تنگی نفس در بارداری

دوستان عزیزم سلام.من ۲۳هفته هستم و تنگی نفس میگیرم حتی در حالت استراحت.حتی از هفته هفتم هم گهگاه تنگی نفس میگرفتم.گاهی در سه ماهه اول هم شدید میشد.حتی دوش میخوام برم بگیرم برخی موارد تنگی نفس میگیرم.با استرس هم ایجاد میشه.گاهی حتی بدون استرس.البته استرس من در بارداری زیاد شده با اینکه قبلا شغل پر استرسی داشتم و اصلا مشکلی نداشتم ولی الان با کوچکترین چیزها که بنظرتون حتی مضحک بیاد من استرس میگیرم.

دکترم اون زمان که کار میکردم میگفت بخاطر خستگی،بعدش گفتند طبیعیه.گفتند اگر اذیت میکنه متخصص قلب برو.متخصص قلب هم بری یک مارک پرولاپس میترال بهت میزنه و میگه استرس نداشته باش و ایندرال میده.میخواستم ببینم شما هم کسی رو دیدید که تنگی نفس به این زودی بگیره؟
البته کتابهای زنان مینویسند که بخاطر هورمون هاست

آ ه بابا من از اول بارداری تنگی نفس دارم از جام میخوام بلند شم تپش قلب میگیرم

1 Likes

ماههای آخر چی میشه پس؟

سنگین تر میشم بدتر یکی باید هلمون بده تا راه بیفتیم
ولی اگه خیلی نگرانی یه دکتر برو

سلام عزیزم
نگران نباشید

اگرچه ممکن است تنگی نفس برای خانم باردار ایجاد ناراحتی کند، ولی در اغلب موارد این حالت طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد.

تنگی نفس اغلب در سه ماهه اول و آخر بارداری وجود دارد و پس از آن از بین می‌رود.

اگر در حین استراحت و عدم تحرک دچار تنگی نفس می‌شوید، کارهای زیر را انجام دهید:

  • به پهلوی چپ خود دراز بکشید. این کار سبب کاهش فشار وارده به بدن می‌شود و تنگی نفس تا حدی فروکش می‌کند.

  • در حالت نشسته تکیه بدهید، طوری که کمی به سمت جلو متمایل باشید. این حالت در سه ماهه سوم بارداری، فشار رحم بر دیافراگم را تا حدی کاهش می‌دهد.

  • هنگامی که در حالت ایستاده قرار می‌گیرید، به وضعیت خود توجه کنید. در حالت ایستاده اگر سینه به سمت جلو و سر تا حدی روبرو و بالا باشد، ریه‌ها در حالت افزایش ظرفیت خود قرار می‌گیرند و تنگی نفس تا حدی کم می‌شود.

گذاشتن چند بالش در زیر سر و شانه ها و قرار گرفتن به حالت نیمه نشسته، پرهیز از پرخوری، فاصله دادن بین زمان غذاخوردن و خوابیدن و صاف نگه داشتن عضلات پشت بدن در هنگام نشستن به بهبود تنگی نفس در این دوران کمک می کند.

هشدارها
1- اگر مادر بارداری علاوه بر تنگی نفس با علایم دیگری مانند تپش قلب، نبض بالا، احساس گیجی و منگی، درد قفسه سینه، کبودشدگی اطراف لب‌ها و انگشتان دست و پا، سرفه‌های شدید، سرفه‌های خونی، تب و لرز و آسم روبرو شد، حتما باید به پزشک متخصص خود بگوید تا سریعا اقدامات پزشکی برای وی انجام بگیرد.

2- اگر مادر بارداری به طور ناگهانی دچار تنگی نفس می‌شود و تا مدتی بهبود پیدا نمی‌کند (بدون هیچ دلیلی و ناگهانی شروع می‌شود) باید پزشک خود را در جریان قرار دهد.

3- اگر فردی هستید که از قبل مشکلات تنفسی داشته‌اید و یا به آسم مبتلا بوده‌اید و اکنون باردار شده‌اید، باید این بیماری خود را به پزشک اطلاع دهید تا راهکارهای درمانی برای شما در نظر گرفته شود.

4- اگر خانم بارداری سیگار می‌کشد و یا از قلیان استفاده می کند و تنگی نفس دارد، باید هر چه سریع‌تر آنها را ترک کند.

5- به مادران بارداری که سابقه و زمینه بیماری های تنفسی دارند توصیه می شود از رفت و آمد در هوای آلوده به خصوص در فصل زمستان که وارونگی هوا رخ می دهد (آلودگی هوا به علت سنگینی هوای سرد، نزدیک زمین قرار می گیرد) ، جدا خودداری کنند.

6- تنگی نفس در بارداری می‌تواند بدون هیچ علت مهمی رخ بدهد، اما از سوی دیگر می‌تواند به علت مشکلاتی ایجاد شود. با توجه به کاهش ظرفیت دفاعی بدن، این احتمال وجود دارد که در طول بارداری عفونت تنفسی و ریوی رخ دهد که علائمی مانند سرفه، خلط، تب و لرز و تنگی نفس را به دنبال دارد. ممکن است پزشک برای این تشخیص، از روش های دیگری مانند رادیوگرافی استفاده کند.

1 Likes

بسیار سپاسگزارم از راهنماییهاتون

1 Likes

نکران نیستم خسته شدم از تنگی نفس.درد زیر شکم و کمردرد و درد کشاله ران و …
تازه هنوز کوچیکه.خدا به هممون کمک کنه

1 Likes

من خسته شدم ولی مجبوریم تحمل کنیم

خواهش می کنم :rose:

1 Likes

عزیرم اینا طبیعی باید تحملش کنی فدات وگرن همین که بهت نمی گن مادر اونم که بهشت زیر پاش باید کلی سختی کشید تا قدر مادر هامون بدانیم که وقتی ما رو توشکم داشتن چه زجری کشیدن ابجی من دیگه بدتر از تو هستم ۲۵ هفته ام خیلی سنگین شدم کارهام برام سخت شد نمی تونم بشینم یا بلند بشم از سر جام کارکردن خیلی برام مشکل شد مخصوص شب ها خیلی اذیت میشم ولی باز شکر خدا الحمد الله کوچولو ام سالم سلامت باشه واسه من کافی فدات حتی شب ها میشه نمی تونم بخوابم کارتوخونه پیاده روی کردن این روزها میگذره ولی نباید سخت اش گرفته

1 Likes

انشاالله نی نی نازت به سلامتی به دنیا بیاد

ان شاالله عزیزم همچنین نی نی خودت گلم همیشه سالم سلامت باشین این دوره ها میگذره فدات

1 Likes

گپ‌های این سالن به صورت خودکار پس از گذشت 5 روز از آخرین پاسخ بسته میشن، بعد از اون ارسال پاسخ جدید دیگه مجاز نیست. اگه می‌خواید راجع به همین موضوع صحبتی داشته باشین، می‌بایست گپ جدیدی رو آغاز کنین.

مسئولیت محتوای ارسال شده بر عهده شخص منتشر کننده است و مامی‌گپ هیچگونه مسئولیتی در قبال مطالب ارسالی کاربران ندارد.