اسپاسم عضلات پا موقع خواب در باردارى

سلام راهى براى درمان گرفتگى عضلات پا در شب هست؟
سر بارداريهاى قبلى هم همين بودم ، رقيق كننده خون ميدادن تاثير نداشت
اينبار دكتر بهم منيزيوم و كلسيم داده اما تاثير نداشت!
خواب درست و حسابى ندارم
پودر منيزيوم بيو مگلنت مامانم براى گرفتگى عضلاتش ميخوره سه شب اون و خوردم انگار تاثيرش بيشتر بود اما خب ترسيدم ديگه نخوردم
كسى راهى داره؟

خانم حكيمى هستين كمكم كنين؟

سلام عزیزم
گرفتگی عضلات پا در زمان حاملگی گرفتگی (کرامپ یا اسپاسم) عضلات پا در زمان حاملگی، به احتمال زیاد ناشی از اضافه وزن حاملگی است. این گرفتگی ها معمولاً در سه ماهه ی دوم شروع و در ادامه ی حاملگی بدتر می شود. فشار رحم بر روی عروق خونی که خون را از پاها به سمت قلب بر می گردانند و نیز بر روی اعصابی که از تنه به سمت پاها می روند، ممکن است کرامپ عضلانی را تشدید کند.

کرامپ ها ممکن است در روز هم اتفاق بیفتند، ولی بیشتر شب ها رخ می دهند. ممکن است جایی خوانده باشید که مصرف کم کلسیم و پتاسیم می تواند سبب گرفتگی عضلات پا شود و یا اینکه مصرف بیش از حد فسفر (که در گوشت، تنقلات، و نوشابه های گازدار یافت می شود) ، به دلیل اینکه مانع جذب کلسیم به مقدار کافی می شود می تواند در کرامپ نقش داشته باشد؛ ولی باید گفت که مطالعات معتبر این مسایل را تأیید نمی کنند.

با این حال بهتر است در زمان حاملگی کلسیم کافی مصرف شود. در صورتی که کلسیم کافی مصرف نشود، کلسیم مورد نیاز جنین از استخوان های مادر تأمین می شود و این مسئله سبب افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان در سنین بالاتر می شود.

از مصرف قرص های کلسیم حاوی آرد استخوان یا دولومیت (ترکیبی از کلسیم و منگنز که در سنگ یافت می شود) خودداری کنید، زیرا ممکن است مقادیر خطرناکی از سرب در آن ها باشد.

در واقع، بهتر است از مصرف هر گونه ویتامین یا داروی گیاهی بدون مشورت با پزشک خودداری کنید.

برای بهبود گرفتگی عضله چه باید کرد؟

از ایستادن یا نشستن طولانی مدت، به صورتی که پاهایتان را روی هم انداخته اید، خودداری کنید. در طول روز و چند بار قبل از خواب عضلات پشت ساق پا را بکشید. در حالیکه نشسته اید، یا در حال تماشای تلویزیون هستید، و یا دارید شام می خورید، مچ پا را بچرخانید و انگشتان پاهایتان را تکان دهید. هر روز کمی قدم بزنید، مگر آنکه پزشک، شما را از فعالیت منع کرده باشد.

سعی کنید خیلی خود را خسته نکنید. به پهلوی چپ دراز بکشید تا جریان خون پاها بهتر باشد. مایعات به اندازه کافی مصرف کنید. قبل از خواب یک وان آب گرم بگیرید، چون به شل شدن عضلات کمک می کند. شواهدی دال بر این مسئله وجود دارد که مصرف قرص های کمکی حاوی منیزیم، به علاوه ویتامین های زمان حاملگی ممکن است سودمند باشند.

به هر حال قبل از مصرف هر داروی تکمیلی با پزشک خود مشورت کنید. اگر عضله پایتان گرفت، بلافاصله عضلات پشت ساق پا را بکشید: برای این کار پایتان را صاف کنید و آرام انگشتان را به طرف ساق پا خم کنید. این کار ممکن است ابتدا کمی دردناک باشد، ولی اسپاسم را برطرف می کند و درد کم کم از بین می رود. ماساژ عضلات دچار اسپاسم و همچنین گرم کردن با کیسه آب گرم هم می تواند به از بین رفتن اسپاسم عضلانی کمک کند. چند دقیقه قدم زدن هم می تواند کمک کننده باشد.

اگر درد باقی ماند چه باید کرد؟

اگر درد برطرف نشد و گرفتگی ایجاد شده مثل همیشه نبود و یا متوجه تورم یا حساسیت پا شدید، به پزشک مراجعه کنید. در بعضی موارد نادر این مسئله ممکن است ناشی از گیر کردن لخته خون در عروق باشد که مسئله ای بسیار مهم بوده و می تواند جان مادر را به خطر اندازد. بنابراین سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

ممنونم خانم حكيمى
تو روز و موقع فعاليت اصلا دردى ندارم
وقتى بى حركت ميشم ميگيره
جديدا بيشتر هم شده
:weary:
تازه ١٦ هفتمه چطورى تحمل كنم تا آخر!

خواهش می کنم :rose:
چاره ای نیست جز صبوری

1 Likes

متاسفانه بله درسته :pray::rose:

1 Likes

عزیزم من این حالت رو تجربه کردم میدونم چقدردردناکه شبا با اسپاسم شدید با جیغ و دردوحشتناک از خواب بیدار میشدم دکتر برای من کلسیم و ویتامین دی تجویز کرد پاهام رو مرتب با آب ولرم ماساژ میدادم اما تاثیر چندانی نداشت صبوری کن به لحظه ای فکر کن که در آغوش می گیری بچه ات رو ان شاالله با اتمام بارداری سر موقع خودت تمام این حالات آزاردهنده تموم میشه

ممنونم دوست عزيز از همدرديت
براى منم همه راه ها بى نتيجه بوده
از ٤/٥ صبح بيدارم و قدم ميزنم
واقعا جز صبر راهى ندارم
موفق باشين:kissing_heart::heart:

سلام مصرف آب و مایعات رو بیشتر کنید خیلیییی تاثیر داره
روی ۸ لیوان به بالااااا آب بخورید
منیزیم هم تاثیر گذاره

تقريبا كم آب ميخورم اما براى اين مشكلم بيشتر كردم مصرف آب و
بار امتحان ميكنم
ممنونم

مطمئن باشید خیلی تاثیر داره یه بطری آب معدنی رو صبح پرکنید بذارید جلو چشمتون هر بار ک چشتون بهش خورد ازش بخورید
در کنار این میوه های آبدار مثل هندوانه
آبمیوه طبیعی مثل آب طالبی
چای کمرنگ موقع صبحانه هم مصرف کنید

1 Likes

من خیلی اب میخوردم روزی دوسه لیتر واقعا گرفتگی عضلاتم کم بود

1 Likes
مسئولیت محتوای ارسال شده بر عهده شخص منتشر کننده است و مامی‌گپ هیچگونه مسئولیتی در قبال مطالب ارسالی کاربران ندارد.