حقوق زنان: از اندرونی تا اندیشه‌های مرد ستیز

سلام خانومای عزیز؛

امروز حس نوشتن من گل کرده دو دیقه نخندید می‌خوام بدون مسخره بازی حرف بزنم یه بار :joy:

بگذریم؛

در مورد حقوق خودتون چی می‌دونید؟
در مورد تاریخچه تحول حقوق زنان چی؟

من چیز زیادی نمی‌دونم و ادعایی هم ندارم، فقط می‌دونم که یک روز زن ها فقط مادر بودن. فقط زن بودن، و فقط یک نقش مکمل!
امروز زن ها استاد دانشگاه شدن، مهندس شدن، و در نقش یک مقام سیاسی مهم کشورداری می‌کنن.

اما کشور ما هنوز خیلی از خیلی چیزها عقبه… متاسفانه زن در بسیاری از شهرهای سرزمین ما همچنان فقط یک زنه، یک موجودی که بارها ضعیف خطاب میشه، و مرد بش خیلی از اجازه ها رو نمی‌ده.

به نظر شما چرا مردها همیشه دوست دارن فرمون همه چیز دست خودشون باشه؟ بسشون نیست حق دار همه چیزن؟ اجازه دارن بیان، هر کاری دوست دارن بکنن، برای خودشون حرم سرا درست کنن؟ مهر مالکیتشون روی اسم بچه ها باشه؟

ولی بازم می‌خوان کنترل تلویزیون دست خودشون باشه، رب گوجه تموم میشه ساعت پنج عصر و سوپر مارکت پایین ساختمونه خودشون برن بخرن، لباس خریدنی سلیقه خودشون فقط مهم باشه، زنشون با دوستاش قطع رابطه کنه، و در جمع فامیل سکوت کنه، وقتی می‌خنده کسی دندوناش نبینه، و در بدترین وضع کتکش بزنن تا ادب شه!

ممکنه بگید این حرفها چیه این میزنه، کدوم مردی الان با زنش این کارا رو می‌کنه!

باید بگم که خیلیا این طوری دارن زندگی میکنن،
دو دقیقه از خونه نمیتونن برن بیرون چون وقتی سلطان خونست باید ازش پذیرایی بشه… من بیشتر از ده زن رو میشناسم که با این شیوه زندگی میکنن، بعضی هاشون بیست سی ساله ازدواج کردن، و بعضی هاشون هم دو سه سال!

موقع خرید افسار شوهرشون دست خانوادشه، اونا هم دعوا راه میندازن سر همه چی، و نمی‌ذارن خوش باشن دو دقیقه. و با همین مسخره بازی ها و خاله زنک بازی ها بهترین خاطره زندگیشون مثل جشن عروسی تلخ شده… ⁦☹️⁩

خیلیا از خانواده شوهرشون فرارین، تا حالا به این فکر کردید که چرا بچه ها با خانواده مادرشون راحت ترن؟ چون مادرشون همیشه از خانواده پدر جلوشون گلایه کرده، وقتی موقع رفت و آمد شده چهرش گرفته شده، و هی بچه رو کنترل کرده ( د یجا بشین، ورجه ورجه نکن. عمه دعوات می‌کنه ها…) غافل از اینکه این تنش های درون خود مادره که به روحش میگه ورجه ورجه نکن! شاید یه روزی ورجه ورجه کرده و با نیش و کنایه های زیاد کشته شده… ( من بدبین نیستم، اینا حداقل حقیقیته برای ۵۰ درصد از جامعه؛ تک بعدی نگاه نکنیم به ماجرا)

زن، یک ماشین جوجه کشی نیست… که تا خانواده همسر بگن بچه دار شه! زن حق داره هر وقت خودش و همسرش تصمیم گرفتن (مادر) بشه. همین موضوع ساده رو خیلی از مردها درک نمیکنن! ( شاید الان یاد فیلم بسیار منفی و اغراق شده ملی و راه های… افتاده باشید)

من وجودم پر از نفرت و عصبانیته،

عصبانی میشم وقتی یک نفر میگه مشکل بیکاری مردها به خاطر کار کردن زیاد زن هاست! اگر زن توی خونه بشینه مرد زودتر کار پیدا می‌کنه،

یکی نیست بگه؛ خرج تو رو زنت نمی‌ده؟ مادرت نمیده؟ الان اکثر زن ها تو شهرستان های دور از تهران کار نمیکنن، مردهاشون اونجا کار ریخته براشون؟؟؟

مگه غیر از اینه که مردها به خاطر مشکل بیکاری به شهر های دیگه میرن؟

کی گفته مشکلات جامعه به خاطر بدحجابی زن هاست، به خاطر کار کردن زنه؟ هر کی میگه این حرف رو قطعا از جامعه دوره!

من میگم، زن روحش پاکه، لطیفه، محترمه، زن لایق کار پشت میزیه، زن باید به مرد ریاست کنه اصلا! من خودم مخالف اینم که دخترها تا ساعت دوازده یک شب دارن کار میکنن، تو محیط های خشن و پر از مرد…من نمیگم حقوق زن و مرد تو همه چیز باید برابر باشه.

حرف من اینه: چرا هنوز باید تو قرن بیست و یک! وقتی که دنیا سالهاست از مسأله تبعیض جنسیتی عبور کرده، زن ایرانی، بانوی سرزمین من اجازه تحصیل، سفر، و رشد اجتماعی رو نداشته باشه؟
چرا باید انقدر مغز جامعه آلوده باشه که اگر زن چادر هم بپوشه باز بهش تذکر داده بشه! (من بارها با چادر عربی و بدون آرایش بودم، و باز بهم تذکر داده شده. باز تو حرم حضرت معصومه و مسجد جمکران و حرم امام رضا با دستمال مرطوب دنبالم اومدن و ضد آفتابم رو به اصرار و اجبار پاک کردن!)

اینا تبعیض جنسیتی رو رد کرده، و به تخریب جنسیتی رسیده!

روح من زن داره کشته میشه، وقتی شال قهوه ای آجری سرم کردم یک بار از خوابگاه بیرون رفتنی بم گفتن رنگ شال شما تحریک کنندست، عوضش کنید!

این حرفها رو باید به کی بگم من؟

چرا هنوزم بعد سالها جون کندن، و زحمت کشیدن کوچک ترین احترامی به من زن گذاشته نمیشه و هنوز به عنوان جنس دوم باورم دارن؟ اونقدر که اسم من رو حتی جلوتر از اسم یک مرد نیارن؟

زن ها خسته نشدن اسمشون روی کارت عروسی بعد اسم مرد و تنها حرف اولش نوشته شد؟

خسته نشدن از بس تلاش کردن تا دیده بشن، آخرش مردها سرکوبشون کردن؟

من خسته شدم…
و این بحث رو باز کردم تا صدای بقیه زن ها رو هم بشنوم.

2 Likes

خانمی روی هم رفته با حرفهایی که زد ی موافقم ولی… …حرفها زیاده ،به نظر من ،مرد وزن وقتی باهم زندگی مشترک رو شروع می کنند هدف آرامش وآسایش این زندگی جدیده ،به هیچ کس نباید اجازه دخالت رو بدهند ،البته ازبعضی بزرگان جهت راهنمایی میشه کمک گرفت ،حالا بستگی داره اون بزرگ چجوری حرف بزنه که دخالت به حساب نیاید ،شاید منظوری نداشته باشه فقط این رو میدونم که یک مادر همینطور یه پدر بچه شو دختر یا پسر شو خیلی دوست داره ونیاید دخالت بیجا انجام بدهد…به امید آن روز…توکل به خدا

3 Likes

بله، دخالت یکی از مشکلات جدی زن هاست.

حق انتخاب و تصمیم گیریشون رو محدود میکنه

اوه اوه ابجی طومار نوشتی که :neutral_face: من فعلن تا اونجا خوندم که زنو شوهر خودشون باید تصمیم بگیرن کی بچه دار شن واقعنم موافقم از دخالتهای بی مورد متنفرم حامله نیستی بچه ت نشد ای چن ساله ازدواج کردی چرا بچه دار نشدی ادم مونده چی بگم اخه به تو چه ربطی داره فضولی.اون ضعیف کشی رو هم در مورد خواهر شوهرم دارم که واقعن شوهرش اونجوریه که شما میگین دلم خیلی به حالش میسوزه :sob::sob: کاش بعضیا ادم شن نا که مردانگی رو اونجوری که خودشون میخوان معنی کنن

سلام عزیزم مرسی که خوندی، اره چون بحث جنجالیه کامل حرفام زدم که به تمام جوانب نگاه کرده باشم. بخون خوبه :joy:

1 Likes

چشم حتمن عزیزم

1 Likes

ثریا جان با همه حرف هات کاملا موافقم و خسته ام از دیدن این مشکلات تو جامعه، اصلا نای مبارزه هم ندارم فقط دلم می خواد برم :cry::cry:

3 Likes

دیشب تو چند تا از گپ ها یکی دو تا از خانم ها از دردهاشون گفتن، ولی کسی اینجا چیزی ننوشت. چون اونا هم خستن… یکی از خانم ها گفت که خونده این مطلب رو ولی چیزی ننوشته چون باور نمی‌کرده هنوزم این مشکلات برای زوج های جوان وجود داشته باشه. اما با شنیدن حرفهای یک خانم درد کشیده دیشب متوجه شدن که هنوز هم این مشکلات هست … و این خیلی دردنامه.

کاش قانون پشتوانه محکم تری برای زن ها بود.

2 Likes

البته بیشترین تقصیر گردن خود زن هاست که زیر بار ظلم میرن ولی بازم میرسیم به نداشتن پشتوانه قانونی که مسئله مهمیه …

1 Likes

هر چی میکشیم از دست خودمون میکشیم. خودمون و هم جنس هامون

2 Likes

به نظر من فقط داشتن دید انتقادی و گفتن از دردها و آه و ناله کردن درست نیست.
باید قبول کنیم که مشکل فقط از مردها یا فقط از زنها نیست.
مشکل از عدم آگاهی و نداشتن فرهنگ درسته، مشکل از اینه که از بچگی دختر و پسر رو جدا کردن.
فرهنگ سازی چیزی نیست که با حرف زدن و در عرض یک مدت کوتاه درست بشه.
مادرای الان باید روی بچه هاشون کار کنن.
اگر نگاه کنید تو هر ملتی بچه ها براشون خیلی مهمن چون خواسته هاشون رو در قالب کارتون فیلم درس و هر چیز دیگه ای تو ذهن بچه ها میکارن و همون بچه ها در آینده ناخودآگاه خواسته های اونارو اجرا میکنن.
حالا اینکه یه مردی به خودش اجازه میده دست رو زنش بلند کنه آیا با حرف، قانون، زندان یا هر چیز دیگه درست میشه؟ اگرم بشه از نظر من مقطعیه، چیزی که باید درست بشه فکر و نگرش اون مرده، فکر و نگرش تمام جامعس.
ما زنها هم باید یاد بگیریم تفکیک جنسیتی نداشته باشیم هی زن و مرد نکنیم و به بچه هامون یاد ندیم.

2 Likes

مسأله تفکیک جنسیتی یا اختلاط جنسیتی نیست عزیزم.
تو کشور های خارجه بچه ها از سن کم با جنس مخالف معاشرت میکنن و فرهنگش رو یاد میگیرن صحیح .
اما تو خارج از کشور هم ما مردهای بد داریم.
مسأله این‌جاست که اگر خارج کسی به یه زن تجاوز کنه، کتکتش بزنه، و اذیتش کنه قانون اون مرد رو به سزای عملش می‌رسونن!..
ولی تو ایران با سلام صلوات زنه رو برمیگردونن خونه تا دوباره آزار ببینه!!! و اون مرد عوضی راست راست راه می‌ره تو جامعه.
تو خارج از کشور حتی کشورهای مسلمان روح زن رو پاره و مفلوک میکنن؟ زن راه بره، بخنده، رنگی بپوشه تحریک میشن؟
نه در حد کشور ما قطعا عزیزم…

حرف شما صحیحه، من قبول دارم.
اما به نظرم مشکل تبعیض جنسیتی با اختلاط حل نمیشه، ما فرهنگمون مرد سالاره. اسمش میذارن غیرت!
مشکل ما با ترویج فرهنگ درست حل میشه. که متاسفانه قدرت گرفتن زن ها همیشه منافع مرد ایرانی رو به خطر انداخته!

2 Likes

عزیزم صحبت من اختلاط نیست صحبت من اینه که ما باید یاد بگیریم که قدرت فقط مختص مرد یا زن نیست جفتش اشتباهه باید تعامل باشه باید یاد بگیریم اینقدر مرد و زن نکنیم من چون مردم حق با منه یا من چون زنم حق با منه هر کس باید جای خودش باشه، حالا چون سالها به زنها ظلم شده دلیل نمیشه که مردستیز باشیم همونطور که خیلی از مردها مرد بودن رو بلد نیستن خیلی از زنها هم زن بودن رو بلد نیستن.
کسی که وظیفه خودشو و جایگاه خودش رو تو زندگی مشترک نمیدونه حقشه تنها بمونه چه مرد باشه چه زن.

سلام ثریا جان خیلی کامل و دقیق نوشتی عزیزم این عین واقعیته

شوهر من منو خیلی درک میکنه اما فقط مادرش دوتا خواهرش خیلی طعنه میزنن بعضی وقتا فک میکنم مگه خودشونم زن نیستن احساس ندارن…دیشب خیلی گریه کردم اما امروز اومدم پیش مامانه گلم و حالم خیلی خوبه میدونید من واقعا از دست مادرشوهرم ناراحتم اما وقتی فک میکنم چقد پیر شده و این ک معلوم نیس تا کی …دلم نمیاد چیزی بهش بگم امیدوارم یه روز اینو بفهمه ک چقد باهام بدصحبت میکرد

1 Likes

درست میگید. ⁦❤️⁩
ما فرهنگمون واقعا به زوال کشیده شده، خیلی راه رو اشتباه رفته.
به نظر من تنها راه نجات متحد شدن زن ها و شکست عقاید غلطه!
حق این مظلوم کشی ها باید گرفته بشه ⁦☹️⁩

1 Likes

قربونت عزیزم

1 Likes

اون هرگز نمی‌فهمه خیالت راحت عزیزم.
از نظر خودش خیلی هم حق به جانبشه

ثریا جون احساس میکنم از این ک شوهرم اینقد ب من محبت میکنه اینکارارو میکنه اگه میبینه ک شوهرم ب من توجه میکنه خودشو ب مریضی میزنه

مسئولیت محتوای ارسال شده بر عهده شخص منتشر کننده است و مامی‌گپ هیچگونه مسئولیتی در قبال مطالب ارسالی کاربران ندارد.