آزمایش اِسپرم

سلام دوستان من ۳ ماهه که اقدام به بارداری کردم و در ۲ ماه گذشته تو زمان پریودی ۴ روز عقب مینداختم اما این ماه ۵ روز جلو افتاده تمام ازمایشات و سونو گرافیام خوب بوده و مشکلی نداشتم همسرم میخواد بره ازمایش اسپرم بده کسی در این باره میتونه راهنماییم کنه که چجوریه و کجا باید بریم
:heart: ممنون :heart:

سلام عزیزم
پزشک باید بنویسه و ایشون برن آزمایشگاه آزمایش بدن

آزمایش اسپرم چگونه انجام میشود
احتمالاً شما هم از آن دسته افراد باشید که تا کنون حتی نام اسپرموگرام را هم نشنیده باشید. آزمایش تجزیه منی یا اسپرموگرام بصورت معمول در دو مورد به انجام میرسد: 1-آزمایش اسپرم به منظور تشخیص وضعیت باروری از لحاظ طبیعی و غیر طبیعی. 2- آزمایش اسپرم برای زوجینی که مشکلاتی برای فرزند دار شدن دارند. آزمایش اسپرم

آزمایش بررسی مایع منی یا اسپرم به بررسی تعداد اسپرم، سلامت و تحرک اسپرم مردانه می پردازد. منی مایعی حاوی اسپرم (به علاوه سایر مواد قندی و پروتئینی) است که در دوران انزال مردان آزاد می شود. تجزیه و تحلیل منی سه عامل اصلی سلامت اسپرم را بررسی می کند:

تعداد اسپرم
شکل اسپرم
تحرک اسپرم
پزشکان اغلب دو یا سه آزمایش اسپرم جداگانه انجام می دهند تا از سلامت اسپرم مطمئن شوند. به گفته انجمن شیمی بالینی آمریکا، آزمایش ها باید حداقل هفت روز تا سه ماه فاصله داشته باشد. تعداد اسپرم در روزهای مختلف متفاوت است. با توجه به میانگین نمونه های اسپرم می توان نتیجه قطعی بدست آورد.

چرا آزمایش اسپرم انجام می شود؟
آزمایش اسپرم اغلب زمانی توصیه می شود که زوج مشکل باردار شدن دارند. این آزمایش به پزشک کمک می کند متوجه شود مرد نابارور است یا خیر. این آزمایش همچنین نشان میدهد تعداد کم اسپرم یا اختلال عملکرد اسپرم باعث ناباروری (بخوانید: راه های درمان ناباروری مردان) شده است یا خیر.
مردانی که وازکتومی داشته اند، آزمایش اسپرم انجام دهند تا مطمئن شوند اسپرم در منی آنها وجود ندارد. در وازکتومی، لوله هایی که اسپرم را از بیضه ها به آلت تناسلی وارد می کنند، بریده می شوند و به طور دائمی از بارداری جلوگیری می شود. پس از وازکتومی، پزشکان توصیه می کنند ماهی یک بار به مدت سه ماه آزمایش اسپرم انجام شود تا از عدم وجود اسپرم در منی اطمینان حاصل شود.

آماده شدن برای آزمایش اسپرم
پزشک به شما می گوید برای آماده شدن برای آزمایش اسپرم چه کارهایی باید انجام دهید. پیروی از دستورالعمل ها را دریافت نتایج دقیق بسیار مهم.
برای نتیجه بهتر:

24 تا 72 ساعت قبل از آزمایش از انزال جلوگیری کنید.
دو تا پنج روز قبل از آزمایش الکل، کافئین و مواد مخدر مانند کوکائین و ماری جوانا مصرف نکنید.
از مصرف داروهای گیاهی مانند اکیناسه بپرهیزید.
از داروهای هورمونی اجتناب کنید.
در خصوص داروهای مصرفی با پزشک خود صحبت کنید.
آزمایش اسپرم چگونه انجام می شود؟
باید یک نمونه مایع منی برای آزمایش اسپرم ارائه کنید. چهار روش اصلی برای جمع آوری نمونه منی وجود دارد:

استمناء
رابطه جنسی با کاندوم
رابطه جنسی با خروج قبل از انزال
انزال تحریک شده توسط الکتریسیته
استمناء راهی مناسب برای دریافت نمونه تمیز است.
نمونه خوب برای آزمایش اسپرم
دو عامل اصلی برای دریافت یک نمونه آزمایش خوب ضروری است. اول، منی باید در دمای بدن نگهداری شود. اگر بیش از حد گرم و یا خیلی سرد شود، نتایج نادرست خواهد بود. دوم، مایع منی باید ظرف 30 تا 60 دقیقه پس از خروج از بدن به مرکز آزمایش منتقل شود.

تداخل آزمایش اسپرم
برخی از عوامل می توانند بر آزمون تاثیر منفی داشته باشند، از جمله:

مایع منی که در تماس با spermicide باشد (ماده ای که برای جلوگیری از بارداری استفاده می شود)
انجام آزمون در بیمار و یا استرس
انجام آزماشیش توسط تکنسین بی تجربه
آلودگی نمونه
آزمایش اسپرم هیچ خطری ندارد.
اگر نتایج آزمایش اسپرم در حد نرمال نباشد احتمالا به خاطر مصرف مواد زیر است که بر میزان اسپرم تاثیر می گذارد:

الکل
کافئین
گیاهان مانند سنت جان
استفاده از داروهای تجویزی که باعث کاهش تعداد اسپرم می شوند مانند سایمتیدین
استفاده از مواد مخدر
تنباکو
نتایج عادی آزمایش اسپرم چیست؟
هنگامی که پزشک به بررسی نتایج آزمون اسپرم می پردازد عوامل متعددی را در نظر می گیرد. آزمایش پس از وازکتومی برای حضور اسپرم انجام می شود اما آزمایش باروری عمق تر است. پزشک عوامل زیر را در نظر خواهد گرفت:

شکل اسپرم
یک نتیجه طبیعی برای شکل اسپرم این است که بیش از 50 درصد از اسپرم ها شکل معمولی داشته باشند. اگر در یک مرد بیش از 50 درصد از اسپرم ها شکل غیر طبیعی داشته باشند، باروری کاهش می یابد. در آزمایشگاه ناهنجاری های سر، وسط یا دم اسپرم شناسایی می شود. همچنین ممکن است اسپرم نابالغ باشد و قادر به تخمک گذاری نباشد.

تحرک
برای نتیجه طبیعی، بیش از 50 درصد از اسپرم ها باید یک ساعت پس از انزال حرکت کنند. جنبش اسپرم برای باروری مهم است زیرا اسپرم باید به تخمک برسد. یک سیستم خودکار تحرک اسپرم را بررسی می کند و بین 0 تا 4 نمره می دهد. نمره 0 بدین معنی است که اسپرم در حال حرکت نیست و نمره 3 یا 4 نشانگر حرکت خوب است.

pH
سطح pH باید بین 7.2 تا 7.8 باشد تا نتیجه طبیعی حاصل شود. pH بالاتر از 8.0 نشان می دهد اهدا کننده عفونت دارد. نتیجه کمتر از 7.0 نشان دهند آلودگی نمونه یا انسداد مجاری انزال می باشد.

حجم
حجم اسپرم برای یک نتیجه طبیعی باید بیش از 2 میلیمتر باشد. حجم کم اسپرم مقدار کم اسپرم را نشان می دهد. حجم مایع اضافی نیز به معنی مقدار اسپرم رقیق شده است.

مایع شدن
باید 15 تا 30 دقیقه زمان ببرد تا مایع منی مایع شود. اسپرم در ابتدا غلیظ است، توانایی آن برای مایع شدن، یا تبدیل شدن به مایع، به اسپرم کمک می کند تا حرکت کند. اگر اسپرم در 15 تا 30 دقیقه مایع نشود، باروری تحت تاثیر قرار می گیرد.

تعداد اسپرم
تعداد اسپرم در آزمایش معمول اسپرم باید بین 20 میلیون تا بیش از 200 میلیون باشد. نتیجه به عنوان تراکم اسپرم شناخته می شود. اگر این عدد کم باشد، بارداری مشکل تر می شود.

ظاهر
ظاهر باید سفید تا خاکستری باشد. اسپرمی که رنگ قرمز قهوه ای دارد دارای خون است در حالی که رنگ زرد می تواند نشانه زردی یا یک عارضه جانبی دارو باشد.

نتایج غیر طبیعی آزمایش اسپرم چه معنی دارد؟
اسپرم غیرطبیعی برای رسیدن به تخمک و نفوذ در آن مشکل دارد، بنابراین بارداری به سختی انجام می شود. نتایج غیر عادی موارد زیر را نشان می دهد:

ناباروری
عفونت
عدم تعادل هورمونی
بیماری، مانند دیابت (بخوانید: غذاهای مفید برای دیابت)
نقص ژن
قرار گرفتن در معرض اشعه
اگر نتایج شما غیرطبیعی باشد پزشک پیشنهاد می کند آزمایش های بیشتری انجام دهید. این آزمایشها عبارتند از:

آزمایشات ژنتیک (بخوانید: آزمایش ژنتیک پیش از بارداری چیست؟)
آزمایش هورمون
ادرار بعد از انزال
گرفتن یک نمونه بافت از بیضه ها
تست سلول های ایمنی ضد اسپرم
خلاصه آزمایش اسپرم
آزمایش مایع منی اطلاعات زیادی فراهم می کند که می تواند عوامل موثر بر باروری را تعیین کند. اگر نتایج تست شما غیر طبیعی باشد، پزشک شما را به متخصص باروری ارجاع می دهد.

خانم حکیمی دکتر زنان هم میتونه بنویسه یا حتما باید دکتر اورولوژی باشه?

1 Likes

زنان هم می تونه بنویسه عزیزم

1 Likes

خیلی لطف کردید ممنونم

1 Likes

خواهش می کنم :rose:

1 Likes

گپ‌های این سالن به صورت خودکار پس از گذشت 5 روز از آخرین پاسخ بسته میشن، بعد از اون ارسال پاسخ جدید دیگه مجاز نیست. اگه می‌خواید راجع به همین موضوع صحبتی داشته باشین، می‌بایست گپ جدیدی رو آغاز کنین.

مسئولیت محتوای ارسال شده بر عهده شخص منتشر کننده است و مامی‌گپ هیچگونه مسئولیتی در قبال مطالب ارسالی کاربران ندارد.