اسم پسر جديد

سلام به همگى.من تازه ٣٦هفتم تموم شد.هنوز براى پسرم اسم انتخاب نكردم.چند تا اسم پيدا كردم ولى دنبال اسماى بهترى ميگردم.اسمايى كه فعلا انتخاب كردم تيام.هيراد،آيهان،رايان، هست كه همسرم از رايان خوشش مياد.خوشحال ميشم اگه اسماى جديدى معرفى كنيد

1 Likes

رایان خیلی قشنگه :+1:

1 Likes

آیهان قشنگه.

1 Likes

یک: نگارش با حروف لاتین
زمانی که پدر و مادرهای ما برایمان اسم انتخاب می کردند نمی دانستند که روزی ما با این اسامی می خواهیم ایمیل ساخته و یا در شبکه های اجتماعی عضو شویم. ما هم نمی دانیم 20 سال دیگر فرزندانمان از اسمشان چه استفاده های دیگری خواهند کرد، اما لااقل می توانیم شرایط امروز را در نظر گرفته و نامی برایشان برگزینیم که با حروف لاتین فقط به یک صورت تایپ شود. به عنوان مثال Hamid از این لحاظ اسم مناسبی است.

دو: همخوانی با “خانم” یا “آقا”
برخی نام ها طوری هستند که فقط می توان قبل از آنها از “آقا” استفاده کرد. برخی نیز به گونه ای اند که “آقا” را باید بعد از آنها به کار برد. نام هایی هم وجود دارند که با “آقا” تناسب پیدا نمی کنند، چه قبلشان باشد و چه بعدشان. در بهترین حالت باید نام را طوری انتخاب کرد که آقا را بتوان در پس و پیش آن به کار برد. بنابراین نام مورد نظر خود را با “آقا” یا “خانم” و واژه های مشابه مورد آزمایش قرار دهید.

سه: نام دو بخش
یبعضی نام ها بر خلاف ظاهر کوتاهی که دارند، تعداد بخش های زیادی داشته و نام های طولانی محسوب می شوند. برخی نام ها نیز به لحاظ ترکیب حروف و تلفظ سختی که دارند در جامعه به اشکال ساده تری تلفظ می گردند. به عنوان مثال محمد و ابراهیم نام هایی سه بخشی هستند که متاسفانه ممد و اِبی تلفظ می شوند؛ تلفظ ناقص نام نوعی بی احترامی محسوب می شود اما حقیقتی است که در جامعه وجود دارد، پس نمی توانیم آن را نادیده بگیریم.

استفاده از نام های تک بخشی در برخی کشورهای دنیا رواج دارد؛ نام هایی چون جک، مت، جو، جان اما در کشور ما کوتاهترین نام ها دو بخشی اند. نام هایی چون حمید، شهاب، عسل، سارا و لیلا. پیشنهاد می شود صرفا از نام های دو بخشی در نام گذاری فرزندتان بهره ببرید.

چهار: تناسب با نام خانوادگی
همیشه امکان هماهنگ کردن نام و نام خانوادگی نیست اما تا حد ممکن است بهتر است به این مساله نیز توجه شود. شما می توانید با یک یا چند حرف مشترک بین نام و نام خانوادگی هماهنگی آوایی ایجاد کنید. ممکن است حروف مشترک صدادار و یا بی صدا باشند. به عنوان مثال حرف های “د” و “ر” در “داریوش ارجمند” و صدای “ایـ” نیز در “علی دایی” تکرار شده است.

همچنین می توانید نام و فامیل را در کنار هم نوشته و یا تایپ نمایید و سپس هماهنگی ظاهری آنها را بررسی کنید. برای مثال به نحوه نگارش نام “حامد بهداد” توجه فرمایید.

پنج: الگوبرداری
برخی نام ها می توانند در شکل گیری شخصیت افراد موثر باشند. به عنوان مثال کسی که نامش علی است در دوران تحصیل نسبت به داستان زندگی امام علی (ع) حساسیت بیشتری داشته و آن را بهتر حفظ می کند. ممکن است بر همین اساس سعی نماید که از امام علی (ع) در زندگی الگو برداری کند. داستان زندگی صاحب اصلی یک نام می تواند بر روی افراد تاثیر گذار باشد. شخصی که آرش نام دارد، ممکن است نسبت به دیگران عشق و علاقه ای دو چندان به ایران داشته و آمادگی بیشتری برای نثار جان در مسیر وطن پرستی داشته باشد. چرا که احتمالا با داستان زندگی آرش بزرگ شده و دوست دارد آرش دیگری از خود بسازد. البته این تاثیرات حتمی نبوده و در مورد همه صدق نمی کند.

شش: تصمیم بلند مدت
به نظر می رسد برخی نامهای پراستفاده ی ملی و مذهبی هرگز قدیمی نشوند اما اکثر نامها چنین ویژگی ای ندارند. نامی که برای کودکان متولد شده ی 20 سال پیش مناسب بوده است، ممکن است برای کودکان امروزی مناسب نباشد. در نام گذاری فرزند باید به شرایط روز جامعه نگاه کنیم تا نام مورد انتخاب برای زندگی فردای فرزندمان نیز مناسب باشد. فراموش نکنیم که فرزند ما می خواهد تا 120 سال دیگر با این نام زندگی کند.

برخی پدربزرگ ها و مادربزرگ ها با اسامی قدیمی مانوس تر بوده و ممکن است اصرار بر نامی داشته باشند که مناسب شرایط روز جامعه نباشد، بهتر است با رعایت احترام آنها را متقاعد کرده و در انتخاب نام از مشورت جوان تر ها بیشتر بهره مند شویم.

ممکن است بگویید شروین نام خیلی خوبی است اما چون همسایه مان سه ماه پیش این نام را برای پسرش انتخاب کرده از این نام می گذرم تا فکر نکنند تقلید کرده ایم؛ چنین تفکری صحیح نیست، مسائل کوتاه مدت و حاشیه ای را در تصمیم مهم نام گذاری در نظر نگیرید.

هفت: قابل پذیرش بودن
برخی نام ها تکراری هستند و در مقابل برخی آنقدر استفاده نشده اند که وقتی نظر دیگران را در موردش می پرسیم در ابتدا قادر به تلفظ صحیح آن نیز نبوده و می خواهند یک بار دیگر نام را تکرار کنیم. گاهی ما در مسیر پیدا کردن نام های خیلی خاص و غیرتکراری آنقدر زیاده روی می کنیم که حاصل تلاشمان دستیابی به نام هایی است که از دید دیگران عجیب و مسخره به نظر می رسند. کاری نکنید که نام فرزند شما بیش از حد جلب توجه کند، طوری که وقتی به مدرسه رفته همکلاسی هایش نام او را مسخره کنند. در متمایز بودن نام می بایست حد اعتدال را رعایت کرد. از دیگر عیوب نام های ناشناخته آن است که گاهی نمی توان فهمید که نام دخترانه است یا پسرانه.

6 Likes

آره شوهرم دوس داره چون اسم يه فوتباليسته.ممنون از نظرتون

1 Likes

آره خيلى فقط ميگن اين اسم خيلى زياده :thinking:

عزیزم بچه رو باید قبل چهار ماهگی اسم انتخاب کنین واسش من خودم شش هفته هست واسه نی نیم که ان شالله دختر باشه اسم انتخاب کردم به همه هم گفتم حتی حضرت فاطمه هم واسع پسرش که سقط شد اسم انتخاب کرده بود

2 Likes

احتمال اینکه برخی افراد مسخره کنن و اهاااای صداش کنن خیلی،زیاده

2 Likes

اقا ما تواین گروه یکی بنام تیام داریم مگه اسم دختر نیست …
@Tiambanoo
بمظر من تواین اسامی هیراد خوش لفظ تره.

2 Likes

خخخخ اسما جون تیام هم اسم دختره هم اسم پسر
ولی من واس دختر بیشتر میپسندم چند نفر هم دیدم دختر بودن و تیام بوده اسمشون :grin:

1 Likes

بنظر منم هیراد قشنگه بعدش رایان

2 Likes

آره عزيزم،ولى من بارداريم اينقدر سخت بود يكم نااميد بودم ميترسيدم اسم انتخاب كنم،ولى خدارو شكر تا الان خدا حفظش كرده.

تيام هم اسم دختره هم پسر.يه اسم لرى هست گرچه خودم كرد هستم☺️من هيرادو خيلى دوس دارم ولى شوهرم نه.اسماى جديد و شيك نداريد معرفى كنيد🤔

1 Likes

از من نپرس،از،خواهرای دیگه بپرس :blush::blush::blush: اخه من جز اسم ائمه اسم دیگه نمیپسندم ببخشید خوشگلم. :kissing_heart::kissing_heart::kissing_heart::kissing_heart:

2 Likes

ولی از لفظ اسم آراد. کیان. خیلی خوشم میاد.

2 Likes

منم ۳۲ هفته م هنوز تصمیم نگرفتیم چقد سخته این اسم انتخاب کردن :cry::cry::cry:

1 Likes

ولی راحتترین چیز برای من انتخاب اسم پسرم بود چون از،دوران مجردی انتخاب کرده بودمش :blush::blush::blush:

2 Likes

خیلی سخته خیییلیییی

1 Likes

خوشبحالت اسما جون

1 Likes

من نیکان و ماهان دوسدارم با کیان

1 Likes
مسئولیت محتوای ارسال شده بر عهده شخص منتشر کننده است و مامی‌گپ هیچگونه مسئولیتی در قبال مطالب ارسالی کاربران ندارد.