ازمایش الفافیتوپروتئین در هفته 15

سلام خانوم حکیمی.من توی هفته۱۵ازمایش الفافیتوپروتیئن انجام دادم.توجوابش عددروزده ۸.۴
کم نیست به نظرتون؟؟؟؟سه شنبه وقت دکتردارم

سلام عزیزم
من نمی دونم رنج نرمالش چه قدره

تفسیر نتایج آزمایش AFP
سطح یا رنج نرمال و طبیعی AFP در بدن بانوان غیر باردار و همچنین آقایان، معمولاً کمتر از 10 نانوگرم در هر میلی‌لیتر خون است. در صورتی که سطح یا رنج نرمال و طبیعیAFP خون در افراد غیر باردار به میزان غیر طبیعی بالا باشد، معمولاً نشانه‌ی برخی سرطان‌های خاص یا بیماری‌های کبدی است.

بالا بودن بیش از اندازه‌ی AFP در افراد باردار نیز می‌تواند نشانه‌ای از وجود نقص سیستم عصبی در جنین باشد. با این حال، شایع‌ترین دلیل بالا بودن میزان AFP در نتیجه ی حاصل از آزمون غربالگری افراد باردار، تخمین اشتباه سن بارداری است. سطح AFP در مراحل مختلف دوران بارداری بسیار متفاوت است. در صورتی که سن بارداری کمتر یا بیشتر تخمین زده شود، نتیجه‌ی آزمون معتبر نخواهد بود.

در افراد بارداری که میزان AFP آنها پایین است، این احتمال وجود دارد که جنین دارای اختلالات کروموزومی از قبیل سندرم داون یا سندرم ادواردز باشد.

داشتن جنین‌های دو یا سه قلو نیز می‌تواند دلیلی برای غیر طبیعی بودن میزان AFP سرم خون مادر باشد. یکی دیگر از علت‌های غیر عادی بودن میزان AFP از دست رفتن جنین است.

بر اساس گزارش انجمن بارداری آمریکا از هر 1000 آزمایش AFP که انجام می‌شود، 25 تا 50 نتیجه غیر طبیعی و دور از حد انتظار است. با این حال تنها یک از 16 و یک از 33 مورد از نتایج غیر طبیعی حاصل شده، به طور قطع حاکی از وجود نقص در جنین هستند.

نتیجه‌ی غیر طبیعی آزمایش لزوماً به معنای وجود نقص در جنین نیست و تنها به این معناست که آزمایشات بیشتری باید انجام شوند. ممکن است پزشک تکرار آزمایشAFP و به دنبال آن انجام سونوگرافی را تجویز کند.

در صورتی که نتایج همچنان غیر عادی باشند، ممکن است روش‌های تهاجمی‌تر همچون تست آمنیوسنتز نیز تجویز شود. پزشک در تست آمنیوسنتز با استفاده از یک سوزن، مقدار کمی از مایع آمنیوتیک اطراف جنین را برای تجزیه و تحلیل از روی شکم مادر خارج می کند.

ممنونم

1 Likes
مسئولیت محتوای ارسال شده بر عهده شخص منتشر کننده است و مامی‌گپ هیچگونه مسئولیتی در قبال مطالب ارسالی کاربران ندارد.