خواب کودک ۱۹ ماهه

سلام وققتون بخیر من بچمو از یه سالگی جدا کردم ولی به حدی شبها بیدار میشد و گریه میکرد دکترش گفت به علت دلتنگی بعد از نزدیک چهارماه آوردیمش دوباره پیش خودمون و گریه شببیداریش خیلی کم شد یه موقع هایی کلا بیدار نمیشد البته یکسال اول هم روی تخت کنار مادر میخوابید اما الان خیلی سخت شده وسط تخت میخوابونیمش نمیدونم باز میتونه جدا بخوابه یا نه و در ضمن بخاطر اطرافیان بچم به خوابیدن روی پا عادت کرده اینکه چطور این عادت رو ترک کنه هم معضلی شده در کنار جدا خوابیدنش لطفا اگه ره حلی رو مدنظر دارید ممنون میشم کمکم کنید.

سلام عزیزم
وقت شما هم به خیر

چطور جای خواب کودک را جدا کنیم؟

اینجا بعضی روشها برای جدا کردن جای خواب کودک وجود دارد:

۱- زود شروع کنید:

بله، ممکن است به نظرتان دلهره آور باشد که جای خواب کودک شیرخوار یا نوزاد را جدا کنید. اما در بلند مدت، این بهترین کاری است که شما می توانید برای فرزندتان انجام دهید. بنابراین منتظر نمانید تا فرزندتان کمی بزرگتر شود. هر قدر زودتر شروع کنید بهتر خواهد بود. طبق برنامه پیش روید و مصرانه آن را پی گیری کنید. یک بار که کودک در جای خودش به خواب رفت، اجازه ندهید که دیگر به جای شما برگردد. مهم نیست که چه قدر وسوسه انگیز است. شروع سریع و به موقع بهترین روش برای جدا کردن جای خواب کودک است.

۲- از کلمات مثبت استفاده کنید:

عبارات تند و سرزنش برای کودک و خواب کارامد نیستند. در عوض از کلمات مثبت استفاده کنید.

((واقعا این فوق العاده است که تو می توانی تو تخت زیبای خودت بخوابی. حالا تو مثل یک پسر بزرگ هستی، این خیلی بهتر از این است که پیش مامان بخوابی.)) این یک پیشنهاد بود برای کمک به کودک برای جدا کردن جای خواب او.

۳- استقلال را آموزش دهید:

اگر فرزند شما بدون این که شما در اطرافش باشید خوابش نمی برد، کم کم به او آموزش دهید تا خودش را بخواباند. اگر او برای به خواب رفتن عادت دارد که شما در کنارش دراز بکشید و وانمود کنید که خوابیده اید، حالا نشستن روی تختش و در کنارش را جای گزین آن کنید. بعد از مدتی نشستن روی صندلی را جای گزین کنید و… در نهایت از اتاق خارج شوید. ممکن است این جریان چند روز یا چند هفته طول بکشد اما در نهایت موثر خواهد بود.

نکته:

عجله نکنید. جدا شدن جای خواب برای کودک مرحله بزرگی است. برای آن عجله نکنید. قدمهای کوچک بردارید. این کار ممکن است چند هفته طول بکشد. اما اگر شما عجله کنید، به احتمال زیاد تلاشهایتان با شکست رو به رو می شود.

۴- از برنامه ی مرتب پیروی کنید:

((نه)) یعنی ((نه))، حتی ساعت ۲ صبح.

اگر فرزند شما به اتاقتان آمد و خواهش کرد که با شما بخوابد، بگویید نه. با او به اتاقش بازگردید و به او کمک کنید تا دوباره به خواب رود.

۵- از تشویق استفاده کنید:

((تو می خواهی که من تنها بخوابم؟ خوب این کار چه فایده ای برای من دارد؟))، این چیزی است که در این میان از ذهن کودک می گذرد.

در کل، جدا کردن جای خواب کودک هدف بزرگی است. جایزه هایی مانند استیکر، اسباب بازیهای کوچک، خوردنیهای مورد علاقه و کوچک و هر چیز دیگری که بتوانند کودک را برای تنها خوابیدن تحریک کند مناسب هستند.

۶- گفتگو کنید:

انتظار نداشته باشید که کودک شما بداند که وقت انتقال به رختخواب و اتاق خودش رسیده. در این رابطه با او صحبت کنید. اما زمان خواب را برای این مذاکره انتخاب نکنید. اجازه دهید او از قبل بداند چه اتفاقی قرار است رخ دهد. او خیلی نیاز دارد که خودش را برای این موضوع آماده کند. رسیدن کودک به مرحله خواب در جای خودش می تواند با مکالمات بسیار نرم و آرامی انجام پذیرد.

۷- بپذیرید که ترسهای کودک شما واقعی هستند:

برای کودک شما، جای خواب خودش ترسناک و حتی عجیب است. بله، این او را می ترساند. وقتی او از وجود هیولا در اتاقش صحبت می کند، به او گوش کنید. ترس کودک را مسخره نکنید. در عوض با کارهایی شبیه به بازی با CD مورد علاقش، یا دادن یک پتوی محافظ یا خواندن کتاب و…حواسش را پرت کنید.

۸- او را غرق عشق کنید:

بیشتر بچه ها منتظر زمان خواب هستند تا سهمیه ی روزانه ی عشقشان را از شما دریافت کنند یعنی آنها را بوسید، نوازش کنید، در آغوش بگیرید و…پس سعی کنید در تمام روز این کارها انجام دهید، در این صورت کودک تا زمان خواب در حسرت و انتظار عشق شما نمی ماند.

۹- درب را ببندید:

شاید وسوسه شوید و بخواهید درب اتاق را به روی کودک باز بگذارید، به این امید که حمایت عاطفی ای از او کرده باشید. اما این کار مثل انداختن کبریت روشن در انبار باروت است. درب را ببندید. کوچکترین سر و صدا، نور، سایه و… می تواند کوچولوی شما را در تمام شب بیدار نگه دارد.

۱۰- یک حیوان خانگی تهیه کنید:

اگر شما یک سگ یا گربه ی خانگی دارید می توانید آنها را تشویق کنید تا در اتاق فرزند شما بخوابند. اگر حیوان خانگی ندارید می توانید یک عدد تهیه کنید. حتی یک ماهی قرمز هم می تواند این نقش را بازی کند. در واقع فرزندتان را به این همراهی مجهز می کنید تا بتواند جدا از شما بخوابد.

حالا شما با همین قدم های ساده می توانید فرزندتان را تشویق کنید تا قدم اول به سمت مستقل شدن را بردارد. ممکن است الان گریه کند، بدخلقی کند اما در سالهای آینده از شما متشکر خواهد بود.

نگران نباشید جدا کردن جای خواب کودک، او را دچار تروما نخواهد کرد، اما می تواند او را یک فرد مستقل و قوی تبدیل کند.

گپ‌های این سالن به صورت خودکار پس از گذشت 30 روز از آخرین پاسخ بسته میشن، بعد از اون ارسال پاسخ جدید دیگه مجاز نیست. اگه می‌خواید راجع به همین موضوع صحبتی داشته باشید، بهتره گپ جدیدی رو آغاز کنید.

مسئولیت محتوای ارسال شده بر عهده شخص منتشر کننده است و مامی‌گپ هیچگونه مسئولیتی در قبال مطالب ارسالی کاربران ندارد.