خرید قرص ضد بارداری

های خانوما

من ظاهراً به کاندوم حساسیت دارم و نباید همیشه ازش استفاده کنم. قرص ضد بارداری چی باید بخرم که هورمون هامو به هم نریزه و بداخلاقم نکنه. و روش استفاده از قرص به چه صورته. با وجود مصرف قرص که احتمال بارداری نمیره؟

1 Likes

کاندوم ضد حساسیت هم هست
قرص هم دکترتون باید تجویز کنه با توجه به سابقه تون

عه؟ چرا؟

من یبار ld خوردم داشتم میمردم همش سردردای وحشتناک و حالت تهوع
از دکترت بپرس شاید قرص بهت نسازه

1 Likes

برای قرص میگین
خوب انواع مختلف داره
شاید یه دونه شما خودت انتخاب کنی که هورمونات بهم بریزه
دکتر بهتر میدونه کدوم قرص به شرایطت میخوره

1 Likes

عزیزم من قبل اینکه باردار بشم 4 سال روکین خوردم خوب بود مشکلی برام درست نکرد شبی یه دونه

1 Likes

وای وای اسم ال دی نیار که من با اسمشم روانی میشم

1 Likes

:joy::joy::joy::joy:
منم دیگه نمیخورم خیلی بد بود

2 Likes

منم یکبار بخاطر کیست خوردم شاید باورت نشه دوتا خوردم ده کیلو اضافه کردم شده بودم مثل خرس قطبی

2 Likes

:open_mouth::open_mouth::open_mouth::open_mouth::open_mouth::open_mouth::open_mouth:

1 Likes

منم یه ماه خوردم جنازمو بردن دکتر

1 Likes

عزیزم منم یه ماه نصفه و نیمه ال دی خوردم داغونم کرد
اصن قرص افتضاحیه و پرعوارض ترین نوع ضدبارداری فقط چون ارزونه همه جا تجویز میکنن

من تقریبا ۷-۸ ماه قرص “یاز” خوردم که خیلی عالی بود
اصلا عوارض نداشت واسم (دوماه هم یاسمین خوردم که از همون کارخونه ی یاز هستش)
به دکتر هم بگی قرص تجویز کنه اول از همه میگه ال دی :neutral_face:
بعد بهش بگی ال دی نمیسازه بهت
یا یاسمین مینویسه یا روکین
من روکین نخوردم اما میگن خوبه

فقط تنها بدی این قرصا اینه ک خیلی گرون تر از بقیه ست :expressionless:

1 Likes

قبل از گرون شدن دلار و دارو و این چیزا یه بسته ی یک ماهه رو میخریدم ۵۰ تومن :expressionless:
الان حتما گرونتر شده
اگر بخوای یاز بخوری از روز اول پریود هر شب یکی باید بخوری
ترجیحا ضدبارداری رو سر ساعت بخور ک موثر باشه
من آلارم گذاشته بودم ک یادم نره

1 Likes

ابتدا برای درک بهتر مطلب
:white_check_mark:(1) :arrow_backward: یه توضیح درباره سیکل قاعدگی طبیعی یه خانم رو میدیم
:arrow_heading_down::arrow_heading_down::arrow_heading_down:

:hibiscus:سیکل قاعدگی طبیعی یه دوره معمولا ٢٨ روزه است ( چند روز اینور اونور طبیعیه ) که تغییر و تحولاتی توسط هورمون های جنسی در تخمدان و رحم اتفاق میافته
و همین تغییر و تحولات باعث خونریزی قاعدگی و تخمگذاری و آماده شدن رحم برا لقاح میشه.

:recycle: اولین روز خون ریزی رو روز اول سیکل و آخرین روز سیکل رو ، آخرین روز قبل از شروع دوره جدید در نظر گرفته میشه.

:eight_spoked_asterisk: آزاد شدن تخمک از تخمدان معمولا در وسط سیکل یعنی روز ١۴ ام انجام میشه و یکی از روش های جلوگیری از بارداری استفاده از “قرص های ضد بارداری” هستن که روش خیلی مناسبی در جلوگیری از بارداری هستند.

این قرص ها با جلوگیری از تخمگذاری و نا مناسب کردن فضای رحم برای لقاح و نفوذ اسپرم، مانع بارداری میشن.

:white_check_mark:(٢):white_check_mark: مزایا و معایب کلی این قرص ها :point_down:

:sparkle:مزیت ها

:small_blue_diamond:پیشگیری از بارداری با موفقیت 97 درصد

:small_blue_diamond:کاهش علایم مرتبط با قاعدگی مثل درد دوران قاعدگی و خونریزی

:small_blue_diamond:بهبود و تنظیم چرخه قاعدگی

:small_blue_diamond:افزایش غلظت هموگلوبین

:small_blue_diamond:رفع آکنه و پرمویی (موهای زائد) هورمونی

:x:معایب

:small_red_triangle_down:تهوع و استفراغ و نفخ (برای جلوگیری از آن توصیه به مصرف بعد از غذا یا شب موقع خواب میشه) البته بعد از ٣ دوره مصرف خود بخود بهبود پیدا میکنه

:small_red_triangle_down:گاهی لکه بینی و خونریزی در ٣ تا ۶ ماهه اول استفاده

:small_red_triangle_down:افرایش اشتها و افزایش وزن

:small_red_triangle_down:لک های پوستی

:small_red_triangle_down:افزایش سردرد یا مشکلات گوارشی

:small_red_triangle_down:کمبود ویتامین B6 در اثر مصرف طولانی مدت از قرص های ضد بارداری و این کمبود رو باید جبران کرد.

:small_red_triangle_down:خطر تشکیل لخته بیشتر در داروهای نسل جدید (بسیار نادر و در افراد با مشکلات عروقی و سن بالا )

:exclamation::exclamation::exclamation: توجه
خیلی از عوارض ذکر شده در بالا در نسل جدید از قرص های ضد بارداری اصلاح و خیلی کم شده که جای نگرانی نیست و در ادامه توضیح خواهیم داد …

• ادامه دارد -
1 Likes

نکته مهم :hibiscus:
:arrow_lower_left::arrow_lower_left::arrow_lower_left:

خانم های بالای ٣۵ سال
دارای فشار خون بالا
سیگاری
دیابتی و دارای چربی خون
سردرد های میگرنی
چاقی و کم تحرکی و سابقه جراحی و بدخیمی برای انتخاب قرص های ضد بارداری و انتخاب روش جلوگیری خود باید با پزشک خود مشورت کنند

:white_check_mark:(۴)فرآورده های دارویی موجود در بازار ایران

۱ قرص LD در بسته های ٢١ عددی یک داروی پر مصرف و با قیمت پایین هستش که به صورت معمول استفاده میشه
در چند دوره اول ممکنه عوارضی مثل تهوع و استفراغ و لک بینی دیده بشه که با مصرف چند دوره این علائم به مرور بهبود پیدا میکنه

۲ قرص HD در واقع همان LD هستش که تقریبا با ٢ برابر از میزان
مواد هورمونی هست
که خیلی کم استفاده میشه
در بعضی موادی در افراد چاق که LD برای انها موثر نیست استفاده میشود.

۳ قرص تری فازیک
یه ورق ٢١ عددی با ٣ رنگ متفاوت هستش که قرص ١تا ۶ به رنگ زرد ٧ تا ١١ نازنجی و ١٢ تا ٢١ سفید
و باید به همین ترتیب استفاده بشه از زرد به سمت سفید . که در این قرص میزان هورمون های کمتر با توجه به سیکل بدن به کاربرده شده که گفته میشه عوارض کمتری داره اما
٢ عیب داره

١) بیمار حتی یک عدد قرص رو فراموش کرد دیگه نمیشه اون رو بسته حساب کرد و باید تا انتها ادامه بده و کل سیکل رو هم از روش دیگه مث کاندوم استفاده کنه
٢) احتمالا خونریزی در پایان دوره وجود دارد.

۴ قرص لاینسترول یا همان قرص شیردهی

:small_orange_diamond:ورق ٢٨عددی هستش که در زمان شیردهی استفاده میشه و بعد از اتمام بسته باید بلافاصله بسته بعد شروع بشه

:small_orange_diamond:اگه جریان شیرین مادر خوب بود میشه قرص رو سریعا بعد از زایمان استفاده کرد و اگه جریان شیر مادر خوب نیست تا برقرار شدن مناسب شیر مادر دست نگه داشت (٣ تا ۶ هفته بعد از زایمان ) و همچنین توصیه میشه که برای سلامتی دستگاه تناسلی خانم تا قطع خونریزی بعد از بارداری (حدود ١ تا ١.۵ ماه حداقل ) نزدیکی نداشته باشن.

:small_orange_diamond:نسبت به دیگر قرص های ضد بارداری سر ساعت مصرف کردن اهمیت" بسیار بیشتری " داره
اگه مصرف قرص بیشتر از ٣ ساعت به تاخیر افتاد به محض یاد اوری باید مصرف کرد و تا ۴٨ ساعت از روش کمکی دیگه مث کاندوم بهره برد

:small_orange_diamond:قرص ضد بارداری شیردهی تا ۶ ماه فقط پس از زایمان اثر پیشگیرانه داره

:hibiscus:داروهای ضد بارداری نسل جدید
که دارای عوارض بسیار کمتر نسبت به LD و HD هستن
عوارضی مانند تهوع و استفراغ و نفخ
افزایش اشتها و اضافه وزن، لک بینی بسیار کمی دارن و برای درمان آکنه و پرموئی هورمونی و کیست های تخمدانی و نامنظمی پریودی خیلی استفاده میشن

:arrow_down::arrow_down::arrow_down:

۵ مارولون ( Marevlon ) در ورق های ٢١ عددی ( معادل ایرانی آن دزوسپتیو desoceptive) هستش
که دارای عواض کمتری نسبت به LD و HD هستش

۶ یاسمین yasmin در بسته های ٢١ عددی هستن (معادل ایرانی آن روکین هستش ) داروی بسیار خوب هستش ولی یکی از معایب آن قیمت بالای اونه

۷ یاز yaze هم همان یاسمین با کمی تفاوت و در بسته های ٢٨ عددی هست و بعد اتمام بالافاصله باید بسته بعد شروع بشه

۸ بلرا (belara )
در بسته های ٢١ عددی که در کشورهای اروپایی کاربرد وسیع داره که تحمل خوبی داره و در سیکل قاعدگی هم اختلال بسیار کمی ایجاد میکنه .بلرا در آکنه و پرموئی یا کیست های تخمدانی هم ازش استفاده میشه .

۹ دیان ( diane ) باز یه فراورده خارجی در بسته های ٢١ عددی
(معادل ایرانی آن سیپروترون کامپاند هستش) که بسیار برای درمان آکنه مناسب هستش و برا پرموئی و کیست های تخمدانی هم استفاده میشه

• ادامه دارد -

(۵)نحوه صحیح مصرف
قرص های ضد بارداری
:arrow_lower_left::arrow_lower_left::arrow_lower_left:
قرص ها رو از روز اول یا پنجم سیکل قاعدگی روزانه یک عدد در یک ساعت معین ترجیحا شب موقع خواب یا در صورت تهوع بعد از غذا استفاده کرد.

(در صورتی از روز ۵ ام یا هر روزی غیر از روز اول پریودی استفاده بشه نیاز هست تا یک هفته در کنارش از روش دیگه مث کاندوم هم استفاده کنه - همچنین در صورت استفاده از قرص برای بار اول، تا یک ماه و شروع بسته دوم، باید از کاندوم هم استفاده بشه )
و تا ٢١ روز ادامه داده میشه تا بسته تمام بشه
معمولا بعد از ٣ الی ۴ روز بعد فرد پریود میشه
بعد از اتمام بسته کامل دارو ٧ روز صبر میکنیم و بعد
اگه خونریزی هم تمام نشده باشد باید بسته بعد رو شروع کرد

:white_check_mark:(6)فراموشی در مصرف قرص های ضد بارداری

۱) اگر در یک سیکل ماهانه یک شب دارو فراموش شد
در اولین فرصت قرص فراموش شده میل میشه یا شب بعد ٢ عدد با هم

۲) اگر ٢ بار فراموش شد
دو حالت داره
الف ) اگه هفته اول و دوم سیکل باشه
به محض یادآوری ٢ عدد و ٢ عدد همزمان در روز بعد و بعلاوه تا ٧ روز استفاده از کاندوم
ب) اگه فراموشی در هفته ٣ سیکل قاعدگی باشه
دور انداختن بسته فعلی و شروع بسته جدید از همان روز و تا ٧ روز استفاده از کاندوم در صورت نزدیکی

۳) اگه ٣ عدد فراموش شد

چه پشت سر هم چه با فاصله باشه این فراموشی
دارو دیگه در این ماه اثر ضد بارداری نداره باید بسته رو دور بندازین و کاری هم با زمان پریودی نداشته باشین
مانند قسمت" ب"مورد ٢ عمل میکنید

:ok_hand:این فرمول برای همه داروهای ضد بارداری به جز تری فازیک و بلرا هستش
که در تری فازیک و بلرا حتی اگه یه بار هم فراموش بشه احتمالا شکست وجود داره و باید تا یک هفته از کاندوم در کنار دارو استفاده بشه.

:white_check_mark:(7)تداخل دارویی و غذای با قرص های ضد بارداری

:no_entry:با غذا
تداخل خاصی مطرح نیست اتفاقا به خاطر حالت تهوع که ایجاد میکنن بهتره که با غذا مصرف بشه

:no_entry:با داروها
دو دسته دارو داریم که تداخل دارند و ممکن است اثر ضد بارداری رو کم کنه
1️⃣ آنتی بیوتیک ها مثل
آمپی سیلین
پنی سیلین
تتراسایکلین، ریفامپین، کوتریموکسازول و…

2 دسته ای از داروهای ضد تشنج و اعصاب مث فنی توئین ،فنوباربیتال ،کاربامازپین

:red_circle:در طی مصرف این داروها و تا یک هفته بعد از قطع مصرف دارو از یک روش دیگه ضد بارداری مثل کاندوم در کنار قرص ضد بارداری استفاده بشه.

:white_check_mark:(8)علایم هشدار دهنده که خیلی نادر هستن و بیشتر در افرادی با مشکلات زمینه ای مثل دیابتی و مشکلات قلبی و سن بالا … احتمال دارد که پیش آید که در صورت بروز باید دارو قطع و به پزشک اطلاع داده بشه .

درد شکمی
درد سینه
سردرد
مشکلات چشمی (بینایی )
درد شدید پا

:white_check_mark:(9):tulip:قطع داروهای ضد باروری و برگشت قدرت باروری

این داروها باعث ناباروری نمیشوند و با قطع دارو تخمدان دوباره شروع به تخمک گذاری میکنه و البته ممکنه کمی تاخیر داشته باشه ( بهتره بیش از 2 سال مداوم مصرف نشه و 6 ماه پرهیز بشه از قرص و با کاندوم پیشگیری بشه و دوباره مصرف بشن )
و به خانم ها توصیه میشه که اگه قصد باردار شدن دارن بعد از قطع داروهای ضد بارداری اجازه بدن که دو یا سه سیکل قاعدگی بگذره تا قدرت تخمک گذاری برگرده .

اگه بارداری در همان ماه اول بعد از قطع داروهای ضدبارداری اتفاق بیافته نقصی متوجه جنین نمیشه و موردی نداره

این مطالب رو کارشناس داروسازی گفته بود
امیدوارم مفید باشه :hibiscus:

2 Likes

میگم تیام من میترسم بعد استفاده از این داروها بچه دار نشم دیگه :expressionless:

نه عزیزم اینجوری نیس
اینهمه آدم دارو خوردن ولی باردار شدن
خصوصا دارو های خارجی کمتر عوارض داره
حالا منم بعد از اقدام خبر میدم میشه یا ن :joy:
البته الان ۴ماهه قطع کردم

1 Likes
مسئولیت محتوای ارسال شده بر عهده شخص منتشر کننده است و مامی‌گپ هیچگونه مسئولیتی در قبال مطالب ارسالی کاربران ندارد.