این ازمایش اسپرم رو میبینید؟

عزیزم متاسفانه من از آزمایش اسپرم سر در نمیارم
این مطلب رو پیدا کردم براتون
رنگ مایع منی (APPEARANCE) در آزمایش اسپرم؟
مایع منی از نظر رنگ باید نمای شیری رنگ باشد. زرد بودن یا نمای قهوه ای یا خونی غیرطبیعی محسوب می گردند.

PH مایع منی در آزمایش اسپرم؟
PH مایع منی قلیایی و معمولا حدود ۷ تا ۸ می باشد. با گذشت زمان یا وجود عفونت PH مایع منی افزایش یافته و قلیایی می شود. بر عکس در مواردی که بیماریهای مزمن غده پروستات، کیسه منی و اپی دیدیم وجود داشته باشد، نمونه به طرف اسیدی شدن تغییر می کند.

تعداد نرمال اسپرم (SPERM CONCENTRATION) در آزمایش اسپرم؟
تعداد اسپرم ها یا (Sperm count) یا (Density) : تعداد نرمال اسپرمها ۱۵ میلیون در یک سی سی مایع منی یا ۴۰ میلیون اسپرم در کل حجم انزال میباشد. اگر تعداد اسپرم ها کمتر از ۱۵ میلیون باشد الیگو اسپرمی و اگر تعداد اسپرم ها صفر باشد آزوسپرمی نامیده می شود.

ارزیابی تحرک اسپرم (MOTILITY) در آزمایش اسپرم؟
پارامتر اصلی در تعیین کیفیت مایع منی، تحرک اسپرمها است. چون اسپرمهای غیر متحرک قادر به عبور از مجاری تناسلی زن نبوده و نمی تواند تخمک را بارور سازد. در طبقه بندی قدیم چهار درجه بندی برای حرکت اسپرم ها در نظر گرفته شده بود که پس از مشاهده اسپرم ها در زیر میکروسکوپ برحسب میزان سرعت آن ها در این چهار گروه با معیار درصد بیان می شدند. که به صورت A و B و C و D یا ۴ و ۳ و ۲ و ۱ تعریف می گردد. که A معادل ۴ بوده و به معنی حرکت سریع اسپرم ها می باشد. همچنین D معادل ۱ بوده و به معنی اسپرم های بدون حرکت یا immotile می باشد. در این تقسیم بندی حداقل حرکت A > 25% یا A+B > 50% باید باشد. کمبود حرکت اسپرم ها، آستنوسپرمی نامیده می شود.

در سیستم گریدینگ (درجه بندی) جدید سرعت اسپرم اهمیت کمتری دارد و این که اسپرم حرکت رو به جلو داشته باشد، در اولویت قرار دارد و حرکت اسپرم ها در ۳ گروه تقسیم میگردد:

حرکت پیشرونده Progressive motility
حرکت غیر پیشرونده Non progressive motility
بی حرکت Immotile
در این سیستم درصد حرکت پیشرونده اسپرم ها (Progressive motility) حداقل ۳۲% و کل اسپرم های دارای حرکت باید حداقل ۴۰% باشند.

1 Likes

فک کردم من متوجه نمیشم… اصلا اعداد با رنج نرمالش نمیخونه…

1 Likes

من سر در نیاوردم

در اسپرموگرام، مایع منی از جهات مختلفی بررسی می شود که تحت عناوین زیر در برگه آزمایش اسپرموگرام درج می شود.
Concentration یا غلظت اسپرم های زنده
MotilitY یا درصد اسپرم های متحرک
Morphology یا درصد اسپرم های دارای مورفولوژی و شکل نرمال
Functional Sperm Concentration = FSC یا غلظت اسپرم های دارای مورفولوژی یا شکل نرمال و دارای حرکت پیشرونده گرید ۳ و ۴ معادل a, b در واحد حجم – میلی لیتر
Motile Sperm Concentration = MSC یا غلظت اسپرم های دارای حرکت پیشرونده گرید ۳ و ۴ معادل a, b در واحد حجم – میلی لیتر
Sperm Motility Index = SMI یا اندکس کیفیت تمام نمونه با در نظر گرفتن تعداد و حرکت و مورفولوژی و میزان فضای آکروزومی اسپرم
Total Sperm in Sample یا تعداد کل اسپرم های زنده در کل حجم نمونه
Total Functional Sperm in Sample یا تعداد کل اسپرمهای دارای مورفولوژی نرمال و متحرک پیشرونده گرید ۳ و ۴ در کل حجم نمونه
Total Motile Sperm یا تعداد کل اسپرم های متحرک

تفسیر آزمایش اسپرم (اسپرموگرام)
تفسیر آزمایش اسپرموگرام به شرح زیر است:
مایع شدن سیمن (Liquefacation time)
مایع منی، مایعی ویسکوز (کشدار) ، کدر، سفید یا خاکستری و دارای بوی تند و زننده است و بلافاصله بعد از انزال منعقد (لخته) می شود. در دمای 37 درجه سانتی گراد در عرض 45-5 دقیقه به حالت شفاف و مایع در خواهد آمد. در یک نمونه طبیعی، مایع شدن (لیکوفیکیشن) ، ظرف 30 دقیقه کامل می شود.
حجم مایع منی (Volume)
بعد از مایع شدن کامل، تمام نمونه بوسیله پی پت و یا سرنگ به لوله آزمایش منتقل می شود و در این زمان حجم مایع منی اندازه گیری می شود. حجم نرمال مایع منی بین 1.5 تا 5 میلی لیتر است که حتماً باید در هر اسپرموگرام قید شود. حجم کم مایع منی میتواند به علت انسداد، جمع اوری ناقص، کمبود هورمون اندروژن و یا انزال رتروگراد (به عقب) مایع منی باشد.

2 Likes

اره.منم متوجه نشدم

سرعت و حرکت پایینه
مورفولوژی تو آز اسپرم مهمه باید بالا باشه
اگه سونو انجام دادین و همسرتون واریکوسل نداشت پزشک دارو تجویز میکنه
اما اگه واریکوسل بود باید عمل بشن
نگرانم نباش آز شوهر من ازین خیلی بدتر بود ولی دارو مصرف کرد الان نرماله رو به بالاس

1 Likes

هم تعدادش کمه.هم حرکتش.

1 Likes

ممنون

گپ‌های این سالن به صورت خودکار پس از گذشت 5 روز از آخرین پاسخ بسته میشن، بعد از اون ارسال پاسخ جدید دیگه مجاز نیست. اگه می‌خواید راجع به همین موضوع صحبتی داشته باشین، می‌بایست گپ جدیدی رو آغاز کنین.

مسئولیت محتوای ارسال شده بر عهده شخص منتشر کننده است و مامی‌گپ هیچگونه مسئولیتی در قبال مطالب ارسالی کاربران ندارد.