خونریزی لانه گزینی چه زمانی اتفاق میفتد

خونریزی لانه گزینی چه زمانی اتفاق می افتد؟
لانه گزینی مرحله ای بسیار مهم و حیاتی از بارداری بوده و در واقع نقطه آغاز زندگی رحمی به شمار می رود.
لانه گزینی مرحله ای بسیار مهم و حیاتی از بارداری بوده و در واقع نقطه آغاز زندگی رحمی به شمار می رود. این مرحله به دنبال لقاح تخمک و اسپرم در یکی از لوله های فالوپ صورت می گیرد. به محض بارور شدن تخمک سلول تخم یا زیگوت ایجاد شده و نخستین تقسیم سلولی را با استفاده از فرآیند “میتوز” انجام می دهد؛ یعنی یک سلول به دو قسمت، دو به چهار، چهار به هشت و … تقسیم می شود. این تقسیمات پی در پی سلولی به همین ترتیب ادامه می یابند تا در نهایت توده ای به شکل توت از سلول ها ایجاد شود. به این مجموعه سلولی مورولا گفته می شود. در واقع واژه مورولا در لاتین به معنای “توت کوچک” است
لانه گزینی چیست؟
سلول تخم یا زیگوت که همچنان در حال تقسیم شدن است به حرکت خود به جلو و به سمت رحم ادامه می دهد. در این حین انقباضات لوله فالوپ همراه با حرکت مژک های مویی شکل مخاط آن، سلول تخم را به جلو رانده و آن را به سوی رحم هدایت می کنند. سلول تخم به محض رسیدن به رحم به دیواره داخلی آن متصل می شود: پدیده ای که در اصطلاح به آن لانه گزینی گفته می شود. این اتفاق در حدود 6 تا 10 روز پس از لقاح رخ می دهد. به این معنا که سلول تخم عمیقا در آندومتر یا پوشش داخلی رحم فرو رفته و شروع به رشد می کند. پس از تکمیل عمل لانه گزینی سلول تخم به دو بافت متمایز داخلی و خارجی تقسیم می شود. توده سلول داخلی شروع به سازمان یافتن کرده و جنین را تشکیل می دهد و توده سلول خارجی نیز جفت و کیسه آمنیوتیک را می سازد.

لانه گزینی چه علائمی دارد؟
پدیده لانه گزینی هیچ گونه علائم خاصی نداشته و غالباً متوجه وقوع آن نخواهید شد. در واقع با ترشح هورمون HCG در بدن است که اولین نشانه های بارداری در بدن آغاز می شوند. این هورمون توسط جفت ترشح شده و از جمله هورمون هایی است که در آزمایشات بارداری شناسایی و موجب مثبت شدن نتیجه آزمایش می شود.
مرحله لانه گزینی به خصوص برای زوج هایی که با روش لقاح آزمایشگاهی یا IVF باردار شده اند مقطعی بسیار مهم و حساس است. در این روش پزشک با کمک لوله ای نازک، بلند و دراز به نام کاتتر جنین تشکیل شده را به آرامی به داخل رحم فرو برده و به آن منتقل می کند. این عمل تقریباً در حدود نیم ساعت زمان می برد. پس از آن برای رسیدن به نتیجه باید مثبت و امیدوار باشید و این برای شما آغاز یک انتظار طولانی است
خونریزی لانه گزینی چقدر طول می کشد؟
طول مدت خونریزی لانه گزینی از چند ساعت تا 2 روز متغیر است، گاهی این خونریزی در اولین بارداری بیشتر از بارداری های دوم و سوم است، زیرا دیواره رحم حساس تر است.

چگونه می توان این خونریزی را از خونریزی قاعدگی تشخیص داد؟
از آنجایی که خونریزی لانه گزینی اغلب پیش از انجام آزمایش بارداری رخ می دهد، به سختی می توان دریافت که آیا این خونریزی خفیف علامت بارداری است و یا مربوط به ترشحات پیش از قاعدگی می باشد. متاسفانه هیچ آزمایش یا علائمی وجود ندارد که به شما کمک کنند تا دلیل این خونریزی را تشخیص دهید. بهترین راه حل صبر کردن است، زیرا می توانید پس از چند روز تست بارداری انجام دهید. اطلاع از زمان دقیق آخرین رابطه جنسی شما نیز می تواند به این کار کمک کند، اگر بیشتر از دو هفته از آن گذشته باشد، خونریزی شما مربوط به لانه گزینی نطفه است.
با توجه به آمار پزشکی تقریباً یک سوم بانوانی که تجربه خونریزی لانه گزینی داشته اند، توانسته اند آن را از لکه بینی پیش از قاعدگی تشخیص دهند، برخی از آنها گفته اند که خونریزی لانه گزینی تیره تراست و همانند رنگ قرمز خونریزی قاعدگی نیست. برخی دیگر هنگام لکه بینی گرفتگی خفیفی نیز تجربه کرده اند. با این حال برای بسیاری از بانوان بین خونریزی لانه گزینی و لکه بینی پیش از قاعدگی هیچ تفاوتی وجود ندارد، به همین دلیل ممکن است نتوانید آن را تشخیص دهید و چند روز پس از مشاهده لکه بینی دچار خونریزی قاعدگی شوید.

علائم خونریزی لانه گزینی:
لکه بینی یا ترشحات صورتی، قرمز و یا قهوه ای
گرفتگی خفیف و نامنظم
تغییر خلق
سر درد
انقباض شکمی
خونریزی خفیف کمتر از 2 روز

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟
خونریزی بسیار خفیف و یا لکه بینی در هر زمانی از دوران بارداری معمولاً طبیعی بشمار می رود، اما گاهی این خونریزی ها به دلیل معاینه دهانه رحم، رابطه جنسی و یا عفونت واژن رخ می دهند. عواملی مانند بارداری خارج از رحم، بارداری پوچ (مولار) و یا سقط جنین می توانند باعث خونریزی در بارداری شوند، به همین دلیل باید علاوه بر شدت خونریزی به علائم دیگر نیز توجه کنید و تمامی آنها را به ماما یا پزشک خود اطلاع دهید. اما اگر لکه بینی یا خونریزی بسیار خفیف و کوتاه مدت است، نگران نشوید، هم چیز مرتب است!
در صورت بروز حالت تهوع، سرگیجه، درد شکم و استفراغ همزمان با خونریزی فوراً به پزشک مراجعه کنید، زیرا این علائم می توانند نشان دهنده بارداری خارج از رحم باشند. گرفتگی شکم در دوران بارداری کاملاً طبیعی است، اما در صورت افزایش درد باید با پزشک تماس گرفت…
چگونه احتمال موفقیت لانه گزینی را افزایش دهیم؟
در خانم هایی با مشکلات ناباروری نامشخص به منظور افزایش احتمال موفقیت در لانه گزینی مصرف پروژسترون به مدت دو هفته پس از عمل تجویز می شود. همچنین ممکن است پزشک مصرف داروی دوفاستون را برای یک دوره ده روزه برای شما تجویز کند. پس از گذر موفقیت آمیز از این دوره حاملگی شما تثبیت شده و حس بسیار خوبی خواهید داشت: از این پس باید از بلند کردن بار سنگین خودداری کنید. از مصرف سیگار یا افراط در مصرف کافئین پرهیز کرده و مصرف انواع داروها را نیز به حداقل برسانید. در واقع فقط مجاز به استفاده از داروهایی خواهید بود که به دستور پزشک مصرف آنها در این دوران برای شما ضروری است. همچنین توصیه می شود به منظور پیشگیری از انقباضات رحمی از مقاربت جنسی در مراحل اولیه لانه گزینی پرهیز کنید. در واقع احتمال شکست لانه گزینی در این عمل بسیار است و شمار زیادی از جنین ها موفق به لانه گزینی نمی شوند. از سویی دیگر احتمال موفقیت عمل IVF با بالا رفتن سن کاهش می یابد. بسیاری افراد برای بالا بردن درصد موفقیت راهکارهای کوچک و بزرگ بسیاری را در این دوران به شما توصیه می کنند ولی در نهایت این طبیعت است که در این زمینه تصمیم خواهد گرفت! در واقع برای باردار شدن فقط کافی است که کلیه شرایط لازم همزمان با هم فراهم باشند.

5 Likes

عزیزدلم یدنیاااااا ممنون…خیلی از علائم رو داشتم.مثلا خونریزی قهوه ای رنگ و خفیف…۲۰ مرداد iui کردم و تقریبا ۲ هفته گذشته یعنی میشه از لانه گزینی باشه؟ :cry:

1 Likes

ايشالله از لانه گزيني بوده عزيزم چون كم هم بوده احتمالش زياده
بعدم نيلو جون خدايي نكرده اگه ي درصد هم نشد دوباره انجام ميدي تو كه گفتي راحته و بي دردسر دوباره اقدام ميكني عزيزم
الان استرس واست سمه
اصلا فكروخيال بد نكن
از خدا بخواه هرچي صلاحه بشه
من خودم تجربه ي ي بارسقطو تو ٢ ماهگي داشتم دركت ميكنم خيلي سخته اما بعدش تا اقدام كردم باردارشدم توام به اين فكركن اگه ي درصد نشد باز اقدام ميكني و سريع باردارميشي ايشالله

1 Likes

وااای حرفات چقد آرومم کرد واقعا ممنون.راست میگی میتونم دوباره اقدام کنم چون خداروشکر بدنم آماده س و به امید خدا دوباره باردار میشم مرسی گلم :kissing_heart::kissing_heart::kissing_heart::pray::pray::pray:

قربونت برم ايشالله دزد طلاهاتمًپيدا ميشه عزيزم :kiss::heart:️:heart:️:heart:️

1 Likes

عزیزمی :kissing_heart::kissing_heart::kissing_heart::kissing_heart::kissing_heart:

ایشالا عزیزم.اگرم نبود دنیا که تموم نشده شما هنوز خیلی فرصتها و راه های دیگه دارید.درست میشه ایشالا.معمولا میگن سقط همراه با درده.ولی شما انگار درد ندارید.خداروشکر

1 Likes

بله عزیزدلم.درد ندارم.خداکنه همه چی به خیر بگذره :pray::pray::pray::kissing_heart::kissing_heart::kissing_heart:

انشالله هر چه بهدصلاحته همون بشه خواهر،گلم

1 Likes

فداتون بشم‌.با دعای شما عزیزانم هرچی خیر باشه همونه

گپ‌های این سالن به صورت خودکار پس از گذشت 5 روز از آخرین پاسخ بسته میشن، بعد از اون ارسال پاسخ جدید دیگه مجاز نیست. اگه می‌خواید راجع به همین موضوع صحبتی داشته باشین، می‌بایست گپ جدیدی رو آغاز کنین.

مسئولیت محتوای ارسال شده بر عهده شخص منتشر کننده است و مامی‌گپ هیچگونه مسئولیتی در قبال مطالب ارسالی کاربران ندارد.