشون میداد میگفت با سوراخ سوراخت میکنم بشین سرجات سر وصدا نکن
بیچاره بچه ها زهر ترک میشدن

1 Likes

بزرگترین گناه رو اون زن مرتکب شده و امام حسین هیچ نیازی به همچین کسی تو دستگاهش نداره. تومجلس حسین صدتا بچه کوچیک باشن بازی کنن ارزشش بیشتر از بودن ی زنی مثل اون تو مجلسه حسینه

2 Likes

خدا حافظش باشه انشاللخ

فدات عشقم انشالله سال دیگه نی نی خودت ببری مراسم حسین

1 Likes

بسیار بسیااااااااااااار عالی و به جا
به نظر من ثواب که نداره هیچ والا گناه هم داره

الهیییی خدا حفظش کنه اسما جون ماشاءالله :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:

1 Likes

الله اکبررر چه کاریه آخه :neutral_face::neutral_face::neutral_face:

:clap:🖒منم همین نظرو دارم

تو مراسما داشتن تو مسجد ناهار میدادن بچه هاهمه اومده بودن یکی مردا همشونو داشت بیرون میکرد
یکی پاشد گفت خیلی مرد محترمی احسان واسه این بچه هاست بزار همشون بیان تو

عفریته بود خیلی بدم مییاد از اینجور آدما اسمشونم گذاشتن حاج خانوم

2 Likes

متنفرم از اینجور ادما. کسی که میخواد ریا کنه دوست داره نذرش برسه دست ادم گنده تا بفهمع اونم نذری میده اگر شعور داشت میفهمید که اول باید بچه سیراب بشه بعد ادم بزرگ. اون بچه به عشق غذای ارباب دنبال پدرمادرش راه میفته و اینکار براش لذتبخشه. فکر میکنید چرا خیلی از جوونامون از دسته و هییت زده شدن .هییتا پرشده از پیر مرد بخاطر اینه که به جوونا بها داده نمیشه . پسر من هروقت شبای جمعه میبرمش حسینیه گلزارشهدا تا میره داخل میگه شربت .اونجا رو فقط به عشق شربت و بازی دوست داره چون درکش بیشتر از این نمیرسه. اگر جوونی میخواد پاشه کمک کنه اون حاج خانم میگه بشین نیازی نیست خودمون انجام میدیم. خوب هرکی باشه زده میشه. اونقدر از حرکت پیر زنه بدم اومد که وقتی رسید به من شربت گرفت برنداشتم ما قبل اینکه بخواییم شور حسینی بکیریم اول باید شعور حسینی پیدا کنیم. ماشالله مداحان الانی حتی چشم دیدن همدیگه رو ندارن… ببین بکجا داریم میریم بعد توقع داریم ارباب حاجت دلمونم بده . :pensive::pensive::pensive:

1 Likes

آره عزیزم دقیقا همینطوره
بخدا بعضی مراسما پیرزنا طوری غیبت مردمو میکردن یا از دخترای جوون بد میگفتن به دروغ انگار نه انگار تو مجلس عزاداری امام حسین نشستن وقتی روضه شروع میشد با گریه خودشونو میکشتن

من عاشق فیلم کتاب قانونم دراین رابطه ساخته شده .عین واقعیت رو نشون میداد پیشنهاد میکنم حتما حتما ببینید

3 Likes

خیلیییییی خوبه این فیلم
چقدرم اون خاله زنک های فیلم رو اعصاب آدمن :expressionless::grin:

4 Likes

انشاالله عزيز دلم

مسئولیت محتوای ارسال شده بر عهده شخص منتشر کننده است و مامی‌گپ هیچگونه مسئولیتی در قبال مطالب ارسالی کاربران ندارد.