امپول رگام در بارداری

سلام دوستان اینجا کسی هست ک رگام تزریق کرده باشه بخاطر منفی بودن گروه خونی . چندماهگی تزریق داشتین . عوارضش چیه ممنون

خودم مثبتم اما شنیدم تو هفت ماهگی تزریق میکنن. عوارضی نداره عزیزم

1 Likes

سلام عزیزم

بهترین زمان تزریق روگام
باید یک تزریق در هفته بیست و هشتم حاملگی انجام شود و اگر بعد از زایمان مطمئن شدید که RH کودک مثبت است، باید دوباره یک تزریق دیگر انجام شود. اگرRH منفی باشد، تزریق مجدد روگام بعد از زایمان لازم نیست. اگر طی حاملگی، اعمالی نظیر کشیدن مایع آمنیوتیک (مایع اطراف جنین در داخل رحم) انجام شود یا جراحتی در ناحیه شکم به وجود آید که باعث مخلوط شدن خون مادر و فرزند شود، باز هم تزریق این دارو ضروری است. حتی اگر جنین در اوایل حاملگی سقط شود، باز هم لازم است که این دارو تزریق شود.

نحوه تجویز روگام
دستورالعمل کشوری برای تزریق آمپول روگام یک بار در هفته 28 حاملگی و بار دوم در 72 ساعت اول بعد از زایمان می باشد. قبل از تزریق آمپول روگام حتما باید تست کومبس غیر مستقیم انجام شده باشد. تست کومبس غیر مستقیم منفی نشان می دهد مادر آنتی بادی بر علیه گلبولهای قرمز نوزاد تولید نکرده است و در این صورت می توان تزریق را انجام داد اگر مادر باردار با گروه خونی منفی در طی 72 ساعت بعد از زایمان به هر علتی روگام را تزریق نکرد باشد بهتر است حتی تا 28 روز پس از زایمان تجویز شود.

نحوه تزریق آمپول روگام
نحوه تزریق آمپول روگام به صورت عضلانی می باشد. دوز روگام 300 میکروگرمی است. اصولا مادر باردار 12 هفته بعد از هفته 28 که آمپول روگام را تزریق کرد زایمان می کند (حدود هفته 40) اما اگر تا این زمان مادر باردار زایمان نکرد، یک دوز دیگر از آمپول روگام را باید تزریق کند.

عوارض جانبی آمپول روگام
عوارض احتمالی آمپول روگام ناراحتی در محل تزریق‌، تب‌، درد عضلانی و خواب‌آلودگی از عوارض جانبی این دارو می‌باشد. آمپول روگام را در مواردی که احتمال انتقال خون جنین به مادر وجود دارد مانند: حاملگی‌های مولار، خونریزی سه ماهه دوم یا سوم، مرگ جنین در داخل رحم در سه ماه دوم و سوم، ترومای (ضربه) شکمی، کنده شدن جفت (دکولمان) ، جفت سرراهی، خارج کردن جفت با دست، سقط هم باید تزریق شود.

2 Likes

خانوم حکیمی منم این امپولو زدم هم تو بارداری و بفد زایمان اولم اما تست کومبس نگرفتن ازم:thinking::thinking:
سوال دیکم اینکه تو این بارداری دوم هم نیاز ب تزریق روگام هست؟

اره تو همه بارداریا باید انجام بدی چون گروه خونیت منفی هست

1 Likes

مررررررسیییییی عزیزم

1 Likes

خیلی ممنون عزیزم:kissing_closed_eyes::kissing_closed_eyes::kissing_closed_eyes:

1 Likes

آمپول رگام فقط برای کسانی هست که گروه خونی خود مادر منفی هست؟

خواهش می کنم :rose:

اگر پدر و مادر هر دو منفی باشند مشکلی نیست اما اگر مادر منفی باشه و پدر مثبت باید تزریق بشه

1 Likes

نمیدونم عزیزم چی بگم والا :roll_eyes::shushing_face:

گپ‌های این سالن به صورت خودکار پس از گذشت 30 روز از آخرین پاسخ بسته میشن، بعد از اون ارسال پاسخ جدید دیگه مجاز نیست. اگه می‌خواید راجع به همین موضوع صحبتی داشته باشید، بهتره گپ جدیدی رو آغاز کنید.

مسئولیت محتوای ارسال شده بر عهده شخص منتشر کننده است و مامی‌گپ هیچگونه مسئولیتی در قبال مطالب ارسالی کاربران ندارد.