راز ۱۰‌میلیون فالوئر حسن ریوندی چیست؟

2173491_122

این هفته در صفحه فضای مجازی به بهانه عبور حسن ریوندی، شومن و کمدین ایرانی از مرز ۱۰ میلیون دنبال‌کننده، اکانت اینستاگرامی او و نیز فعالیت‌هایش را زیر ذره‌بین بردیم و این سؤال را پرسیدیم که چرا او توانسته به این سطح از محبوبیت برسد.

آن‌طور که از مشاهدات در اینستاگرام و نیز روایت برخی از سایت‌های پردازش اطلاعات این شبکه اجتماعی برمی‌آید، حسن ریوندی، شومن و کمدین توانسته با عبور از مرز ۱۰ میلیون دنبال‌کننده در اینستاگرام، نخستین ایرانی باشد که به این رکورد دست پیدا می‌کند.
از این روست که امروز تصمیم گرفتیم به بررسی اینستاگرام و به‌طورکلی مدل بیزینسی این فرد در این شبکه اجتماعی بپردازیم و به دنبال جواب این سؤال بگردیم که حسن ریوندی چگونه توانست به این سطح از محبوبیت در اینستاگرام برسد؟

۱. این در حالی است که می‌گویند او کار خود را از سال ۱۳۷۲ یعنی در ۱۷ سالگی آغاز کرده است؛ نتایج ترندهای گوگل نشان می‌دهد، توجه به حسن ریوندی در فضای مجازی از ابتدای دهه ۹۰ آغاز شده است. دو سال بعد از آغاز توجه به ریوندی در اینترنت او موفق می‌شود که نخستین کنسرت خنده خود را برگزار کند، اما باز هم او به این سطح از محبوبیت نرسیده است.

۲. ریوندی کار خود در اینستاگرام را حدود چهار سال پیش آغاز کرده است و از آن زمان تاکنون موفق شده به این رقم نجومی فعلی یعنی ۱۰.۳ میلیون دنبال‌کننده برسد. روند حرکتی او هم جالب بوده است. تقریباً یک سال بعد از فعالیت موفق شده یک میلیون دنبال‌کننده داشته باشد، کمتر از ۹ ماه بعد به دو میلیون دنبال‌کننده می‌رسد، حدود ۹ ماه بعد باز هم میزان دنبال‌کنندگانش دو برابر می‌شود و به چهار میلیون نفر می‌رسد و کمتر از یک سال بعد ۸ میلیون نفر را هم رد می‌کند.

۳. حتماً شما هم این سؤال را دارید که آیا در میان این دنبال‌کنندگان، پروفایل‌های فیک یا ربات هم دیده می‌شود یا نه. پاسخ به روایت سایت HypeAuditor که اطلاعات حساب کاربری ریوندی را به ما داده مثبت است، این سایت می‌گوید که نزدیک به ۲ میلیون نفر از این میزان، واقعی نیستند و ضمناً ۱۳.۳ درصد از کل اکانت‌های دنبال‌کننده ریوندی را مشکوک دانسته است. هر چند که برخی معتقدند که ممکن است این رقم بالاتر باشد و همیشه این حرف محمد امین کریم‌پور، اینفلوئنسر جوان را در مورد ریوندی نقل می‌کنند که “عمو حسن سلطان فیک” است. با این‌حال، ریوندی به موفقیت بزرگی رسیده و توانسته رتبه ۳۰۰ در جهان و رتبه اول در ایران را کسب کند.

۴. آمار و ارقام ما نشان می‌دهد که ۸۶ درصد از کل دنبال‌کنندگان حسن ریوندی از ایران هستند و بعد از آن کشورهای فرانسه، هند، اسپانیا و ترکیه در رده‌های بعدی قرار دارند. البته ریوندی در صفحه خود، اساساً پست غیرفارسی ندارد و حتماً این افراد از ایرانیان یا فارسی‌زبانان مقیم این کشورها هستند. از نظر شهری هم ۳۰ درصد از دنبال‌کنندگان ریوندی اهل تهران، ۹ درصد اهل مشهد، ۷ درصد اهل شیراز، ۶ درصد اهل اصفهان و ۴ درصد اهل کرج هستند.

۵. مردان بیش از زنان، ریوندی را دنبال می‌کنند و نسبت جنسیتی در صفحه او تقریباً دو به یک است. بیشترین میزان دنبال‌کنندگان ریوندی، مردان ۲۵ تا ۳۴ ساله هستند و بعد از آن هم مردان ۱۸ تا ۲۴ ساله.
۶. میانگین تعداد لایک در صفحه ریوندی ۵۵۰ هزار لایک و میانگین کامنت او ۷ هزار و ۶۰۰ نفر هستند و از نظر میزان مشارکت کاربران در صفحه، او عملکرد مثبتی دارد. با این‌حال سرعت لایک گرفتن او از سایت HypeAuditor، به نسبت میزان دنبال‌کنندگان او مطلوب نیست و پایین است.

۷. اما سؤال جدی این است که این همه آمار و ارقام برای چه توسط ریوندی کسب شده است؟ مگر او در صفحه خود چه می‌کند. مطالبی مثل اینکه او طنز می‌سازد یا اینکه او سرگرم کننده است، کاملاً بدیهی به نظر می‌رسد و باید به‌جز این به‌دنبال مسائل دیگری گشت.

مهم‌ترین نکته این است که ریوندی به‌شدت شومن خوبی است و طنز را به‌خوبی اجرا می‌کند. به عبارتی او بلد است که حتی یک جوک بد را هم به‌شکل خوبی بگوید. از سوی دیگر او می‌داند که چطور از خط قرمزهای اختلاف‌انگیز که ممکن است برایش حاشیه منفی داشته باشد فرار کند.

ریوندی در مورد سیاست حرف نمی‌زند و مسئولی را به‌سخره نمی‌گیرد ولی تا دل‌تان بخواهد در مورد مسئولان صحبت می‌کند و به‌طور کلی روندهای اجتماعی و اقتصادی را مطابق میل مردم نقد می‌کند.

او همچنین به‌هیچ‌وجه روی شکاف قومی یا دینی حرکت نمی‌کند، اما از کلیشه‌های جنسیتی رایج در جامعه به‌راحتی طنز در می‌آورد و البته برای رهایی از فعالان حقوق زن، تیغ خود را بیشتر به سمت مردان می‌گیرد.

در عین حال ریوندی به‌شدت پرکار است و به‌غیر از بریده استیج‌های خود، کلیپ‌های روزانه و مناسبتی نیز تولید می‌کند که بعضاً با توجه یا با کنایه به مسائل روز است و از این طریق نیز همواره خود را به عنوان منبعی سرگرم‌کننده در مقابل چشم مخاطب می‌آورد.

از این روست که بعید نیست مجموعه اکانت‌های فیک و تلاش‌های روزانه در کنار کار از سال ۱۳۷۲ و تلاش حدوداً ۸ ساله در فضای مجازی و ۴ ساله در اینستاگرام از او کمدینی بسازد که ۱۰ میلیون دنبال‌کننده در اینستاگرام از او کمدینی بسازد که ۱۰ میلیون دنبال‌کننده در اینستاگرام دارد و صندلی‌های کنسرت خنده‌اش در سالن ۴ هزار نفره وزارت کشور تا ۲۵۰ هزار تومان فروش می‌رود.

3 Likes

بنظر من که اصلا طنزاش خنده دار نیست و خیلیم بی نمکه :neutral_face:
تعجب میکنم چجوری بعضیا حاضرن ۲۵۰ تومن پول بدن برای بلیط کنسرت هایی ک میذاره :expressionless:

7 Likes

همشون فالور فیک دارن تو اینستا جنجالی شدن

4 Likes

چقددیوونه ان

3 Likes

همش با جوکای بی مزه نقش اجرا میکنه…
تکراری و لوس :smirk::smirk::smirk::smirk:

2 Likes

من دقت کردم اقایون بیشتر دنبالش میکنن و بیشتر خوشش میاد از شکل و ماهیت طنزش

2 Likes

همون مخصوص آقایونه :joy::joy:
معمولا چیزایی ک من بهش میخندم شوهرم نمیخنده و براش طنز نیست :joy: و همینطور برعکسش :grimacing:

2 Likes

من برعکس همتون
خوشم میاد ازش بابا باحاله :grin::smiley::smiley::smiley:

3 Likes

منم همینطور😅

3 Likes

من ااوايل بدم ميومد ازش اما شوهرم دوسش داشت برنامشو رفتم ديدم با حاله فالوش ميكنم ديگه بليطشم ٧٠ اينا بود

2 Likes

گپ‌های این سالن به صورت خودکار پس از گذشت 30 روز از آخرین پاسخ بسته میشن، بعد از اون ارسال پاسخ جدید دیگه مجاز نیست. اگه می‌خواید راجع به همین موضوع صحبتی داشته باشین، می‌بایست گپ جدیدی رو آغاز کنین.

مسئولیت محتوای ارسال شده بر عهده شخص منتشر کننده است و مامی‌گپ هیچگونه مسئولیتی در قبال مطالب ارسالی کاربران ندارد.